Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Hanne Gaby Odiele: Belgická modelka, která se nenarodila jako žena ani jako muž

Info ikona
Hanne Gaby Odiele: Belgická modelka, která se nenarodila jako žena ani jako muž

Hanne Gaby Odiele patří nejen k výrazným modelkám současné doby, ale také k lidem, kteří otevřeně hovoří o intersexualitě. Tedy vrozeném stavu, kdy se člověk narodí s variací ženských i mužských pohlavních orgánů.

Hanne Gaby Odiele se narodila s vnitřními varlaty a bez dělohy. Po genetické stránce sice její tělo připomínalo muže, avšak některé jeho znaky odpovídaly ženskému pohlaví. Pokud reprodukční nebo sexuální anatomie člověka neodpovídá typickým definicím muže a ženy, odborníci hovoří o tzv. intersexualitě. Odhaduje se, že až 1,7 % světové populace se rodí s intersexuálními rysy. Mimochodem obdobné číslo je spojeno s počtem lidí se zrzavými vlasy.

Mohlo by se vám líbit

Lékaři mi odebrali varlata

Zatímco v dnešní době se o intersexualitě začíná hovořit, před dvaceti lety šlo o jedno velké tabu. Své o tom ví i Hanne Gaby Odiele, která v dětství podstoupila několik operací, jejichž cílem bylo jediné – udělat z Hanne Gaby ženu. „Moji rodiče se obrátili na nejlepší lékaře v Belgii, kterým naprosto důvěřovali. Nikdy nedostali mou skutečnou diagnózu a ani se nikde nemohli zeptat na jiný názor. Nebyl internet, nebyla online komunita, nebylo nic,“ vzpomíná Hanne Gaby v rozhovoru pro The Cut. Ve svých 10 letech Hanne Gaby podstoupila operaci, která vedla k vyjmutí varlat. O osm let později jí lékaři rekonstruovali vaginu.

Zpětně Hanne Gaby přiznává, že operace jí spíše způsobily úzkost. „Jsem naštvaná, že tyto operace probíhají i dnes. Vždyť být intersexuál není velký problém a já jsem na to hrdá,“ řekla modelka pro The Guardian a dodala, že je zbytečné, aby rodiče podrobovali své děti operacím, a to jenom ve snaze, aby jejich potomek vypadal jako typická žena, nebo muž. „Například v mém případě mi byla odebrána varlata, což znamená, že moje přirozené hormony byly odstraněny z mého těla, tudíž musím dostávat hormonální substituční terapii. S hormonální substituční terapií ale ruku v ruce přichází vedlejší účinky a jedním z nich je menopauza,“ řekla Hanne Gaby.

Hanne Gaby Odiele

Lepší zítřky

Poprvé se Hanne Gaby rozhodla o intersexualitě promluvit až v roce 2017. „Je to tak dobrý pocit, že konečně můžu žít v pravdě. Ale zároveň je to těžké, protože mi vždycky říkali, abych o tom s nikým nemluvila. Jako dítě jsem často slýchávala: Nemluv o návštěvách lékaře, nikdo to nepochopí, nikdo tě nepřijme, budeš šikanovaná, nenajdeš si partnera,“ říká Hanne Gaby, která žije po boku modela Johna Swiateka. „Jsem neuvěřitelně hrdý na svou manželku, že o intersexualitě promluvila. Velmi na mě zapůsobilo její rozhodnutí obhajovat intersexuální děti. Chce jim dát příležitost, aby si na své tělo udělaly vlastní názor a měly dostatek informací, které bohužel Hanne a její rodina kdysi neměla,“ řekl Jonh Swiatek pro USA Daily.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku