Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Únava, frustrace a nechuť někam chodit, tak může vypadat cestovní vyhoření

Představte si, že odjedete na dovolenou, máte naplánované dva týdny cestování, ale třetí den se nějakým způsobem zaseknete. Najednou se vám nechce nic objevovat a nejradši byste jeli domů. Seznamte se s cestovním vyhořením. Máme pro vás tipy, jak se s ním vypořádat, kdybyste se s ním setkali.

Tereza Čaladi | 27. 08. 2022

Dovolená je ta část roku, na kterou se těšíte po celý jeho zbytek. Nejspíš vám tak nedává smysl, jak by se někdo mohl dostat do fáze, že ho to najednou přejde. Ale je to tak.

Jak konkrétně to vypadá? Vyrazíte na dlouhodobě plánovaný výlet. Máte specifický itinerář toho, co vše vidět a kdy, kde se najíst i kde se vyfotit. Ale po pár dnech vás přepadne obrovská únava. Nemáte chuť opustit hotelový pokoj, jste podráždění a k tomu frustrovaní místními zvláštnostmi, které jste dříve považovali za zajímavé a okouzlující.

Důvody vzniku cestovního vyhoření

Proč se takhle cítíte, když se na dovolenou celý rok těšíte? Příčin to může mít hned několik.

 • Cestujete příliš rychle

Chápeme to. Chcete toho stihnout, co nejvíce. Ale takhle uvidíte od každého trochu a nebudete z toho nic mít. Dost možná si u páté památky nebudete ani pamatovat, jak se jmenovala ta první. Proto zvolte pár bodů, které opravdu chcete vidět a svůj čas tam si vážně vychutnejte. Méně je někdy více.

 • Nedáváte si dny volna a nedostatečně spíte

Když toho chcete stihnout co nejvíce, ráno vstáváte v 6:00 a na pokoj se vracíte ve 22:00. Nikdo neočekává, že strávíte celou dobu v zahraničí v hotelu, ale zároveň je to dovolená a vy byste si vážně měli odpočinout, ne se pořád jenom honit. Takže pokud cítíte, že se vám jeden den nikam vyrazit nechce, maximálně na procházku okolo ubytování, taky je to v pořádku.

 • Jíte a pijete bez omezení

Ano, na dovolené má každý tendence povolovat od svého standardního režimu, popíjet s přáteli a jíst především nezdravá smažená jídla. Ale vaše tělo to může odrovnat tak, že právě z tohoto životního stylu bude unavené. Zkuste si tedy v jídle a pití trochu dopřát, ale držet si své zdra návyky.

 • Chybí vám vaše koníčky

Tohle souvisí s předchozím bodem. Když cestujete například dva týdny, desátý den na sobě už poznáte, že vám chybí vaše týdenní sportovní aktivity, které na cestách obvykle neděláte. Proto zkuste cvičit, i když vyrazíte do ciziny. Neříkáme ať ozkoušíte v každé zemi nějaké fitko, ale ať se aspoň trochu držíte toho, na co jste zvyklí. Jinak si zkazíte náladu už jen tím, že ze sebe nebudete vyplavovat tolik endorfinů jako obvykle.

Mohlo by se vám líbit

Cestování o samotě aneb Jednoduchý způsob, jak poznat sami sebe

„Po vystudování univerzity by měl člověk několik let bloudit sám po Evropě,“ říkal Jan Amos Komenský, který sám procestoval velkou část Evropy. Já to udělal také. Navštívil jsem sedmnáct evropských zemí. Sám. Díky cestování jsem našel novou cestu k sobě i k ostatním. Chcete vědět, jak z dovolené dostat víc než jen fotky na Instagram či Facebook, opálenou kůži a vzpomínky na hlavní turistické atrakce?
marianne.cz

Jak se s tím vypořádat

Stejně snadno jako můžete propadnout cestovnímu vyhoření, tak se z něj i můžete dostat. Stačí se řídit následujícími jednoduchými kroky.

 • Řekněte si, že vše nemusí být perfektní. Nevadí, když si neodškrtnete všechny položky z itineráře, stačí, když se budete cítit spokojeně.

 • Zůstaňte jeden den na pokoji. Pokud se vám vážně nikam nějaký den nechce, nenuťte se. Využijte tamější wellnness, nebo si jednoduše dejte pohodičku u Netflixu.

 • Najděte si „své“ podniky. Pokud jste na jednom místě více dní, zkuste se podívat po hezkých rodinných kavárnách či restauracích. Jistě, je fajn vyzkoušet toho více, ale na druhou stranu je občas lepší nahlédnout hlouběji do tamější kultury a života.

 • Cvičte i na dovolené. To zmiňujeme už výše. Není potřeba se sedřít a mít svalovou horečku. Ale pokud jste na to zvyklí, není problém jít si zaběhat či si dát 10 minut jógy.

 • Spojte se se svými blízkými. Pokud se vám stýská po domově, zavolejte svým přátelům a rodině. Poslechněte si o běžných každodenních problémech tam, odkud pocházíte. A možná si díky tomu uvědomíte, že někdy není od věci z tohoto rutinního světa vystoupit a dovolenou si tak začnete zase více užívat.

 • Vyrazte do přírody. Ta vás vždy nabije. Ať už se jedná o procházku na pláži, podél řeky, nebo jednoduše oddychnutí na lavičce v parku.

 • Zpomalte. Učit se užívat si dne je složité, ale na dovolené to jde obvykle tak nějak líp. Jen člověk nesmí chvátat z místa na místo, ale opravdu nasávat cizí kulturu a atmosféru.

Mohlo by se vám líbit

Relaxační tipy, díky kterým si na dovolené skutečně odpočinete

Vyrazili jste vstříc letnímu dobrodružství, ale namísto vytouženého odpočinku už dvě hodiny spekulujete nad nedodělanými pracovními úkoly? Dovolte si na dovolené nic nedělat a objevte způsoby, díky kterým skutečně „vypnete“ a oddáte se nekonečné relaxaci.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek