Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Nedělní úzkost aneb Důvod, proč nám v neděli odpoledne není do zpěvu

Info ikona
Neděle

Vůně čerstvě upečeného koláče, doušky lahodné kávy, přítomnost blízkých, ale i nepříjemný pocit, který brnká na náš žaludek a cuchá nervy. Vypadá vaše nedělní odpoledne obdobně? Pak vítejte v klubu lidí, které trápí nedělní úzkost.

Sunday Scaries! Zatímco v anglicky mluvících zemích už dávno vědí, že nevítaným hostem nedělních odpolední a večerů je tzv. „sunday scaries“, v našich končinách se o této pravidelné úzkosti příliš nemluví. Přitom, podle studie, kterou si nechal zadat britský výrobce piva, trpí nedělní úzkostí až 24 % Britů. Hádáme, že v České republice na tom nebudeme o moc lépe. A jak taková nedělní úzkost vlastně vypadá? Nepříjemný pocit se dostavuje v odpoledních hodinách a jasně nám dává najevo, že chvilky víkendové pohody končí. Namísto toho musíme čelit realitě, tedy pracovnímu týdnu, který se opět ponese v rytmu stresu, nestíhání a rutiny.

V minulosti se zdálo, že nedělní úzkost trápí především školou povinné děti, na které v novém týdnu čeká další kolotoč testů, zkoušení a domácích úkolů. Pravdou ale zůstává, že nedělní úzkost můžete bez problému potrápit také dospělého jedince. Obzvláště, pokud pracuje s toxickými kolegy, je vystaven velké pracovní zátěži nebo se jednoduše necítí v práci dobře. Následně se není čemu divit, že takový člověk propadá trudomyslné náladě a snaží se víkendu držet zuby nehty. Bohužel, ať chceme nebo ne, neděle o půlnoci skončí. A začátek nového pracovního týdne je na spadnutí…

Lze proti nedělní úzkosti bojovat?

Už si ani nevzpomínáte, kdy naposledy jste si vychutnali neděli bez úzkosti? Pak se pravděpodobně ptáte, jak na nedělní úzkost vyzrát. Bohužel, odpověď není jednoduchá. Některým lidem postačí, když se v neděli zaměří na činnosti, které jim dělají radost, a především během dané aktivity přijdou na jiné myšlenky. „Někdy je nejlepší, když se zkusíte zabavit a zapomenete na starosti, které vám kazí nedělní odpoledne,“ říká psycholožka Katherine King pro Psychology Today.

Na druhou stranu, pokud nepříjemný pocit z návratu do práce dlouhodobě přetrvává, přichází na řadu otázka, zda vám zaměstnání za podobné nervy vůbec stojí. Třeba zjistíte, že na pracovním místě zbytečně lpíte, a přitom byste bez problému mohli vykonávat práci, která by vás doopravdy naplňovala, a především vám nekazila nedělní odpoledne.

Info ikona
Káva

Jednoduché triky proti nedělní úzkosti

Samozřejmě, nikdo po vás nechce, abyste po první neděli, kterou jste strávili ve společnosti „sunday scaries“, podali v práci výpověď. Zpočátku zkuste svou mysl zaměstnat aktivitami, díky kterým si neděli zpříjemníte a zapomenete na to, že pondělí je za rohem. Mnoho lidí například nedá dopustit na nedělní filmové večery. Vyberte snímek, který si už dlouhou dobu chcete pustit, připravte si oblíbené dobroty a vzhůru k televizní obrazovce.

Pokud nepatříte k filmovým nadšencům, obdobnou službu vám poskytne i procházka. Během podvečerní procházky přírodou rázem zapomenete na všechny starosti a skvěle si odpočinete. Mimochodem, o blahodárných účincích procházky jsme psali zde.

Neděle je také ideálním dnem na „hýčkací“ rituály. Ať už si dopřejete dlouhou koupel provoněnou levandulí, provedete manikúru a pedikúru nebo si „jenom“ dáte masku na obličej, rozhodně se ihned budete cítit lépe. A hezký pocit na duši můžete získat také tím, když nedělní večer zasvětíte čtení oblíbené knížky nebo kreativní činnosti, jako je malování, šití či pletení. Jednoduše řečeno, zkuste si nedělní podvečer co nejvíce zpříjemnit a užít.