Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Taylor Swift: O kariéře, staronových albech a šikaně ze stran kolegů

Pro některé posluchače moderní hudby je Taylor Swift mladou popovou hvězdičkou, pro její fanoušky i hudební kritiky však platí za lyrického génia. Na začátku své kariéry přitom stála drobná kudrnatá blondýnka s kytarou, která se věnovala country muzice. Kdo je Taylor Swift, jak se vyvíjela její hvězdná kariéra a proč znovu nahrává svá starší alba?

Veronika Lechnerová | 13. 12. 2021

Začátky kariéry

Taylor Swift se narodila 13. prosince v roce 1989 v Pensylvánii. Již od malička tíhla k muzice a ve 14 letech se přestěhovala s celou rodinou do města Nashwille v Tennessee, aby se hudbě mohla věnovat naplno. První smlouva s nahrávací společností na sebe nenechala dlouho čekat. Taylor ji podepsala v roce 2005 a její debutové album vyšlo o rok později, konkrétně s názvem Taylor Swift.

Druhá deska s názvem Fearless byla vydána v roce 2008 a nesla hity „Love Story“ a „You Belong with Me“, které z Taylor udělaly definitivního miláčka Spojených států. Toto album se stalo dokonce nejprodávanějším albem roku 2009 a následující rok vyhrálo hned čtyři ceny Grammy, díky čemuž se Taylor stala nejmladší držitelkou ceny Grammy v kategorii album roku.

Mohlo by se vám líbit

Evoluce stylu Taylor Swift - od country zpěvačky po módní ikonu

Pamatujete si ještě dlouhovlasou kudrnatou Taylor Swift s kytarou v ruce? Tak takový look měla dnes velmi populární zpěvačka naposledy už před více než deseti lety. Dnes je z ní šik dáma s platinovým mikádem, která na nejrůznější slavnostní příležitosti obléká značky, jako je Versace, Gucci, Oscar de la Renta, Carolina Herrera a mnoho dalších. No a přes den má na procházky v New Yorku nejradši crop topy, kostkované košile nebo bílé tenisky. Jak šel čas se stylem Taylor Swift se dozvíte v galerii.
marianne.cz

Hvězdný propad a změna směru

Taylor zdaleka nezažila během své kariéry pouze hvězdné momenty. V průběhu let se kolem ní, ostatně podobně jako u jiných celebrit, začaly objevovat různá dramata, která byla mnohdy médii nafukována a zveličována. Od útlého věku čelila nevhodným komentářům v souvislosti s randěním. Sama Taylor v jednom z rozhovorů uvedla, že mnoho lidí z hudebního průmyslu ji kritizovalo za randění a předpokládali, že její psaní písní je „jako trik spíše než dovednost a řemeslo“.

Dalším momentem, který značně poznamenal její kariéru bylo předávání cen MTV v roce 2009, kde se umístila na první příčce s videoklipem „You Belong With Me“. Při přebírání ceny však projev Taylor narušil Kayne West, který řekl, že zpěvačka Beyoncé měla bezkonkurenčně nejlepší videoklip všech dob a cenu by si zasloužila ona. Tímto okamžikem odstartoval jejich prapodivný kolegiální vztah, který se po celou dobu existence opakovaně otřásal v základech. 

Eskalace nastala v roce 2016, kdy Kayne West vypustil do světa single s názvem „Famous“, ve které Taylor častuje nadávkami. Jeho tehdejší manželka Kim Kardashian přísahala, že zpěvačka s textem písničky souhlasila, avšak Taylor tvrdila pravý opak. Tato rozepře byla jedním z nejvíce propíraných skandálů ve světě celebrit. Taylor Swift čelila enormního tlaku, kdy byla označována za chudinku a lhářku. Hashtag #TaylorSwiftIOverTheParty byl ten rok jedním z nejsdílenějších hashtagů na sociální síti Twitter.

Zpátky na vrchol

Po rozepři s Kanyem Westem si Taylor dopřála roční pauzu. Stáhla se ze sociálních sítí i společenského života a věnovala se sama sobě. A také skládání nového alba s názvem Reputation. Už dříve Taylor světu ukázala, že jestli něco dokonale zvládá, pak je to přetavit negativní zážitky z vlastního života v hudební zlato, a deska Reputation rozhodně nebyla výjimkou. Prodalo se jí více než milion kopií jenom v USA a stala se jedním z nejlépe prodávaných alb roku 2017. Jednalo se také o poslední album vydané pod vydavatelstvím Big Machine Records.

Proč Taylor znovu natáčí své staré desky?

V červnu roku 2019 oznámila světová média, že Taylor Swift ztratila práva ke svým vydaným deskám. Jak k tomu došlo? Zpěvačka se na začátku své kariéry upsala vydavatelství Big Machine. To prodalo nahrávky v hodnotě více než 300 milionů dolarů holdingu Ithaca, za kterým stojí podnikatel Scooter Braun. V momentě prodeje tak mohl s nahrávkami nakládat dle svého uvážení. Celou kauzu komentovala Taylor slovy „je to nejhorší možný scénář“. Nutno podotknout, že Taylor rozhodně není prvním umělcem, který přišel o práva ke svým vlastním nahrávkám. V podobné situaci byly například písně od Beatles, které se v osmdesátých letech ocitly v rukou Michaela Jacksona.

Zajímavostí také je, že se o prodeji práv dozvěděla zpěvačka až z tisku, což ji pochopitelně rozzuřilo. Vzápětí však vymyslela plán, který v srpnu roku 2019 sdílela se světem, a to sice natočit znovu všech šest alb. Výsledkem jsou tedy zatím dvě staronová alba, obě s přívlastkem Taylor’s version (tedy verze Taylor). Prvním z nich bylo loňské Fearless a letos v listopadu jej následovala deska Red.

Mohlo by se vám líbit

Zpěvačka Adele: Nové album, hubnutí i body shaming

Před více než čtrnácti dny spatřil světlo světa nový single zpěvačky Adele „Easy on Me“. A tak celý svět se zatajeným dechem pozoruje neuvěřitelnou proměnu ikonické celebrity, a zároveň trne nedočkavostí, kdy vyjde její nové album s názvem „30“. Právě v souvislosti se změnou postavy sklidila Adele vlnu kritiky, která místy hraničila s body shamingem.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě