Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Láska v pasti: Kdy zůstat a kdy odejít?

V seriálu Koruna mě nejvíc fascinují díly, které se věnují životu Diany a Charlese. Ona mladá, nezkušená, zoufale toužící po vřelosti v chladném světě odtažitých aristokratů. On frustrovaný, prahnoucí po povzbuzení a pohlazení, hledající útěchu v náruči jiné ženy, pod fasádou světáctví nejistý a zranitelný. Oba nešťastní. Oba v pasti. Neocitlo se v ní vaše na první pohled spokojené manželství náhodou také?

Iva Hadj Moussa | 5. 03. 2022

Charles se s Dianou zasnoubil po pouhých třinácti společných schůzkách. Následovala svatba jako z té nejkrásnější pohádky. Nevěsta v dechberoucích šatech s vlečkou přijela v proskleném kočáře a dojala celý svět.

Až nadpozemsky nádhernou idylku svatebního dne však brzy vystřídalo soužití plné podvodů, lží a afér, trvající dlouhých patnáct let. Jistou indicii, že tento vztah možná nebude fungovat úplně hladce, poskytl sám Charles během rozhovoru v období zasnoubení. Tehdy jeden z novinářů na adresu páru poznamenal: „Vypadá to, že jste oba velmi zamilovaní.“ Zatímco Diana reagovala slovem „samozřejmě“, Charles pronesl rozpačité: „Ať už láska znamená cokoli.“

Taky vás někdy napadne, jak šťastní mohli tito dva lidé po většinu svého mladého života být, kdyby se svým vzájemným nesouladem něco bývali udělali? Kdyby od sebe šli dřív, protože jim to prostě nefungovalo?

Mohlo by se vám líbit

16 zajímavostí o manželství královny Alžběty II. a prince Filipa

Jsou v manželství přes 70 let. I přes to, že jejich soukromí je přísně střežené, je zde několik zajímavých faktů, které jste o vztahu královny Alžběty II. a prince Filipa možná nevěděli.
marianne.cz

Okouzlení, nebo láska na třetí pohled?

„Osobně nevěřím v lásku na první pohled,“ říká psychoterapeutka Kristýna Kubíková z terapeutického centra Calmea. „Během pár minut zjistíte, zdali vás protějšek přitahuje, jestli vám voní, je vám sympatický. Nikoli však to, jestli je to vyvolený na celý život,“ vysvětluje.

Co dál? „Pokud partner projde prvním kolem výběrového řízení, následuje kolo druhé, během kterého je třeba zjistit, jaký má charakter. Zda jste ochotná žít s jeho povahou. To trvá pár měsíců, dle intenzity vztahu. A pak přichází třetí kolo – chování v krizi. Život totiž není jen zalitý sluncem, a proto je třeba poznat partnerovo chování v zátěžových situacích. Jak řeší spory? Jak se chová, když je pod tlakem? Jak reaguje, když se nedaří vám? Tohle celé může trvat až rok,“ popisuje terapeutka.

Existují nějaké náznaky budoucích neshod, kterých bychom si měli u partnera všímat už od samého počátku a brát je jako varování? A co je vlastně ve vztahu tím nejdůležitějším? Kristýna Kubíková odpovídá lakonicky: „Důležité je, aby vás měl rád. Aby vás přijal takovou, jaká jste. Aby obdivoval vaše klady, ale zároveň toleroval zápory. A platí to i opačně. Pokud je ve vztahu láska, tolerance a trpělivost, je vyhráno.“

Mohlo by se vám líbit

Utajené myšlenky aneb Jak se rodí nevěra

Někdy to vypadá, že nevěra je vlastně úplně normální. Kde se ale v lidech bere? Jak je možné, že se z milujícího partnera či partnerky, kterého přece znáte jako své boty a který „by tohle rozhodně nikdy neudělal“, stane padouch, co vám s úsměvem na rtech vrazí pomyslný nůž?
marianne.cz

Štěstí je dřina

„Štěstí v partnerství rozhodně nepřijde samo. Je za tím spousta dřiny. V první řadě musíte znát samu sebe a vědět, co od vztahu čekáte. Pokud to dostáváte, tak si to hýčkejte a buďte prostě šťastná. Pokud chybí něco zásadního, zkuste na tom s partnerem zapracovat. Jste-li však nešťastná a přesvědčená, že s ním už nikdy nebude líp, jděte od něj,“ shrnuje otázku setrvání ve vztahu Kristýna Kubíková.

Mnoho žen, které se ocitly ve vztahové pasti, si samozřejmě klade otázku, zda případným rozchodem nebudou trpět děti. Toho je možné se vyvarovat. „I po rozchodu vůči sobě mohou mít partneři stále úctu. To prospívá zejména dětem, které v takové rodině netrpí. Možná nemají ideální vzor láskyplného partnerství, ale domnívám se, že hlubší rány to v nich nezanechá,“ říká terapeutka a dodává: „A jestli trpí partneři, to záleží na nich. Pokud mají oba snahu situaci řešit v klidu, je to jednodušší.“

Přejídání místo lásky

Stává se vlastně někdy, že žena rozvodu později lituje? „Častěji se setkávám s tím, že se ženám stýská po minulém životě, nikoliv po partnerovi jako takovém. Stává se to hlavně u starších žen, které mají s manželem spojený kus života a vytvořili si společné přátele, zážitky, tradice. Všechno chce svůj čas. Dříve či později přijdou nové impulsy a lítost přejde,“ tvrdí Kristýna Kubíková.

Vyvrací také mýtus, že problémy ve vztahu se více dotýkají žen, protože jsou citlivější. „Není to pravda. Pro muže má partnerství stejnou váhu, milují stejně jako ženy, trápí se z rozchodů.“

Mohlo by se vám líbit

Rodičovské vyhoření: strašák, který může potkat každého rodiče

Když se řekne syndrom vyhoření, představíme si vysoce postaveného managera firmy, který nezvládl pracovní tlak. Pravdou ale zůstává, že vyhoření může potkat každého z nás, třeba i rodiče menších dětí, kteří v současné době bruslí na tenkém ledě mezi vlastní prací, péčí o rodinu a suplováním učitele.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení