Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Podzimní blues aneb Když máte náladu pod psa

Info ikona
Žena

Podzimní blues, „depka“ nebo sezónní afektivní porucha. Tak můžeme nejčastěji titulovat náladu pod psa, která přichází s podzimem a odchází s brzkým jarem. Pokud sami cítíte, že v posledních dnech propadáte trudomyslnosti, nemáte energii a bojujete s pozorností, pak se i do vašeho života pravděpodobně vtěsnala sezónní afektivní porucha.

„Nevymýšlej problémy tam, kde nejsou.“, „Zbytečně přemýšlíš nad svými pocity.“, „Dnešní generace musí všechny nálady pojmenovávat.“ Možná jste se sami setkali s tím, že okolí vaši špatnou náladu bagatelizovalo či jí nepřisuzovalo žádnou váhu. Přitom duševní zdraví a psychická pohoda jsou základními kameny spokojeného a vyrovnaného života. Nenechte si proto letošní podzim zkazit sezónní afektivní poruchou (SAD), která může ve vaší hlavě nadělat hotovou paseku.

Nepřítel, který přichází s prvními sychravými dny

Najít spouštěče mnoha psychických problémů se zdá jako nadlidský úkol. To ale není případ sezónní afektivní poruchy, která podle odborníků vzniká v momentě, kdy se zkracují dny a přichází sychravé počasí. Nepříjemný podzim plný deště a plískanic naší psychické pohodě neprospívá, a tak pociťujeme únavu, úzkost nebo „jenom“ máme špatnou náladu. „Zdá se, že SAD je spojena s ubývajícím světlem, které si zahrává s naším biorytmem. Pacienti často pociťují prudký pokles nálady, který je poznamenán letargií a smutkem,“ říká doktor Peter Bieling pro CTV News a zároveň dodává, že přibližně u 5 % populace je SAD skutečně spojena s pravidelným sezónním vzorcem.

Info ikona
Žena

Blues jenom do uší

Mnoho obětí podzimního blues sedí se založenýma rukama a čeká na první jarní paprsky slunce. Takový přístup rozhodně není žádoucí, neboť můžete upadnout do trvalé letargie, případně si zaděláte na nepříjemnou depresi. Zkuste se sezónní afektivní poruše postavit a ukažte jí, že si podzim dokážete užít, a to i za předpokladu, že je venku ošklivo!

Mezi nejúčinnější zbraně proti SAD patří lampy pro světelnou terapii, které disponují světlem s vysokým světelným koeficientem. „Světelné lampy fungují. Sice je nudné před nimi sedět, avšak jde o relativně snadnou léčbu, která není drahá a nemá žádné vedlejší účinky,“ tvrdí Bieling. Pokud vám tedy nevadí strávit před speciální lampou pár minut navíc, pak můžete světelnou terapii vyzkoušet v pohodlí svého domova.

Mohlo by se vám líbit

Na druhou stranu existují i další pomocníci proti SAD, které vás nebudou stát ani korunu. V ideálním případě vyplňte svůj volný čas cvičením. Protáhnete tělo, posílíte vaše srdce, vyplavíte důležité hormony, a především se fyzicky unavíte, což oceníte především večer, kdy usnete jako miminko. Pokud nepatříte k milovníkům pohybu, zkuste do svého podzimního dne zakomponovat alespoň ranní procházky. Jejich výhodou je, že se procházíte za světla, a tudíž si můžete užít paprsky podzimního sluníčka a vcelku rychle dobijete baterky.

Posledním pomocníkem proti podzimnímu blues je plný diář! Zkuste si něco uplést, připravte podzimní dekorace, namalujte obrázek, uvařte pokrm z dýně nebo se pusťte do projektu, který jste dlouho odkládali. Uvidíte, že s těmito aktivitami dokážete podzimní blues ukočírovat.

Mohlo by se vám líbit