Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Lucie a Karel Zimovi otevřeně promluvili o jejich cestě k vytouženému miminku

O miminko se Lucie Zimová s manželem Karlem Zimou snažili celý rok. Bohužel bezúspěšně. Řekla si, že to ale tak nenechá a objednala se na vyšetření plodnosti. Nyní se pár těší ze čtyřměsíčního syna Eliáše, který vzešel z umělého oplodnění (IVF).

Dominika Bártová | 29. 12. 2023

“Čím více se o problematice neplodnosti a možnosti IVF bude mluvit, tím lépe. Pokud máte nějaký problém, není to přece nikoho vina. Vše lze v dnešní době řešit, obzvlášť když máme takové možnosti, jaké nabízí moderní medicína,” říká dvaatřicetiletá Lucie, kterou samotnou překvapilo, že neplodnost neřeší jen ženy starší třiceti let. “Na klinice se mnou ležely dvě ženy, kterým bylo pětadvacet let. To, že je někdo mladý, automaticky neznamená, že je plodný,“ dodává.

Plodnost není samozřejmost. Na to ostatně cílí i stejnojmenná kampaň Pronatalu, kde se může nechat pár, ale i jednotlivci, otestovat až do konce roku zdarma, a to na všech šesti českých klinikách. Lucii testy například prozradily, že trpí poruchou srážení krve tzv. Leidenskou mutací. “Kdybych se tenkrát vyšetřit nenechala, přišla bych na to třeba až v momentě, kdy už by bylo pozdě. Tato porucha může mít mimo jiné také vliv na donošení miminka.”

Mohlo by se vám líbit

Pravda o IVF: Co vás čeká a kolik to bude stát?

Umělé oplodnění podstupuje čím dál více žen, přesto jsou hovory na toto téma pořád trochu tabu. Výsledkem je spousta mýtů. Zjišťovali jsme, jestli se po IVF opravdu rodí víc dvojčat, nakolik vás hormonální stimulace ohrozí rakovinou a jak dlouho je možné mateřství odkládat.
marianne.cz

Napodruhé to vyšlo

Po vstupních vyšetřeních čekala Lucii nejprve inseminace, která však nebyla úspěšná, proto se také rozhodla pro volbu IVF, kdy jí byla v umělém spánku odebrána vajíčka. Zjistilo se, že ale nejdou použít, protože jsou deformovaná. “Myslela jsem si, že vina je na mé straně. Nesla jsem tíhu toho, že nebudu mít vlastní miminko. Nakonec ale doktoři přišli s tím, že to zkusíme podruhé a když ani to nevyjde, zvolíme možnost vajíček od dárkyň,” popisuje Lucie.

Napodruhé to ale vyšlo! “Ze všech čtyř odebraných vajíček se chytlo pouze jedno. A musím říct, že jsem si užila i samotný embryotransfer. Když se díváte na proces vložení oplodněného vajíčka do dělohy, je to něco úžasného. Přišlo mi to jako zázrak, o to víc, když jsem si po pár dnech udělala těhotenský test a našla na něm dvě čárky,” vypráví čerstvá maminka.

Mohlo by se vám líbit

Problémy s plodností se můžou týkat i vás. Lékařka radí, jaká vyšetření podstoupit

Jste zdravá, pravidelně absolvujete gynekologické prohlídky, nekouříte, sportujete...přesto se s partnerem už několik měsíců neúspěšně snažíte o miminko. I taková je realita mnoha českých žen, které řeší problémy s plodností. Kdy bychom podle lékařky měly vyšetření absolvovat? A proč neplatí, že muži jsou plodní i v pokročilém věku?
marianne.cz

Manželé Zimovi chtějí velkou rodinu, a proto jsou otevřeni jít do IVF i napodruhé. Na otázku, co by udělali jinak, odpoví jednoznačně – “hodit se do klidu”. Dobrá nálada a víra v to, že se vše povede tak, jak má, je totiž nejen v procesu umělého oplodnění nezbytná. “Díky tomu, že jsme se s manželem stali tváří kampaně Plodnost není samozřejmost, ozvala se mi kolegyně z divadla, že se mnou souzní, protože má už tři děti z té samé kliniky. Přitom já jsem si vždy myslela, že je extrémně plodná, a pak se mi začali ozývat i další, takže vím, že má smysl o tom mluvit veřejně,” říká s úsměvem na tváři energická maminka, která má za cíl odtabuizovat problematiku IVF.

V Česku se dle statistik potýká s neplodností 25 % párů, přičemž neplodnost i v dalších západních evropských zemích rok od roku roste. Týká se již každého čtvrtého či pátého páru. Díky včasné léčbě dokáže však moderní medicína pomoci až 90 % párů s početím miminka.

Mohlo by se vám líbit

Znamenají sny o těhotenství, že čekáte miminko, nebo souvisí s vaším těhotenstvím nějak jinak? Ne nutně, mají více významů

Pokud se vám zdá o těhotenství, nemusí to nutně souviset s tím, že čekáte miminko. Vlastně někdy to nesouvisí s těhotenstvím vůbec. Podle toho, jakou má sen podobu, může mít různé významy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Zdraví
Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu

Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu

Zdraví
Ráno bez kocoviny: Praktické tipy, jak zvládnout letní grilovačky a oslavy ve zdraví a bez bolesti hlavy

Ráno bez kocoviny: Praktické tipy, jak zvládnout letní grilovačky a oslavy ve zdraví a bez bolesti hlavy