Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Popularita audioknih roste. Užijte si oblíbené příběhy a ušetřete nejen místo v kufru 

Lámete si před každou dovolenou hlavu, jak vtěsnáte všechny vaše knihy do kufru? Už nemusíte! Ideálním a skladným společníkem na cesty jsou totiž audioknihy, které nezaberou ani milimetr místa. Nemusíte tedy vybírat, jestli si s sebou vezmete rozsáhlý román, oblíbenou detektivku nebo inspiraci, jak zapracovat na osobním rozvoji. Přibalte si zkrátka všechny a až na místě se rozhodněte, kterou si zrovna pustíte. Máme pro vás letní tipy na zajímavé tituly i praktické rady na cesty.

Karolína Peřinová | 24. 06. 2021

I přesto, že spousta milovníků papírových knih je k poslechu audioknih stále skeptická, jejich popularita stoupá. Já si dlouho nedovedla představit číst knihu v elektronické čtečce, natož si ji pustit jen tak do uší. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy a já si zamilovala nejen čtečku, ale taky procházky s audioknihami. Jsou žánry, které si ráda osahám a očichám – jakkoli to zní podivně, vášniví čtenáři mi jistě rozumí, a pak jsou tituly, které si raději poslechnu. Mezi ně patří zejména populárně naučné knihy, protože si u nich nemusím představovat děj a pouze se soutředit na to, co mi chce autor předat. V zimě jsem takhle např. chodila ven se psem, ale taky s Jardou Duškem a Čtyřmi dohodami, které namluvil naprosto fenomenálně a určitě si je poslechnu znovu.

Pokud jste taky začínající posluchač audioknih, jistě se vám budou hodit naše tipy a rady.

1.    Zážitek pro celou rodinu

Audioknihy jsou příslibem intenzivního posluchačského zážitku, a to i u děl namluvených jedním hlasem. Vychutnáte si je nejen díky předloze, která zpravidla patří mezi velké knižní hity, ale i špičkovému zpracování s prvotřídní kvalitou zvuku. Jak již bylo zmíněno, příběhy vám mohou vyprávět uznávaní interpreti a herci. V souvislosti s knihami, které jsme pro vás vybrali v rámci letních tipů, jde například o legendárního Jiřího Lábuse, Otakara Brouska mladšího, Igora Bareše nebo Jany Strykové.

2.    Vybavte se nabíječkou či powerbankou

Poslech audioknih vybíjí telefon či tablet stejně jako třeba přehrávání podcastů či surfování na internetu. Na krátké „tratě“ si tak bez problémů vystačíte se standardní kapacitou baterie. Na dlouhé cesty s omezenou možností dobíjení se už ale vyplatí mít po ruce powerbanku.

 

Mohlo by se vám líbit

"Život v cizině ovlivňuje to, jak vnímáte domov," říká spisovatelka Martina Leierová

Spisovatelka Martina Leierová vystřídala už mnoho adres. Se svou rodinou pobývala ve Spojených státech, v Japonsku, v Rakousku a momentálně žije v italském Římě. Nové kultury, zvyklosti a zážitky vedly k tomu, že se Martina Leierová chopila spisovatelského pera a napsala svůj první román Dům s vypůjčeným výhledem. Na jeho úspěch navazuje novinkou Tohle město, tahle řeka, která poodkrývá osudy jednoho činžovního domu.
marianne.cz

3.    Užijte si poslech on i off line

Pokud vás čeká dovolená s kolísavým signálem nebo bez připojení k internetu, audioknihy lze pohodlně stáhnout v podobě MP3. Hodit se budou i v letadle. Pokud ale nemáte dostatek místa v telefonu a nemáte strach o přístup k internetu, existuje několik aplikací, kde můžete poslouchat online. 

Audioknihy mají různou délku, a tedy i velikost stahovaného souboru. Příběhy, které vás zabaví na pět a více hodin, mívají kolem 500 MB. Máte-li telefon s vnitřní pamětí od 64 GB, měly by se vám do ní pohodlně vejít audioknihy i fotky z dovolené. V případě menší kapacity si raději ověřte, kolik místa vám zbývá a zda není třeba paměť rozšířit.

A kde tedy poslouchat? Velký výběr audioknih najdete na Audiotéce, Radiotéce od Českého rozhlasu a dokonce i na Youtube.

Co si poslechnout v létě?

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma