Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

6 znaků toho, že vás ovládá úzkost

Úzkostný pocit zažil každý z nás. Před nepříjemným vyšetřením u lékaře, důležitou zkouškou nebo třeba po rozchodu se může dostavit silný tlak, který je doprovázen bušením srdce, nevolností či „jenom“ špatným pocitem. Pokud ale podobné stavy zažíváte bezdůvodně, pak pravděpodobně máte čest s panickou úzkostí.

Panická úzkost není v naší společnosti žádným nováčkem, avšak se zrychlujícím se životním stylem a vysokým stresem se počet bojovníků s úzkostí zvyšuje. Záludné jsou také symptomy úzkosti, které u každého člověka mohou vypadat jinak. Někdo se více potí, jiný má pocit, že se mu bušením rozskočí srdce. Jsou také lidé, kteří si během úzkosti stěžují na bolest svalů či knedlík v krku. Ať už zažíváte cokoliv, určitě nám dáte za pravdu, že pociťujete velmi nepříjemné emoce, se kterými jdou ruku v ruce černé myšlenky. 

Pravdou zůstává, že panická ataka nemusí nutně ovlivnit váš život. Pokud ji zažíváte jenom několikrát do roka, trvá pár minut a prakticky na ni ihned zapomenete, rozhodně nemusíte propadat depresi! Horší je to ve chvíli, kdy vám panická ataka překope život vzhůru nohama.

A jak poznáte, že vás naprosto ovládá?

  1. Straníte se společnosti

Není nic špatného na tom, když čas od času zrušíte pozvánku na společenskou akci nebo odřeknete kafe kamarádce. Problém přichází v momentě, kdy se začnete stranit všem společenským setkáním, neboť se mezi ostatními necítíte komfortně. Myslete na to, že nemůžete žít v izolaci, a především myslete na to, že takový postoj není z dlouhodobého hlediska možný.

  1. Máte problémy se spánkem

Během noci si chceme odpočinout a načerpat nové síly. Bohužel lidé trpící panickou úzkostí si luxus klidné noci nemohou dopřát. Často je přepadávají noční můry, probouzejí se s černými myšlenkami nebo jim pro jistotu nejde usnout vůbec. Zároveň se tyto probdělé noci rychle promítnou i na následujícím dnu, který pravděpodobně bude opět doprovázen úzkostí.

  1. Negativní myšlenky jsou vaší doménou

Strach z budoucnosti, neopodstatněný strach o blízké nebo třeba strach z jízdy dopravním prostředkem. Všichni se asi shodneme na tom, že strach patří k lidskému bytí. Pokud se ale vaše myšlenky opírají pouze o katastrofické scénáře, pak rozhodně čelíte velkému problému. V takovém případě je nasnadě, abyste vyhledali odbornou pomoc, jinak se může stát, že vás strach naprosto pohltí.

  1. Trpí váš vztah

S panickou úzkostí jdou ruku v ruce změny nálad, trudomyslnost nebo třeba podrážděnost. Právě toto chování může silně narušit váš vztah. Zároveň se člověk s panickou úzkostí může cítit nepochopeně či osaměle, neboť je těžké kamarádce, příteli nebo třeba rodičům vysvětlit, co panická úzkost znamená, a především, jaké pocity se s ní pojí.

  1. Změnila se vaše hmotnost

Někdo si po panické atace musí dopřát tabulku čokolády na nervy, jiný má stáhnutý žaludek a nedokáže do sebe nasoukat jediné sousto. Každý člověk je jiný, a každý na prožitý stres reaguje jinak. Jedno je ale jisté – s pravidelnými panickými úzkostmi dochází k výkyvům váhové ručičky.

  1. Přestali jste dělat věci, které vás baví

Vážné panické ataky mají za následek, že se člověk uzavře do sebe a přestane dělat věci, které ho dříve naplňovaly. Zkuste z této vlastní bubliny vystoupit dříve, než bude pozdě. Opět se navraťte ke koníčkům, které vás dělají šťastnými. Uvidíte, že tento krok bude pro vaši psychickou pohodu více než přínosný.

V pasti úzkosti? Existuje řešení!

Pokud cítíte, že vás úzkost dostihla, pak rozhodně na nic nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Chybu neuděláte návštěvou psychoterapie, během které s vámi terapeut úzkost probere a navede vás, jak s touto potvorou bojovat. Další možností je návštěva psychiatra. Rozhodně ji nevnímejte jako prohru nebo snad něco, za co byste se měli stydět. Je tisíckrát lepší jít k lékaři a úzkost porazit, než sedět doma a nechat se sžírat nepříjemnými pocity.  

ČTĚTE TAKÉ: Zbavte se úzkosti během několika minut! Vyzkoušejte tento trik

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo