Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Yoko Ono se po 46 letech dočkala uznání jako spoluautorka písně Imagine

Představte si, že byste napsala jeden z nejvýznamnějších hitů celého 20. století a nedostala byste za to ani trochu uznání. Přesně to se totiž stalo Yoko Ono. Po dlouhých 46 let nikde nebyla uvedená jako spoluautorka světoznámé písničky Imagine, kterou napsali společně s Johnem Lennonem.

Eliška Vrbová | 18. 06. 2017

Hit z roku 1971 o tom, jaké by to bylo, kdyby zavládl celosvětový mír, získal ve středu od National Music Publishers Association cenu za píseň století (Centennial Song Award). Při té příležitosti generální ředitel této asociace David Israelite překvapil dnes už 84letou Yoko Ono, když ji během ceremoniálu kromě předání ceny oficiálně prohlásil za spoluautorku písně Imagine. „Dnes večer je mi ctí změnit téměř padesát let stará fakta. Rád bych Yoko Ono uznal jako spoluautorku písně století Imagine,“ pronesl při předávání ceny David Israelite.

Poté Israelite pustil rozhovor s Johnem Lennonem z roku 1980 pro BBC, kde sám Lennon přiznává, že mu Yoko s psaním písně pomáhala. „Ve skutečnosti by jako autoři měli být napsaní Lennon-Ono, protože text a celý koncept Imagine vzešel z nápadu Yoko,“ popisoval John Lennon v rozhovoru. „Tou dobou jsem byl větší sobec a macho a uvést Yoko jsem tak nějak opomněl. Ale velká část té písničky vzešla z její knihy Grapefruit. Tam je celá hromada kousků s tématem Imagine this (představ si tohle) a Imagine that (představ si tamto),“ uvedl Lennon vše na pravou míru.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Na ceremoniál předávání cen od National Music Publishers Association doprovodil Yoko Ono syn Sean Lennon. Na svém Instagramu pak napsal, že při předávání ceny jeho matce ukáplo i pár slz dojetí.

Takže když už se vyjasnilo, jak je to s autorstvím Imagine, možná bychom i mohli přestat obviňovat Yoko Ono ze zavinění rozpadu Beatles, nebo ne? Jen si to představte.