Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Víte, s kým se přátelíte? 5 nejbližších přátel ovlivňuje naše chování i názory

Info ikona
Přátelství

Některá přátelství trvají už od základní školy, jiná vznikla v pracovním prostředí nebo „jenom“ shodou okolností. Přesto každý z nás jistě vyjmenuje alespoň pět dobrých kamarádů, na které se může spolehnout. A právě tato „pětka“ hraje v našem životě mnohem důležitější roli, než je na první pohled patrné.

Už od dětských let navazujeme přátelské vztahy. Někdy úspěšně, jindy zcela bezvýsledně. Ať tak či onak, v dospělosti je většina z nás obklopena „přátelským mixem", který je tvořen kamarády a kamarádkami ze základní, střední či vysoké školy. Následně je tento mix doplněn o kolegyně nebo přátele, se kterými sdílíme stejné hobby nebo nadšení. Suma sumárum, většina z nás má ve svém životě pět nejbližších přátel, se kterými nejčastěji trávíme čas a komunikujeme na denní bázi. A právě tato pětka má velký vliv na to, kým jsme.

Vím, s kým se přátelím

Přemýšleli jste někdy nad tím, koho si držíte u těla? Málokdo má během všedních dnů prostor zkoumat, zda z nás neustálé stěžování kamarádky vysává energii, nebo jsme si na její negativní povahu už zvykli. Čas od času ale není na škodu, když si uděláme malou revizi přátel a prozkoumáme, s kým trávíme velké množství času. Ptáte se, proč? Odpověď nabízí motivátor Jim Rohl, který v minulosti pronesl: „Jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času.“

Lidé, se kterými trávíte čas, utvářejí to, kým jste. Určují, jaká témata dominují vaší pozornosti. Ovlivňují, jakým postojům a chování jste pravidelně vystaveni. A nakonec se může stát, že začnete myslet a chovat se jako oni. Podle výzkumu sociálního psychologa Dr. Davida McClellanda z Harvardu určují lidé, se kterými se obvykle stýkáte, až 95 procent vašeho úspěchu nebo neúspěchu v životě,“ píše Darren Hardy ve své knize The Compound Effect. To není nízká číslovka, že?

Ne, rozhodně to neznamená, abyste přerušili kontakty se všemi přáteli a začali hledat nové tváře, které vás poženou ku lepšímu životu. Spíše je nasnadě, abyste se zamysleli, s kým trávíte volný čas a zda vás daný člověk spíše „nebrzdí“ nebo zbytečně „nestresuje“ problémy, které řešit nemusíte. Pamatujte si, že se nelze neustále stýkat s negativními lidmi a očekávat, že váš život bude zalitý sluncem, neboť negativně naladěný člověk jistě najde alespoň jeden mráček na vašem, doposud modrém, nebi. Přijměte tedy vlastnosti těchto lidí, ale aktivně pracujte na tom, abyste nepřevzali jejich pohled na svět nebo rétoriku.

Info ikona
Přátelství

Ve správném týmu

Chtěli byste hrát za tým, který ve všem vidí problémy? Nebo by vás spíše lákalo angažmá v pozitivně naladěném týmu? Hádáme, že jste se rozhodli pro druhou možnost. Zatímco rodinu si vybrat nemůžeme, u přátel je tomu naopak. Rozšiřte tedy svůj tým přátel o nové tváře, které na vás budou mít pozitivní vliv.

I když není jednoduché určit kritérium tohoto pomyslného „výběrového řízení“, filozof Maarten van Doorn navrhuje, aby vaše kritérium znělo: Obklopím se lidmi, které obdivuji. Z jeho eseje se totiž vyplývá, že svůj osobní růst můžeme urychlit jakýmkoli směrem, kterým si přejeme, a to tím, že budeme trávit čas s lidmi, kteří již jsou tím, čím chceme být i my. Zeptejte se sami sebe: S kým trávím nejvíce času? Kdo jsou lidé, které nejvíce obdivuji? A jsou tyto dvě skupiny lidí stejné?nabízí filozof otázky k zamyšlení.