Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pomalý víkend aneb Jak si bez výčitek vychutnávat dny volna

Uklidíte, navaříte, vyperete, vyžehlíte, a následně v neděli večer zjistíte, že vám další víkend protekl mezi prsty. Nejenže jste si nestihli odpočinout od každodenních povinností, ale navíc jste ani na malý moment nepocítili volnost a svobodu, která je s víkendem neodmyslitelně spojena.

Zatímco v pátek sebevědomě prohlašujeme, že už je malý víkend, během pravého víkendu se ani na malý moment nezastavíme. Dva dny v pohodlí domova zasvětíme úklidu, restům, vaření a než se nadějeme, a stihneme stisknout tlačítko „play“ na Netflixu, už je nedělní večer. V takovou chvíli většina z nás propadá trudomyslnosti, neboť od nepříjemného pondělího blues nás dělí už jenom pár hodin. Pokud je vám podobný scénář povědomý, a jenom matně si vzpomínáte na víkend, který jste prolenošili, pak je nejvyšší čas zvolnit!

V dnešním zrychleném světě se očekává, že každý den budeme sršet kreativitou, produktivitou a elánem. „Ležet můžu v hrobě,“ zní od lidí, kteří si na víkend plánují jednu aktivitu za druhou a jejich vražedné tempo by jim záviděla i německá dálniční policie. Pravdou ale zůstává, že na víkendovém odpočinku a zaslouženém relaxu není nic špatného. Jde o chvíle, kdy se náš mozek regeneruje a připravuje na další náročné dny. Nemějte tedy výčitky z odpočinkového víkendu ani z toho, že jste během nedělního odpoledne nic neudělali, a raději se plně oddejte pomalému víkendu. Uvidíte, že to je hračka.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén pomalých pořadů aneb Proč se dívat do plápolajícího ohně?

Vypadá to, že odzvonilo dobám, kdy jsme v televizi hltali jeden akční snímek za druhým. V současném světě lidé prahnou po zcela jiné, a nutno podotknout pomalejší, zábavě. Takové, kde vám nic zásadního neuteče, a během které si bez okolků můžete na chvilku zdřímnout. Seznamte se s fenoménem pomalých televizních pořadů.
marianne.cz

Ráno jako korálek

Říkal někdo, že vám budíček musí dělat společnost také o víkendu? Zkuste ho pro jednou umlčet a vyspěte se do růžova. Během pomalého víkendu totiž neexistuje žádný časový plán, a tak je jenom na vás, v kolik hodin se vyhrabete z postele. Tento bod neplatí pro rodiče malých dětí, kteří pravděpodobně po dlouhém spánku lační, avšak ještě několik let si ho musí odpustit. Pokud ale vaše rodinná situace dovolí, užijte si ráno na maximum. V posteli si můžete přečíst několik stránek z oblíbené knihy, prolistovat prosincovou Marianne, případně se zaposlouchat do podcastu.

Pokud jste si přispali, pak je ideální příležitost k tomu, abyste připravili domácí brunch. Tento anglický termín vznikl ze slov breakfast (snídaně) a lunch (oběd) a jednoduše definuje dlouhou a pozdní snídani, která se přehoupne až do času oběda. Zároveň je pro brunch typické, že obsahuje studené i teplé pokrmy a čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu. Že jsme vás ještě nenalákali? Pak vám prozradíme, že zlatým hřebem celého brunche je mimosa, tedy prosecco smíchané s pomerančovým freshem, které se rovná hotovému léku!

Info ikona
Ráno

Odpoledne ve vaší režii

Chápeme, že během víkendu se vám honí hlavou, co všechno musíte udělat. Zkuste alespoň na jeden den úkoly ignorovat a dělejte pouze to, co chcete a z čeho máte radost. Toužíte strávit odpoledne ve společnosti nového seriálu? Žádný problém! Chcete dočíst napínavou knížku? Pojďte do toho! Máte chuť upéct výbornou tiramisu? Nezapomeňte do receptu přidat likér amaretto! Staňte se alespoň pro jeden víkendový den pánem svého času. Vždyť nikdo neříkal, že kvalita víkendu se odvíjí podle toho, kolik aktivit stihnete.

Pokud vás přece jenom svrbí prsty, a chtěli byste něco dělat, pak sáhněte po zcela nové činnosti. Ptáte se proč? Neurolog David Eagleman přišel na to, že díky nové aktivitě dokážeme pomyslně zpomalit jinak rychlý víkend. „Když zažíváte něco nového, pak máte pocit, že to trvá celou věčnost. Příkladem je naše dětství, během kterého jsme měli pocit, že čas vůbec neutíká. Důvodem byla skutečnost, že všechny vjemy byly pro nás nové,“ vysvětlil neurolog časopisu The Cut. „Zpomalit“ víkend můžete také pomocí všímavosti. Snažte se všechny věci dělat vědomě a žít ve stylu teď a tady. Uvidíte, že i fenomén mindfulness může váš víkend proměnit v nekonečnou dovolenou.

Večer ve znamení „me time“

Maska na obličej, masáž pomocí jade rolleru či dlouhá vana s epsomskou solí. To všechno jsou věci, na které během pracovního týdne nemáme čas, avšak jsou důležitou součástí našeho hýčkání. Zkuste se během víkendového večeru odstřihnout od sociálních sítí nebo textových zpráv a naordinujte si čas, který budete věnovat pouze sami sobě. Možná to pro vás nebude jednoduché, ale věřte, že to následně bude stát za to!

Mohlo by se vám líbit

Slow sex: Fenomén měnící pohled na intimitu

Uvědomění. Intenzita. Celistvost. Nové pojetí sexuality vám ukáže nečekané aspekty partnerského vztahu. A možná vám i zachrání manželství.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě