Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vyšperkujte svůj životopis a získejte práci snů

Životopis – první a mnohdy i poslední šance, jak svého potencionálního zaměstnavatele okouzlit prostřednictvím psaného slova.

Kolik životopisů jste za svůj život poslali? A na kolik z nich jste dostali odpověď? Troufáme si tvrdit, že číselná odpověď na první otázku se bude diametrální lišit od druhé odpovědi. Pokud jste už přestali věřit, že získáte práci snů, pak musíte začít od píky, v našem případě od životopisu.

Napsat poutavé CV sice není hračka, ale pokud si na tomto kroku dáte doopravdy záležet, můžete se těšit na sladkou odměnu v podobě vysněné pracovní pozice. A jak tedy napsat dokonalý životopis?

Mohlo by se vám líbit

Jak vypadá práce snů? Připravte se na atraktivní pracovní prostředí i zajímavou mzdu

Když se vás rodiče v dětství ptali, kým byste se chtěli stát, pravděpodobně jste odpověděli, že popelářem, astronautem nebo princeznou. Časem jste nejspíš zjistili, že jsou tyto představy vcelku nereálné, a tak jste se začali poohlížet po „praktičtější“ profesi. Přesto existují povolání, která jsou trochu atraktivnější než jiná.
marianne.cz

Kreativitě se meze nekladou

Pamatujte si, že strukturovaných životopisů napsaných ve Wordu fontem Times New Roman dostávají HR oddělení stovky. Pokud se ale rozhodnete pro nevšední pojetí životopisu, pak na sebe ihned strhnete pozornost.

Možností, jak toho docílit, je hned několik. Na internetu najdete šablony, které vám s tímto kreativním krokem jistě pomůžou. Odvážnější z vás si s životopisem můžou pohrát v Canve, internetovém programu, který je jako stvořený pro tvorbu neokoukaných dokumentů. A stranou nezůstávají ani služby grafiků, kteří vytvoří životopis podle vašeho gusta. 

Řekněte sýr

Vložit do životopisu fotku? To je to, oč tu běží! Tak by asi zněla otázka Hamleta, pokud by se v dnešní době ucházel o práci. Odpověď není snadná, což potvrzují i bohaté diskuze nad tímto tématem. Někteří zastávají názor, že fotografie o vás nic nevypovídá a mnohem důležitější jsou fakta v podobě předchozích profesních pozic nebo vzdělání.

Pravdou ale zůstává, že životopisy s fotkou mají mnohem větší šanci pro postup do druhého kola. V případě, že se pro fotku rozhodnete, vyberte takovou, která vás bude doopravdy reprezentovat. Žádná selfíčka, výtahovky nebo fotky z dovolené…

Gramatika a stylistika v malíku

Během psaní životopisu musíte dodržet hned několik stylistických i gramatických pravidel. V první řadě myslete na to, že historii vzdělání musíte uvádět retrospektivně. Stejným způsobem nakládejte i s předchozí pracovní pozicí. U obou položek nezapomeňte uvést podrobnější informace - u školy studijní obor, u pracovních pozic zase krátký popis vaší kompetence.

Nedílnou součástí životopisu je také správná gramatika. Raději si nechte životopis dvakrát zkontrolovat od nezávislého oka, než aby v něm byla sebemenší gramatická chybka. V tomto ohledu jsou HR nekompromisní, a byla by velká škoda, kdyby vás zapomenutá čárka stála skvělý post.

Info ikona
CV

O sobě osobně

Část životopisu věnujete i svému „biu“, tedy odstavci, ve kterém se potencionálnímu zaměstnavateli představíte. Zapomeňte na sáhodlouhé popisy, raději vsaďte na sílu vybraných slov a hraní s větami. V tomto bodě buďte doopravdy kreativní a zkuste HR oslnit jenom jedním trefným odstavcem.

S pravdou dojdete do dalších kol

Co si budeme povídat, lhát v životopise se jednoduše nevyplácí, neboť lež má krátké nohy a často kvůli ní zaškobrtnete už během osobního pohovoru. Firma naopak jistě ocení, když narovinu řeknete, jak na tom se svými schopnostmi či vědomostmi jste.

Plusový bod

I v oblasti životopisů si můžete udělat „očko“. Připojte ke svému životopisu i motivační dopis, ve kterém se nejen lépe představíte, ale především vysvětlíte, proč jste pro danou pozici nejlepší volbou. Některé firmy na motivačním dopisu lpí, jiné ho nepožadují. I ve druhém případě ale vůbec není na škodu, když motivační dopis pošlete.

Mohlo by se vám líbit

Čas vydechnout! 5 pravidel, díky kterým budete v práci spokojenější

Bez práce nejsou koláče...co ale dělat, když upečené koláče chutnají hořce a připáleně?
marianne.cz

Související články

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Rozhovory
Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Byt
Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků