Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 jednoduchých tipů pro lepší začátek dne

Info ikona
Ráno

Všichni víme, že ráno dělá den.

Rána všedních dnů nevypadají jako z reklamy nebo seriálu. Na stole nevoní omeleta s pažitkou, nestojí na něm karafa s čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávou a dokonce na něm neleží ani ranní noviny. Zatímco filmové postavy řeší u snídaně rodinné trable, vyřizují obchody na burze nebo sáhodlouze vzpomínají na včerejší večírek, obyčejný smrtelník je rád, když z chleba seškrábne plíseň a v lednici najde čtvrtinku másla. Jenže v jednom mají reklamy i seriály pravdu – ráno doopravdy dělá den, a pokud vstanete pravou nohou, pak se po celý den budete cítit skvěle.

Mohlo by se vám líbit

Magická čtvrthodinka

Ranním ptáčatům nevadí vyletět z hnízda, rozumějte z postele, klidně v pět hodin ráno, zato noční sovy doufají, že zvuk budíčku je jenom zlý sen. Pokud patříte do druhé skupiny lidí, pak pravděpodobně víte, že brzký budík vám na náladě nepřidá. To ale neznamená, že byste na svém vstávání neměli zapracovat. Co si takhle nastavit budík o čtvrt hodiny dříve než obvykle? Uvidíte, že za nově získaných patnáct minut si můžete v klidu sníst snídani nebo se bez spěchu namalovat.

Zkuste to bez mobilu

Někteří lidé drží mobil v ruce ještě dřív, než otevřou oči. I když by se mohlo zdát, že jde o maličkost, mobilní telefony mohou během rána nadělat pěknou paseku. Negativní zpravodajské články či pracovní maily jsou to poslední, co byste během „ranního rozkoukávání“ měli vidět. Pokuste se tento zlozvyk odnaučit, a to třeba tak, že si mobilní telefon budete nabíjet mimo ložnici. Věřte, že vám nic neuteče.

Začněte svůj den něčím, co máte rádi

Šálek výborného čaje, oblíbená písnička, dobrá snídaně, pár cviků jógy nebo třeba poslech podcastů. Své ráno si můžete zpříjemnit čímkoliv, co máte rádi a dělá vám to radost na duši. P.S. Když už jsme u těch podcastů, slyšeli jste podcast s názvem 13 hříchů rodičovství? Stojí za ním naše šéfredaktorka Monika Mudranincová a psychoterapeut Martin Zikmund. A my vám ho vřele doporučujeme k poslechu.

  Info ikona
  Ráno

  Pohyb

  Pokud chcete, aby váš den byl plný energie, pak byste neměli zapomínat ani na pohyb. Podle Hala Elroda, autora knihy The Miracle Morning, je cvičení důležitou součástí spokojeného rána, neboť zvyšuje energetickou úroveň, mentální pohodu a zlepšuje produktivitu. V žádném případě po vás nechceme, abyste před prací uběhli půl maraton nebo zvládli Pět Tibeťanů. Bohatě postačí, když se protáhnete nebo vyměníte jízdu autem za procházku.

  Zapište si denní priority

  Tento krok můžete splnit až v práci. Na obyčejný papír si sepište vše, co daný den chcete udělat. Úkolům přidělte prioritu od jedné do tří, přičemž trojka značí úkol, který bez obav můžete odložit na zítra. Díky tomuto jednoduchému to-do listu budete mít úkoly hezky na očích, a zároveň nebudete ve stresu, že na něco zapomenete.

  Zdroj: kniha The Miracle Morning

  Mohlo by se vám líbit