Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Čeká vás pracovní pohovor? Máme pět tipů, díky kterým zazáříte

Volných pracovních pozic je v České republice více než kdy jindy. Pokud tedy zvažujete změnu, nastal ten nejvyšší čas přesunout se z jedné pracovní židle na jinou. Než se však vrhnete do víru pohovorů, promyslete si strategii. Je totiž pravděpodobné, že o vaši vysněnou pozici bude usilovat více kandidátů.

#1 Nepodceňujte dress code

Dress code je oblast, kterou byste rozhodně neměli podcenit. Vše pochopitelně záleží na tom, do jaké firmy se na pohovor chystáte. Pokud se jedná o uvolněný start-up, můžete vsadit na jednoduché tmavé džíny, bílé tričko a ležérní sako, případně svetr. V případě, že vyrážíte na interview do velkého korporátu, který je vyhlášený svou uhlazenou etiketou, připravte si elegantnější outfit.

Na pohovor rozhodně nechoďte v žabkách ani v kraťasech. Vysoké teploty sice nenahrávají dlouhým kalhotám, na druhou stranu chcete udělat dojem. Proto si raději ponechte ležérnější oblečení na dobu, kdy už budete mít své pracovní místo jisté.

#2 Připravte si otázky

Důkladná příprava na pohovor se vám rozhodně vyplatí. Zjistěte si něco málo o firmě, kam míříte a dejte si dohromady seznam otázek, na které chcete znát odpověď. Můžou se týkat pozice, na kterou se hlásíte nebo i samotné společnosti. Dobrého kandidáta totiž dělí od těch ostatních iniciativa a zájem. Není totiž nic horšího, než když se vás personalista po vyčerpávajícím monologu zeptá, zda máte nějaké otázky a následuje hrobové ticho.

TIP: Víte, co je to „competence bassed interview“? Jedná se o pohovor založený na otázkách, které se primárě zaměřují na vaše zkušenosti z praxe a personalisté tuto metodu velmi rádi využívají. Připravte si proto i několik málo příkladů (např. jak jste zvládli krizové situace, nebo jak jste postupovali při řešení náročného úkolu). Zásoba praktických příkladů se vám jistě bude hodit.

#3 Ujasněte si své silné a slabé stránky

Otázky týkající se silných a slabých stránek jsou ve světě HR už tak trochu přežitkem, nicméně personalisté se na tyto věci ptají, i když trochu oklikou. Mohou vám například položit otázku ve stylu, co se vám v bývalém zaměstnání povedlo nebo kde jste naopak pohořeli. Připravte se proto i na trochu méně příjemné dotazy a dejte si dohromady své profesní klady i zápory.

TIP: Pro podporu svých zkušeností či pracovních úspěchů využívejte čísla. Můžete konkrétně jmenovat kolik let jste na dané pozici strávili nebo kolikačlenný tým jste vedli. Konkrétní čísla vždy působí lépe než neurčitý počet.

Info ikona
Pohovor

#4 Prozraďte svou motivaci

Kromě zájmu a iniciativy vás zaručeně odliší i motivace. Prozraďte personalistům a manažerům, proč jste se přihlásili zrovna na danou pozici nebo do téhle konkrétní firmy. Proč zrovna vy jste tím správným kandidátem, který by roli měl získat. Čím více budete pro danou profesi hořet, tím větší je šance, že zaujmete.

TIP: Opravdu si pohlídejte, že na pohovor přijdete včas. Vyrazte raději s deseti až patnáctiminutovým předstihem pro případ, že byste se dostali do zácpy, nebo byste nemohli adresu najít. Vyhnete se tak nepříjemnému úvodu.

#5 Buďte proaktivní

Posledním tipem je proaktivita. Zkrátka a dobře buďte iniciativní, pokládejte co nejvíce otázek a ve chvíli, kdy vám na stůl přistane zkušební úkol, nenechávejte ho na poslední chvíli. Věnujte mu dostatek času, a pokud o dané místo skutečně stojíte, nebojte se udělat i něco málo navíc.

Můžete například přijít s jedním bonusovým řešením, než uvádí zadání nebo navrhnout vlastní prezentaci úkolu. Stejně tak se nebojte připomenout personalistům ve chvíli, kdy jste delší dobu neobdrželi zpětnou vazbu.

Mohlo by se vám líbit

Profesní ghosting: Nepříjemné ignorování, se kterým se můžete setkat po pracovním pohovoru

Rozšířil se nám tady takový nešvar. Říká si ghosting, vyskytuje se v partnerských vztazích a v posledních letech začal vystrkovat růžky také v pracovním prostředí.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem