Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Malý krok pro vás, velký krok pro planetu! Zúčastněte se výzvy #FillTheBottle

Info ikona

Schválně, kolik nedopalků naleznete při cestě do práce?

Využít sílu internetu k dobré věci je schopnost, kterou neovládá každý. Pokud se to ale povede, pak se dějí věci! Důkazem je počin Jasona Prince a jeho kamarádky Amal Talhaové, kteří stojí za novou internetovou výzvou s názvem Fill The Bottle (naplň láhev). Celý nápad odstartovala fotografie Jasona, na které byla plastová láhev plná nedopalků. Jason k fotce připsal, že tento „úlovek“ sesbíral za pouhých dvacet minut. Kreativní Amal následně napadlo, že jde o skvělou výzvu, které by se mohli zúčastnit další lidé. Vymyslela tedy hashtag a vyzvala své kamarády, aby se po nedopalcích porozhlédli ve svém okolí.

Konečně smysluplná výzva

Stačilo jenom pár hodin k tomu, aby další lidé začali zveřejňovat fotky s láhvemi plnými nedopalků. V současné době se do výzvy zapojili nejen lidé z Francie, ale také Německa, Velké Británie, ale třeba i České republiky. Koneckonců na výzvě není nic složitého, stačí, když během procházky či cesty do práce posbíráte nedopalky, které vám stojí v cestě. Následně můžete fotku s plnou lahví nedopalků sdílet na svých sociálních sítích a motivovat k této výzvě své přátele.

Proč nedopalky?

Cigaretový nedopalek patří do koše, rozhodně ne na zem! Důvodů je hned několik. Především obsahuje látky, jako je nikotin, arzen a olovo, které kontaminují půdu. Kuřáci by rozhodně měli vědět, že rozklad jednoho cigaretového nedopalku trvá v rozmezí od osmnácti měsíců do několika let. To je pěkně dlouhá doba, během které se příroda musí s těmito látkami vypořádat.

Nedopalek

Konstruktivní kritika

O „nedopalkové“ výzvě už informovalo mnoho médií a taktéž se stala tématem youtuberů. Právě německý youtuber Alex Cio přišel s poměrně konstruktivní kritikou. Alex samotný nápad podporuje, jediné, co mu vadí, je fakt, že se nedopalky vkládají do plastové láhve. Podle něho by bylo mnohem rozumnější, kdyby lidé sbírali nedopalky do otevřených plastových mističek. Youtuber upozorňuje na to, že aby mohla být plastová láhev recyklovatelná, nesmí obsahovat ani jeden nedopalek. Za tento postřeh má Alex palec nahoru!

Zaujala vás výzva?

ČTĚTE TAKÉ: 5 ekologických předsevzetí: jak začít ze dne na den a bez nákladů?