Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Tři důvody, proč přivést smrt zpátky k životu

O našem osobním vztahu se smrtí rozhodují různé faktory, jako je kultura, rodinná historie, náboženství i vnitřní duchovní svět. Jedna věc, kterou máme všichni společnou je, že umírání a smrt je nevyhnutelnou součástí našich životů. O konci není příliš „normální“ mluvit, to ale neznamená, že o něm nepřemýšlíme… Jaké má výhody si smrt připustit k tělu a nevyhýbat se jí při konverzaci s blízkými?

Naše priority a hodnoty

Podle mnohých vědeckých studií může povědomí o smrti zlepšit fyzické zdraví a pomoci nám přehodnotit naše priority a hodnoty. Jak? Když si uvědomujeme smrt, máme tendenci činit rozhodnutí o zdravějším životním stylu. Třeba přestat kouřit, pít méně alkoholu nebo více cvičit. Dokládají to i související studie, například výzkum z roku 2011, který prováděl psycholog PhD. Douglas Cooper, nám ukázal, jak zmínky o smrti prospívají, protože vedou k častějším preventivním vyšetřením u lékařů. Jednalo se konkrétně o vyšetření prsou u žen. Uvědomění smrti a času, který rychle utíká, nám také pomáhá přehodnotit priority a vzbuzuje chuť být laskavější k okolí.

Mohlo by se vám líbit

RORY KENNEDY: Žena, kterou pronásleduje smrt

Málokdo zažil za svůj život tolik osobních tragédií jako neteř amerického prezidenta – režisérka Rory Kennedy. Místo skuhrání nad krutým osudem klanu Kennedyů se snaží svými dokumenty poukazovat na bezpráví, chudobu a katastrofy a pomáhat tam, kde je to nejvíc potřeba.
marianne.cz

Výjimečné sblížení

Určitě víte, jaká hudba se vás dotýká a hodně pro vás znamená. A ví to vaši blízcí? Co by mělo hrát na vašem pohřbu? A jak váš pohřeb určitě nemá vypadat? Možná už z vlastní zkušenosti víte, že když se blíží konec člena rodiny, zaznívají myšlenky a pocity, které by jinak sdíleny vůbec nebyly. Mnohdy není možnost tento výjimečný rozhovor včas učinit. Je zvláštní, jak nás někdy to, co vypadá jako velice ošemetné téma, může přimět mluvit o šťastných a důležitých věcech, což nás lidi specificky sbližuje.

Klid pro nás i blízké

Většina z nás je relativně pasivní ohledně pojmenovávání svých kýžených zážitků na sklonku života. Někteří z nás současně zjišťují, že vyřčení představ o našem odchodu z tohoto světa přináší velkou úlevu. Tímto způsobem totiž můžeme nabýt jistou kontrolu nad něčím, co jinak nemáme pod kontrolou vůbec, nevíme, jak smrt bude probíhat nebo kdy přijde. Rozhodnout se například o lékařské péči, které se nám v budoucnu má dostat. To vše přináší klid - tvrdí různí odborníci, kteří jsou se smrtí u svých pacientů v kontaktu denně. Protože vědomí, že naši blízcí nebudou kvůli těmto rozhodnutím vystaveni stresu, přináší klid.

Jedna z největších výzev našeho života je bezesporu přijmout jeho nevyhnutelnou konečnost. Povídat si o tom s blízkými může mít podobný efekt, jako když si s nimi povídáme o čemkoliv jiném, co nás tíží.

Mohlo by se vám líbit

Smrt blízkosti aneb Když trávíte více času s mobilem než s partnerem

Říká se, že v průměru strávíme na svém mobilním telefonu tři hodiny čistého času denně. Zkuste se ale zamyslet, kolik času trávíte konverzací s partnerem? Možná dojdete ke stejnému nepoměru jako my.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?