Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jaký vliv mají cigarety na ženský organismus?

V České republice si pravidelně či příležitostně cigaretu zapálí přibližně 22 % žen, které jsou starší 15 let, a to i přesto, že mají cigarety na jejich organismus ničivé účinky, které se týkají vzhledu a především jejich zdraví.

Anonymous | 4. 02. 2020

S cigaretou zestárnete rychleji

Za 10 let aktivního kouření mohou ženy zestárnout o více než 12 let. Pleť totiž ztrácí vitamín C, kolagen a elastin a může mít i šedivý nebo zažloutlý nádech. Kuřačky mají tudíž více vrásek. V důsledku kouření slábnou i vlasy, ztrácejí pigment a vitalitu. A v neposladní řadě má tento zlozvyk vliv také na špatný dech a zažloutlé zuby. Cigareta zkrátka krásu nepřidává, právě naopak.

Negativní dopady na ženský organismus

Riziko smrtelného onemocnění je u žen, které kouří, 3x větší než u nekuřaček. Podle průzkumů mají 25x větší riziko rakoviny plic. Kouření také způsobuje většinu onemocnění srdce a cév žen pod 50 let. V porovnání s muži kuřáky mají ženy kuřačky až o 25 % vyšší riziko ischemické srdeční nemoci. Kouření má samozřejmě také vliv na vznik nádorových onemocnění, například na rakovinu prsu. A řeč je nejen o aktivním kouření, ale také o pasivním, tedy o pobytu nekuřáků v zakouřeném prostředí. Na základě studie bylo prokázáno, že ženy kuřačky s diagnostikovanou rakovinou prsu zemřely 2x dřív než ženy se stejnou diagnózou, které nekouřily.

Kouření je také významně přispívá k vývoji rakoviny děložního čípku. Mezi ženami s HPV infekcemi měly ty, které kouří, vyšší virovou zátěž na děložním čípku než ženy, které nekouří. „Protože děložními sekrety se vylučují některé látky z tabákového kouře, zvyšuje se tak riziko nádorů, zejména děložního čípku. Kouření, především pokud žena začala kouřit v mladém věku, také zvyšuje riziko nádorů prsu,“ upozorňuje prof. MUDr. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN. Tento výčet negativních dopadů kouření na zdraví žen není zdaleka kompletní.

Některé ženy neodloží cigaretu ani v těhotenství

Smutná statistika se týká také kouření během těhotenství. Podle dostupných údajů cigaretu v celé době těhotenství neodloží asi 7 % budoucích maminek. „Kouření není rizikem jen pro nastávající matky, ale samozřejmě také pro plod. Bohužel někdy slyšíme od našich pacientek, že jim gynekolog radil kouření jen omezit, ne přestávat, že by to pro dítě byl stres. To je úplný nesmysl, každá cigareta poškozuje, navíc stres zhoršuje. Těhotná žena by neměla ani pobývat v zakouřeném prostředí,“ dodává prof. Králíková. Kouření v těhotenství může vyvolat dlouhodobé problémy, hrozí nebezpečí předčasného porodu, děti vystavené tabákovému kouři ještě v děloze mají po porodu nižší hmotnost a mívají také nižší objem mozku. Jsou vystaveni zvýšenému riziku syndromu náhlého úmrtí kojenců, syndromu ADHD, astmatu a dalších nemocí.

Pro ženy je cigareta pomocníkem v sociální interakci

Důvodů pro típnutí poslední cigarety a skončení s touto nemocí je mnoho, přestat ale není snadné. „Ženy bývají více závislé psychosociálně, tedy potřebují kouřit zejména v určitých situacích či společnosti. Muži jsou naopak častěji závislí více fyzicky, na nikotinu. Ženy tedy někdy potřebují podrobněji probírat jednotlivá nekuřácká řešení svých typicky kuřáckých situací,“ sděluje svoji zkušenost prof. Králíková. Je mnoho žen, které začaly kouřit až v kuřáckém kolektivu, například s kolegy v práci nebo s kamarádkami. Ale je také hodně žen, které se právě se svojí kamarádkou nebo spolupracovnicí rozhodly s kouřením přestat. Podpora okolí je velmi důležitá. Proto vznikl také projekt „Nekuřácká firma“, který nabízí program odvykání kouření pro zaměstnance přímo ve firmách, kam docházejí vyškolení lékaři a pomáhají kuřákům projít celým procesem odvykání. Projekt Nekuřácká firma je vedený pod odborným lékařským dohledem a přispívají na něj zdravotní pojišťovny. „Každá podpora pomáhá, ať už to je rodina, kamarádky nebo kolegové. Chodí k nám několik skupin zaměstnanců z různých pracovišť. Prakticky všude se k těm, kteří přišli první, postupně přidávají další, většina kuřáků by totiž raději nekouřila,“ říká prof. Eva Králíková.

Více informací na www.nekurackafirma.cz

Související články

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Životní styl
Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu

Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu