Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Hanne Gaby Odiele: Belgická modelka, která se nenarodila jako žena ani jako muž

Hanne Gaby Odiele patří nejen k výrazným modelkám současné doby, ale také k lidem, kteří otevřeně hovoří o intersexualitě. Tedy vrozeném stavu, kdy se člověk narodí s variací ženských i mužských pohlavních orgánů.

Hanne Gaby Odiele se narodila s vnitřními varlaty a bez dělohy. Po genetické stránce sice její tělo připomínalo muže, avšak některé jeho znaky odpovídaly ženskému pohlaví. Pokud reprodukční nebo sexuální anatomie člověka neodpovídá typickým definicím muže a ženy, odborníci hovoří o tzv. intersexualitě. Odhaduje se, že až 1,7 % světové populace se rodí s intersexuálními rysy. Mimochodem obdobné číslo je spojeno s počtem lidí se zrzavými vlasy.

Mohlo by se vám líbit

Sapiosexuál: Možná jste to právě vy. Zjistěte, co je na opačném pohlaví nejvíce přitahuje

Sapiosexuál je termín, který v poslední době získal na popularitě. Jedná se o označení pro osoby, které pociťují vzrušení a silnou přitažlivost k intelektu a vzdělání druhé osoby. Hlavním znakem sapiosexuála je tedy to, že pro něj není primární fyzický vzhled osoby, ale spíše její inteligence, vědomosti a schopnost rozvíjet svůj intelekt. Co na to říká věda?
svetzeny.cz

Lékaři mi odebrali varlata

Zatímco v dnešní době se o intersexualitě začíná hovořit, před dvaceti lety šlo o jedno velké tabu. Své o tom ví i Hanne Gaby Odiele, která v dětství podstoupila několik operací, jejichž cílem bylo jediné – udělat z Hanne Gaby ženu. „Moji rodiče se obrátili na nejlepší lékaře v Belgii, kterým naprosto důvěřovali. Nikdy nedostali mou skutečnou diagnózu a ani se nikde nemohli zeptat na jiný názor. Nebyl internet, nebyla online komunita, nebylo nic,“ vzpomíná Hanne Gaby v rozhovoru pro The Cut. Ve svých 10 letech Hanne Gaby podstoupila operaci, která vedla k vyjmutí varlat. O osm let později jí lékaři rekonstruovali vaginu.

Zpětně Hanne Gaby přiznává, že operace jí spíše způsobily úzkost. „Jsem naštvaná, že tyto operace probíhají i dnes. Vždyť být intersexuál není velký problém a já jsem na to hrdá,“ řekla modelka pro The Guardian a dodala, že je zbytečné, aby rodiče podrobovali své děti operacím, a to jenom ve snaze, aby jejich potomek vypadal jako typická žena, nebo muž. „Například v mém případě mi byla odebrána varlata, což znamená, že moje přirozené hormony byly odstraněny z mého těla, tudíž musím dostávat hormonální substituční terapii. S hormonální substituční terapií ale ruku v ruce přichází vedlejší účinky a jedním z nich je menopauza,“ řekla Hanne Gaby.

Hanne Gaby Odiele

Lepší zítřky

Poprvé se Hanne Gaby rozhodla o intersexualitě promluvit až v roce 2017. „Je to tak dobrý pocit, že konečně můžu žít v pravdě. Ale zároveň je to těžké, protože mi vždycky říkali, abych o tom s nikým nemluvila. Jako dítě jsem často slýchávala: Nemluv o návštěvách lékaře, nikdo to nepochopí, nikdo tě nepřijme, budeš šikanovaná, nenajdeš si partnera,“ říká Hanne Gaby, která žije po boku modela Johna Swiateka. „Jsem neuvěřitelně hrdý na svou manželku, že o intersexualitě promluvila. Velmi na mě zapůsobilo její rozhodnutí obhajovat intersexuální děti. Chce jim dát příležitost, aby si na své tělo udělaly vlastní názor a měly dostatek informací, které bohužel Hanne a její rodina kdysi neměla,“ řekl Jonh Swiatek pro USA Daily.

Mohlo by se vám líbit

Jak předejít sexuálnímu obtěžování či napadení, aniž byste musely měnit to, kým jste

Léto se blíží a riziko vyššího sexuálního obtěžování, dokonce násilí, se zvyšuje. Je potřeba, aby ženy byly opatrné, ostražité a uměly se bránit, ale neměly by tomu přizpůsobovat svůj zevnějšek. Zde jsou způsoby, jak to učinit jinak.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy