Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

J. K. Rowlingová: Kouzelný příběh jedné z nejslavnějších spisovatelek světa

Nejspíš jste v posledních dnech zaznamenali potterovskou vlnu, která se doslova valila Instagramem. Nejrůznější příspěvky ohlašovaly příchod dokumentárního filmu oslavujícího dvacetileté výročí natočení prvního filmu o kouzelnickém učni.

Knižní předloha s názvem Harry Potter a Kámen mudrců se však objevila na pultech knihkupectví už v roce 1997 a její autorkou není nikdo jiný než legendární spisovatelka J. K. Rowlingová. Jaký je životní příběh slavné „Jo“ Rowlingové a jak se z matky na podpoře stala jedna z nejbohatších žen na světě?

Život před Harry Potterem

Joanne Rowlingová se narodila v roce 1965 v anglickém městě Yate. Už od mala byla známá jako vypravěčka příběhů a v dětství dokonce sepsala krátkou povídku o malém králíčkovi. Na studia se nejprve hlásila na prestižní Oxfordskou univerzitu, kam ji však nepřijali, a proto se pod nátlakem rodičů rozhodla pro studium jazyků.

Po ukončení vysoké školy nejprve pracovala pro Amnesty Internacional. A právě někdy v tuto dobu, během cesty vlakem, ji napadl první příběh o Harry Potterovi. Do psaní se však rozhodně nepustila naplno, nebo alespoň ne v tento moment. Rozhodla se totiž pro cestu do Portugalska, kde začala vyučovat angličtinu. 

Mohlo by se vám líbit

Zpěvačka Adele: Nové album, hubnutí i body shaming

Před více než čtrnácti dny spatřil světlo světa nový single zpěvačky Adele „Easy on Me“. A tak celý svět se zatajeným dechem pozoruje neuvěřitelnou proměnu ikonické celebrity, a zároveň trne nedočkavostí, kdy vyjde její nové album s názvem „30“. Právě v souvislosti se změnou postavy sklidila Adele vlnu kritiky, která místy hraničila s body shamingem.
marianne.cz

Domácí násilí a návrat do Velké Británie

Životní příběh „Jo“ Rowlingové je ikonický nejen díky Harry Potterovi. Po přestěhování do Portugalska totiž J. K. Rowlingová poznala místního televizního reportéra Jorga Arantese, kterého si posléze vzala. V roce 1993 se jim narodila dcera Jessica, radostné období však netrvalo dlouho. Joanne totiž opakovaně čelila domácímu násilí ze strany manžela, od kterého se rozhodla o rok později i s dcerou odejít do Edinburghu.

Vyčerpaná z manželských konfliktů a zcela bez peněz se Rowlingová ocitla nezaměstnaná, na podpoře a jako svobodná matka to rozhodně neměla jednoduché. Právě v těchto chvílích se však rozhodla znovu zasednout za psací stůl a dokončit rozepsané dílo o Harry Potterovi.

Velký úspěch Harryho Potter

Hotový výtisk poslala Joanne Rowlingová do dvanácti nakladatelství. Všechny výtisky se jí však vrátily se zamítnutím. Zlom nastal ve chvíli, kdy se nakladatelství Bloomsbury rozhodlo knihu vydat. To také navrhlo úpravu jména Rowlingová. První kniha tak vyšla pod částečným pseudonymem J. K. Rowling, a to především z toho důvodu, aby autor působil jako muž. Nakladatelství totiž mělo obavy, že knížku od ženské autorky nebudou chtít chlapečtí čtenáři číst. Prostřední jméno začínající na písmeno K pak znamená Kathleen, což je jméno babičky Rowlingové.

Harry Potter a Kámen mudrců vyšel nejprve v nákladu 1000 výtisků, za které Joanne dostala zálohu 1500 liber. Postupem času se ale kniha začala těšit obrovské popularitě a v současné době se celkově prodalo více než 500 milionů knížek o Harry Potterovi, což činí z J. K. Rowlingové nejen slavnou autorku knih, ale také jednu z nejbohatších žen na světě.

Jak to bylo dál?

J. K. Rowlingová se svými knihami o Harry Potterovi dobyla svět a časem se rozhodla pro sepsání další knihy. Přesedlala z fantasy žánru na detektivky a vydala knihu s názvem Volání kukačky. Tentokrát se však rozhodla od svého jména upustit úplně, a tak dílo vyšlo pod pseudonymem Robert Galbraith. Ústředním hrdinou je detektiv Cormoran Strike, který rozplétá nejrůznější kriminální případy. Podobně jako u Harry Pottera se i zde Joanne rozhodla pro sérii knížek a v současnosti se na knižním trhu nachází už čtyři detektivky s Cormoranem Strikem.

A proč se Rowlingová rozhodla vydat nové knihy pod pseudonymem? Chtěla se oprostit od autorské reputace, kterou si vytvořila a dost možná si chtěla ověřit, že s Harry Potterem neměla jenom štěstí, ale že je skutečně plnohodnotnou spisovatelkou i v jiném žánru. Což se jí rozhodně povedlo, knihy o Cormoranu Strikovi se totiž záhy proměnily v bestsellery.

Mohlo by se vám líbit

Taylor Swift: O kariéře, staronových albech a šikaně ze stran kolegů

Pro některé posluchače moderní hudby je Taylor Swift mladou popovou hvězdičkou, pro její fanoušky i hudební kritiky však platí za lyrického génia. Na začátku své kariéry přitom stála drobná kudrnatá blondýnka s kytarou, která se věnovala country muzice. Kdo je Taylor Swift, jak se vyvíjela její hvězdná kariéra a proč znovu nahrává svá starší alba?
marianne.cz

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl