Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Neplodnost jako strašák žen po třicítce

Info ikona
Neplodnost

Zná to téměř každá žena kolem třiceti let. Zvídavé a mnohdy všetečné otázky nejbližších rodinných příslušníku i těhotných kamarádek pokládané s cílem zjistit, zda už dotyčná také plánuje miminko. Nemluvě o gynekologických prohlídkách, kdy lékař začne ženě okolo 28 let hrozit, že má na dítko již nejvyšší čas. Proč je neplodnost novodobým strašákem?

Veronika Lechnerová | 15. 03. 2022

Proč se po třicítce všichni ptají?

Není tomu tak dávno, kdy byl věkový milník pro početí prvního dítěte 20 let. Nyní je třicítka onou pomyslnou hranicí, kdy se ženám říká, že jim „zvoní hrana“. Častokrát navíc slýcháme, že rodinu odsouváme z důvodu kariéry nebo naplňování jiných snů než těch rodinných. Přičemž to, že se žena ještě nechce usadit, může pramenit z toho, že doposud nenašla vhodného partnera, se kterým by si rodinu dokázala představit.

Proč nás tedy společnost mnohdy dostává pod tlak? Vědecká fakta mluví jasně. Žena je nejplodnější přibližně v období mezi dvaceti až pětadvaceti lety, po třicátých narozeninách navíc začíná klesat tzv. anti-müllerianský hormon. Ten velmi zjednodušeně udává ovariální rezervu ženy, která s přibývajícím věkem slábne. Pokud tedy máte pocit, že ve vás dotazy okolí vyvolávají pochybnosti o tom, jestli mateřství odkládat či nikoliv, nechte si udělat odběr krve s cílem zjištění hladiny AMH. Výsledky vás mohou totiž výrazně uklidnit ve chvílích, kdy po rodině toužíte, ale ještě se na ni necítíte.

Info ikona
Těhotenství

A co, když to nejde?

Ženy čelí otázkám ohledně mateřství celkem často, a ne vždy jsou vyhýbavé odpovědi známkou toho, že by žena dítě nechtěla. Ne vždy však okolí pochopí, že se pár třeba již o miminko pokouší několik měsíců, ale zkrátka se to nedaří. V takové chvíli se pak mnohdy ona plodnost stává velkým otazníkem, kterým se ženy aktivně zabývají. Vyhledávají lékaři, zkouší různé tipy pro podporu početí, zařazují bylinky a snaží se neztrácet víru ve chvílích, kdy se znovu dostaví perioda. V takovém období žena potřebuje zejména podporu, nikoliv všetečné otázky ohledně rodiny. 

Endometrióza, PCOS a další bubáci

Místo dotazů zkuste empatii

Mohlo by se vám líbit