Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Překvapivá fakta o vánočních trzích! Jak trhy vznikly a jaké zvláštnosti na nich najdete

Info ikona
vánoční trhy

Patříte mezi milovníky vánočních trhů a rádi byste o nich zjistili něco víc? Až přijde období Vánoc, můžete své rodině a přátelům poskytnout ty nejzajímavější informace o vánočních trzích, o kterých se dočtete na následujících řádcích. Zjistěte více o tom, proč a za jakých podmínek začala tradice vánočních trhů!

Promotion | 30. 07. 2023

Vznik trhů

Předchůdcem vánočních trhů, jak je známe dnes, byl vídeňský prosincový trh ve středověku. Poprvé byl zaznamenán v roce 1298, kdy měšťané dostali povolení pořádat během adventu Krippenmarkt. V Německu byly zimní pouliční trhy pod širým nebem spojeny spíše s Vánocemi. První Christkindlmarkt se konal o sto let později, v roce 1384, v saském městě Budyšín na východě země. Na těchto prvních trzích se zpočátku prodávalo pouze maso, ale postupně se na nich začaly prodávat i další předměty a nakonec i sezónní pochoutky, ozdoby a řemeslné výrobky – to vše za doprovodu zpěvu a tance.

Církve, které původně podporovaly konání trhů v okolí, aby přilákaly více lidí na bohoslužby, brzy zjistily, že s trhy soupeří o své věřící. Tehdy se začaly rozmáhat vánoční nákupy dárků a od té doby jsou vánoční trhy oblíbenéV osmdesátých a devadesátých letech minulého století se německé vánoční trhy staly tak oblíbenými, že se začaly pořádat i v jiných zemích. Města po celém světě, včetně Spojených států, Japonska a Indie, začala pořádat své vlastní vánoční trhy v německém stylu s klobásami, glühweinem a blikajícími světýlky.

Ve Spojeném království se počet vánočních trhů více než ztrojnásobil z přibližně 30, v roce 2007, na více než sto, v roce 2017. Historie trhů je velice zajímavá, a pokud se chystáte posílat vánoční gratulace svým blízkým, můžete informace o historii těchto akcí, připojit ke svému přání jako třešničku na dortu”. Při psaní vás mohou inspirovat vánoční přání zdarma na Youprani.cz.

Překvapivá fakta o trzích současnosti

  • Nejvyšší trh: Nejvyšší vánoční trh v Evropě najdete ve Švýcarsku na hoře Pilatus, který je umístěn ve 2132 metrech. Aby se k němu návštěvníci dostali, musí 30 minut jezdit nejstrmější ozubnicovou železnicí na světě se sklonem až 48 %.

  • Nejzvláštnější trh: Katalánská postavička Caga Tió neboli Tió de Nadal se během svátků objevuje na trzích v různých podobách, včetně jedné obří na barcelonském trhu Fira de Santa Llúcia. Caga Tió je malé dřevěné polínko s pláštěnkou, usměvavou tváří a jménem, které v překladu znamená “kadící polínko”. Děti mu nabízejí jídlo výměnou za dárky na Štědrý den, kdy ho tlučou klackem, aby "vyrobily dárky".

  • Nejzářivější a nejbohatší trh: Součástí vánočního trhu Christmas Wonderland, v singapurské zahradě Gardens by the Bay, bývá 21metrový vánoční strom (údajně nejvyšší strom v Asii) osvětlený zlatými světly, Santova jeskyně o rozloze 400 metrů čtverečních, sedmipatrové osvětlené zrcadlové bludiště s 252 000 žárovkami, plánované sněhové eháňky, atrakce, koledy, jídlo a stánky.

  • Největší trh: K největším trhům v Evropě patří vídeňský Christkindlmarkt na náměstí Rathausplatz, kde bývá asi 200 stánků ve stylu chaloupek, v německém Kolíně nad Rýnem jich bývá 160 a ve Velké Británii, na vánočním trhu v Bathu, 180.

Vánoční trhy jsou jednoduše každým rokem oblíbenější a stojí za to je navštívit.

Objevte ty nejlepší vánoční trhy na Vanocnisen.cz nejen v České republice, ale také v zahraničí a vyrazte se svou rodinou a přáteli za dobrodružstvím a objevováním tradičních řemesel, pochoutek a za kouzelnou vánoční hudbou.

Měření