Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Zapomeňte na Youtube, teď frčí podcasty! Které z nich rozhodně nesmíte přeslechnout?

Jsou krátké, zajímavé, mnohdy poučné, jindy humorné! Nechybí jim špetka nadhledu a svým obsahem i ostrými lokty dokážou konkurovat Youtube. Řeč je o podcastech.

Pokud bychom měli mluvit o médiu, které během posledních desítek let prošlo změnou charakteru, pak je to bezesporu rádio. Zatímco naše babičky a prababičky k němu dennodenně usedaly, aby slyšely nejnovější zprávy, případně aby si v jeho doprovodu zacvičily nebo poslechly vzdělávací program, my k němu usedáme pouze v momentě, kdy je porouchané a chceme zjistit, co s ním je. Jednoduše řečeno, z rádia se stala naše zvuková kulisa, kterou si rádi pustíme, ale rozhodně se nevěšíme z toho, když ji týden neslyšíme. Mohlo by se zdát, že v době, která nepřeje rádiím, nemůžou přežít ani podcasty. Jenže namlouvané audio pořady bortí žebříčky popularity a podle odhadů jejich oblíbenost ještě strmě poroste.

Proč si pustit podcast?

Váš vztah k podcastům se pravděpodobně bude vyvíjet podle obdobného scénáře. Nejdříve ho naprosto zamítnete, a to s odůvodněním, že na takovéhle věci nemáte čas. Následně, s troškou zvědavosti, svolíte a jeden podcast si pustíte. „Hm, možná přece jenom mají něco do sebe,“ bude vám znít hlavou během poslechu patnáctého podcastu v řadě. A na konec se přistihnete, jak podcasty doporučujete svým známým a plni nadšení jim popisujete, jak celý princip funguje. Nezapomeňte jim také sdělit, že podcasty mají hned několik výhod.

  • KDYKOLIV A KDEKOLIV

Pokud je něco, co na podcastech všichni milují, pak je to fakt, že si je můžete pustit v jakoukoliv denní hodinu a zároveň je můžete poslouchat kdekoliv. Nejjednodušší to mají jablíčkáři, kteří si do svého mobilu stáhnou aplikaci Apple Podcasty. V případě, že patříte mezi vlastníky Androidu, pak se k podcastům dostanete například prostřednictvím aplikace Spotify.

  • ZDARMA

S podcasty je to stejné jako s Youtube – veškerý obsah je zdarma, a tak se nemusíte bát, že po počátečním nalákání se dočkáte leda tak studené sprchy v podobně placeného, prémiového obsahu. Podcasty jsou v tomhle naprosto férové!

  • ŠIROKÝ ZÁBĚR TÉMAT

Baví vás témata jako historie, věda, inovace? Nebo raději dáte přednost rozhovorům či publicistice? Chcete znát životní příběh vaší oblíbené blogerky? Toužíte po motivačních pořadech? Při hledání podcastu si doopravdy každý najde to svoje a věřte nám, že občas nebudete věřit vlastním uším, jaká bizarní témata se v audio nahrávkách objevují.

  • JAZYK

Zatímco u nás se podcasty teprve rozkoukávají, v anglicky mluvících zemích se už několik let drží na předních příčkách oblíbenosti. Právě z tohoto důvodu je mnoho podcastů v angličtině. Na druhou stranu tento fakt nemusí být překážkou, ale naopak výhodou. Během poslechu si výborně procvičíte jazyk a naučíte se nová slovíčka. Pokud angličtina není vaše parketa, pak nezoufejte. V posledních měsících přibylo i mnoho českých, a neméně zajímavých, podcastů.

Marianne miluje...

Nebudeme vám lhát, z podcastů se stala naše nová závislost. Začínali jsme po malých dávkách, ale v poslední době už bez nich nepřežijeme ani den. Přiznáváme se, že první podcast si dáváme hned ráno – protože ráno dělá den. Většinou bez ostychu už během ranního líčení, pokud jsme silnější, pak až během cesty do práce. Absťák se většinou dostaví okolo obědové pauzy či odpoledne. V ideálním případě si podcast dopřejeme během odpoledního uklízení. Ve výjimečných případech i ve vaně nebo před usnutím. 

Podcast
Zdroj: GETTY

Doporučujeme:

Buchty – Baví vás všemožná témata, a především ta, která jsou neseriózní? Pak si užijete talk show Buchty, kterou uvádí Ivana Veselková se Zuzanou Fuksovou. Obzvláště si dopřejte díl, ve kterém vás holky naučí, jak prokrastinovat.

V oblacích – Kdo by neznal úspěšnou podnikatelku Terezu Salte, která tvoří blog TerezaInOslo a je zakladatelkou Elite Bloggers. Tahle sympatická mladá maminka se nedávno s chutí pustila i do podcastů a výsledek rozhodně stojí za poslech!

Kalyn’s Coffee Talk – Tento podcast nakopne všechny, kteří ztrácejí motivaci v cestě za svým lepším já. Kanadská blogerka vás zasáhne svým dokonalým projevem i zajímavými tématy, kterým se věnuje.

Kubova English – Zapomeňte na nudnou angličtinu ve škole, Kuba vám ukáže, že i výuka může být zábavná. Během pár minut zapracujete na své angličtině a ještě se u toho královsky pobavíte. Značka: ideál.

TED Talks Daily – Zajímají vás TEDx konference? Pak si rozhodně nenechte ujít tento podcast, který přináší audio verzi všech zajímavých řečníků.

Český rozhlas – Ať už si poslechnete jakýkoliv podcast od Českého rozhlasu, vždy se dozvíte zajímavosti ze světa i z České republiky a rozšíříte si své obzory. Ideální pro ty, kteří chtějí vědět, co se kolem nich děje, ale nemají čas sledovat televizní zpravodajství.

Posloucháte podcasty? A jaký pořad máte nejraději? 

ČTĚTE TAKÉ: Aplikace, které by vám neměly chybět v mobilu – podle 3 žen pracujících v IT

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení