Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Žena, která nás inspiruje: Gloria Swanson

Herečka z éry němého filmu měla na svoji dobu překvapivě silný hlas a je příkladem emancipované ženy, která v mnohém předběhla svoji dobu.

Redakce Marianne | 8. 09. 2013


Nejzářivější hvězda němého filmu dávala hvězdný pel na odiv nejen na červeném koberci, ale prakticky všude. S liškou kolem krku byla ztělesněním dokonalé divy – kouřila cigarety z elegantní špičky, nechávala se fotit ve vaně se zlatými kohoutky a na okolí zásadně shlížela přezíravým pohledem.

Slávu si prostě náležitě vychutnávala a neměla sebemenší problém rozfofrovat vydělané statisíce dolarů během chvilky. Pohádkový život v luxusu by hned tak neskončil, kdyby nevznikl první zvukový film. Jenže nová éra si žádala i novou hrdinku, a tou neměla být podle režisérů žádná mondénní panička v brokátovém župánku s pavím peřím ve vlasech. Změnou trhu ale nakonec Gloria nijak zvlášť netrpěla, vrhla se totiž na podnikání: založila produkční společnost, vyráběla biokosmetiku a zabývala se i módou. A pak – v roce 1950 – dostala další filmovou příležitost, ve filmu Sunset Boulevard ztvárnila Normu Desmond, zašlou superstar němého filmu, která stále touží po další roli. Norma ve snímku pronesla kultovní větu, která naprosto dokonale sedí na Gloriin soukromý život: „Hvězdu nikdo neopouští. Tak se hvězda pozná.“ Svatá pravda – z Glorie byli muži paf, a když už se některému podařilo uhnat krasavici do manželství, většinou bohužel nebyl jediným, jehož pozornosti si užívala. Asi i proto byla šestkrát vdaná.

Muži to s ní neměli zrovna lehké – první manžel ji veřejně vyplísnil za to, že měla během jejich šestiletého manželství celkem třináct milenců. Inu, hvězda holt patří všem!

swanson_gloria_bw02_copy