Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pryč se stereotypy. Čas žen v IT právě nastává. Vznikla platforma, která jim vstup do tohoto oboru usnadňuje

Delší dobu uvažujete o kariéře v IT, ale máte pocit, že na to nemáte dostatečné znalosti nebo zkušenosti? Teď máte jejich doplnění na dosah. Vznikla platforma, která vám vzdělávání v IT snadno zprostředkuje. Jejím cílem je podpořit počet žen v této oblasti, ale vlastně kohokoliv, kdo o to má zájem.

Tereza Čaladi | 1. 06. 2023

Pracovní trh se v několika posledních letech podstatně změnil. Z velké části kvůli rozvoji technologií, která úzce souvisí s digitalizací. Dnes je na většině pozic potřeba mít nějaké základní digitální znalosti a kromě toho vznikla celá řada nových pozic v oblasti IT. Což zapříčinilo to, že nyní v tomto oboru je více pracovních míst než lidí, kteří jsou na ně dostatečně kvalifikovaní. V současnosti chybí obsadit na 30 000 pracovních pozic v oblasti digitálních a informačních technologií. Z toho důvodu vznikla pod Úřadem vlády platforma Digitální Česko.

Jak se vzdělat v IT oblasti?

Platforma Digitální Česko je vzdělávací projekt, jehož cílem je posílit digitální dovednosti českých občanů jakéhokoliv věku, pohlaví, sociálního statusu a s jakoukoliv úrovní dosavadních digitálních znalostí. Informuje konkrétně o tom, jaké všechny možné formy vzdělávání v oblasti IT existují a nabízí jim webový rozcestník na jejich jednotlivé varianty.

Organizace, které cestu ke vzdělání v digitální oblasti zprostředkovávají, zde existují už řadu let. Najít si k nim cestu může být ale náročné. Náš webový rozcestník je proto sdružuje a zájemcům poskytuje všechny potřebné informace na jednom místě. Je tak prvním krokem na cestě za vzděláním nebo novou kariérou,“ vysvětluje Anna Urbanová, vedoucí komunikace a PR a tisková mluvčí Kabinetu vicepremiéra pro digitalizaci.

Mohlo by se vám líbit

Proč světu stále vládnou genderové stereotypy?

Myslíte si, že ve 21. století už neškatulkujeme profese na „mužské“ a „ženské“? Opak je pravdou, a tak si stále mnoho lidí myslí, že IT specialista nebo programátor je ryze rodu mužského.
marianne.cz

Nové příležitosti pro ženy

Vzdělávací portál míří přitom na méně zastoupené skupiny pracující v IT oblasti, což se týká i žen. V současnosti v IT totiž pracuje pouhých 10 % žen. Podle Kristiny Sedeke, která působí na pozici Head of Marketing neziskové organizace Czechitas zaměřující se na IT vzdělávání především žen jsou na vině zejména následující bariéry: „Největší bariérou jsou bezpochyby zaběhlé předsudky a přesvědčení, že za semestr se nic nenaučíte, musíte umět matematiku nebo mít vysokou školu. Těžko říct, co přesně vytvořilo tyto bariéry, zda prostředí, výchova, přístup k informatice ve školách či sociální prostředí. Bývá to velmi různé, ale celkově je IT v celospolečenském měřítku vnímáno stále velmi unifikované a pro mnohé je to jakýsi strašák. Osobně mě nejvíce překvapilo, že velikou bariéru mají ženy často samy v sobě. Podceňují se a v kombinaci s výše zmíněnými předsudky se často zdráhají na kurz přihlásit. Naše studentky jsou přitom v drtivé většině důkazem, že ty zmíněné bariéry jsou opravdu jen stereotypy,“ vysvětluje. Jsou zde totiž tisíce žen, kterým se po absolvování kurzů a rekvalifikace následně podařilo nastartovat novou kariéru.

Ženám mnohdy vyhovuje právě časová flexibilita, kterou tento obor nabízí, a i přívětivé finanční ohodnocení. Sedeke zmiňuje, že se do tohoto oboru často pouští ženy poté, co se stanou maminkami. Strašákem může být to, zda rekvalifikaci zvládnou, a to nejen dovednostně, ale i časově. Ovšem jak se říká – když se chce, všechno jde. Zejména s motivací ze strany lektorů, koordinátorů a podpory doma.

Mohlo by se vám líbit

„Nedokázala jsem si představit, že bych nepracovala. Ztratila bych tím svoji identitu,“ říká máma a podnikatelka Aneta Martinek

Její jméno jste nejspíš slyšeli ve spojitosti s marketingovou vzdělávací platformu #HolkyzMarketingu. Aneta Martinek je totiž jednou z jejích spoluzakladatelek. Vedle toho je ale taky maminkou 2,5 leté dcery Amelie. Pracovat přitom začala týden po porodu. My se v rozhovoru s ní dozvěděli, jak to zvládá, co pro ni bylo těžké a co by doporučila ženám, které to chtějí mít podobně.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit