Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Menstruace není tabu! Světoznámý vzorník barev představil odstín PERIOD

Info ikona
Menstruace

Dostala jsem "to". Většina žen nenazývá menstruaci pravým jménem a skrývá ji za ukazovací zájmeno. Jenže "to" hraje v našem životě důležitou roli, od které se odvíjí ovulace, fyzická pohoda i náš psychický stav. Jednoduše řečeno, menstruace je téma, o kterém bychom měli mluvit nahlas. A jeden z prvních zvučných hlasů pronesla společnost Pantone, která do svého vzorníku zařadila odstín Period.

Mnoho kultur ani ve 21.století nevnímá menstruaci jako téma, o kterém se může veřejně mluvit. A tak menstruaci skrývá za slůvko "to" nebo "měsíčky", případně o ní vůbec nemluví - jakoby neexistovala. To se naštěstí snaží změnit několik organizací a společností, mezi kterými je také světoznámý vzorník barev Pantone. Ten se spojil se švédskou značkou menstruačních produktů Intimina a zahájil kampaň s názvem Seen + Heard, v rámci které představil nový odstín Period  (menstruace).

Mohlo by se vám líbit

#FreePeriod aneb kdy se přestaneme za svou menstruaci stydět?

elle.cz

Pantone popisuje odstín Period jako aktivní a dobrodružnou červenou barvu. "Odstín Period má povzbudit ženy, které menstruují, aby byly hrdé na to, kým jsou," říká Laura Pressman, viceprezidentka Pantone Color Institute, a dodává, že přichází čas otevřeně a spontánně mluvit o této čisté a přirozené funkci těla. Podobný názor zastává také globální manažerka značky Intimina Danela Žagar. "Přestože miliardy lidí menstruují, historicky je to vnímáno jako něco, o čem by se na veřejnosti nemělo mluvit. A pokud se zaměříme na vyobrazení periody v populární kultuře, pak uvidíme, že od nepřesného a nesympatického zobrazení se menstruace dostala až k tomu, že byla předmětem vtipů a výsměchu. Dost, stačí! Je rok 2020," upozorňuje Žagar. 

Info ikona
Period

Barva klaunského nosu, nebo menstruace?

I když odstín Period opravdu působí energicky a optimisticky, pravdou zůstává, že k pravé barvě menstruace má stále daleko. Na tuto výtku Pantone reagovalo tím, že se v "žádném případě nejedná o přesné vyobrazení menstruace. Místo toho jsme vytvořili vizuální identifikátor červeného odstínu, který by společnosti Intimina pomohl využít sílu barev ke sdílení jejich příběhu," zaznělo v oficiálním prohlášení. Není ale škoda, že barva odkazující k menstruaci nenese její pravou barvu? 

Znáte Pantone?

Vznik odstínu Period rozhodně nemůžeme podceňovat. Vždyť vzorník Pantone, který vznikl v roce 1963, je celosvětově uznávaným barveným standardem. Na jeho odstíny spoléhají grafici, návrháři nebo třeba architekti. Zároveň společnost Pantone volí barvu roku, která se následně odráží v módních i designových trendech. Pokud tedy existuje ráj barevných odstínů, pak se bezesporu nazývá Pantone

ČTĚTE TAKÉ: Konec bolestivé menstruaci! Česká designérka vyvinula speciální tričko, které vám pomůže