Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč ženy mění po čtyřicítce práci: Důvodů může být celá řada, všechny mají ale něco společného

Pokud je vám kolem čtyřicítky, pouhá představa změny práce vás možná děsí, přestože nejste v té současné úplně spokojené. Máte spoustu zkušeností, hezky vyděláváte, děti jsou odrostlejší nebo se vám naopak po rodičovské nechce vracet do korporátního kolotoče. Cítíte, že by vás bavilo něco jiného a třeba i víte co, ale bojíte se. Proč do toho jít? Kde najdete štěstí?

Liv Boková | 1. 04. 2024

Inspirujte se ženami, které to dokázaly

Mnoho žen začalo novou kariéru a s ní i nový šťastný a naplněný život ve 40 letech i později, kdy třeba založily úspěšné společnosti. Z těch slavných například módní návrhářka Carolina Herrera, zpěvačka Tina Turner začínala kariéru znovu od nuly ve 44 letech, Mary Kay založila kosmetickou společnost v 45. Jistě i ve svém okolí najdete ženu, která udělala po čtyřicítce zásadní změnu, stala se z ní například lektorka, cvičitelka, poradkyně, kosmetička, začala šít šaty, vyrábět šperky, farmařit, otevřela si cukrárnu. Dokážete to i vy.

Jak poznáte, že je čas na změnu

Důvodů, proč žena po čtyřicítce touží po změně pracovního místa a třeba i po přesunu do úplně jiné oblasti působení, může být řada. Všechny ale mají něco společného. Ačkoli je třeba i velmi úspěšná, není spokojená a už ví, že se nehodlá další desítky let trápit, chce být šťastná. Ať už je důvodem toxický šéf, změna pracovní náplně, nedostatečné finanční ohodnocení nebo uvědomění, že se vlastně po studiu vrhla do práce, ve které zůstala kvůli jistotám ze setrvačnosti, ale nikdy ji tak úplně nebavila. První krok je pro změnu se rozhodnout.

Výhody nové kariéry po čtyřicítce

1. Máte ještě spoustu času

Vzhledem k tomu, jak se neustále posouvá hranice pro odchod do důchodu, je jasné, že po čtyřicítce budete pracovat ještě minimálně čtvrt století. Řada žen klidně i další čtyřicítku, protože jsou rády aktivní. Pokud k nim patříte, když se vám podaří začít s něčím, co vás bude naplňovat a budete v tom šťastné a úspěšné, do penze nepůjdete třeba nikdy.

Mohlo by se vám líbit

Rodina nebo kariéra? Ženy stále dělají kompromisy. Změňme to

Ženy stále čelí těžké volbě mezi rodinou a kariérou. Od tvrdě pracující ženy s úspěšnou kariérou se bude očekávat, že zvládne domácnost a děti stejně kvalitně jako nepracující žena v domácnosti. To samozřejmě vede k psychickému vyčerpání. Co má ale dělat? Vykašlat se na kariéru, svou vášeň a dělat to, co se od ženy především očekává? V žádném případě. Řešením je spravedlivější rozdělení rolí v domácnosti. Poradíme, jak toho docílit.
marianne.cz

2. Máte spoustu zkušeností

Jakmile uděláte první krok, možná zjistíte, že je pro vás změna kariéry snadnější než ve dvaceti. Teď už leccos umíte, jste profesionálka, máte co nabídnout. Spoustu ze získaných dovedností a znalostí uplatníte i v nové profesi, ačkoliv se to na první pohled nemusí tak jevit. Uvědomte si své zkušenosti, máte být na co hrdá.

3. Vaše duševní zdraví vám poděkuje

Zůstávat v práci, kterou nemáte ráda, je stresující. Velký stres vede k vyčerpání a vyhoření, má negativní dopad na osobní život a často se také nevratně podepisuje na zdraví. V krajním případě taková situace vyvolává úzkosti či depresi. Nová kariéra vás nabije energií, přijde nové nadšení i motivace.

4. Spokojený a naplněný život

Úspěch si každý z nás představuje jinak, se změnou profese jste znovu na začátku a máte příležitost změnit osobní definici úspěchu. Zařídíte si větší rovnováhu mezi osobním a pracovním životem, můžete začít vydělávat víc peněz, dosáhnout většího uznání, než na místě, kde už vás brali jako samozřejmost. Uvědomte si, že třetinu, někdo i polovinu nebo dokonce dvě třetiny, života trávíte prací, takže myslete na vlastní blaho, dejte si novou šanci a pusťte se do něčeho, co vás bude skutečně naplňovat.

Zakažte si pochybnosti

Pokud my sami máme pocit, že nejsme dost schopní, nesnažíme se. Navíc okolí to vycítí a aniž bychom se o pochybnostech zmínili, chová se k nám tak, že nás v pochybách jen utvrzuje. Zbavte se strachů, které vás brzdí, včetně toho, že jste pro nějakou profesi nebo konkrétní pozici staré. Zas a znovu si připomínejte, čeho už jste dosáhly a za co na sebe můžete být hrdé. Přitom zdaleka nemusí jít o vydělané miliony. Například to, že jste třeba byly dobrou šéfkou a lidé díky vám chodili rádi do práce, je možná ještě cennější.

Mohlo by se vám líbit

Částečný úvazek: Způsob, jak konečně najít harmonii mezi rodinným životem a kariérou

Skloubit rodinný a pracovní život? To není utopie, ale realita, kterou můžete zažít díky částečnému úvazku. Jak se částečným úvazkům daří v České republice? A proč za tento typ úvazku bojovat?
marianne.cz

Nejlepší profese pro ženy přes 40 let

Kariérní portály a poradci zhodnotili, o které profese je v současné době největší zájem. Ať už byste rády zamířily do nového zaměstnání nebo spíš máte v plánu podnikat, třeba si mezi jejich doporučeními pro ženy po čtyřicítce vyberete.

Online výuka a poradenství

Se vzestupem e-learningových platforem je po online lektorech stále velká poptávka. Dlouholeté zkušenosti můžete začít předávat a zpeněžit prostřednictvím online kurzů. Získáte tak výhody práce na dálku, budete časově flexibilní. Online můžete začít působit také jako konzultantka, poradkyně, nabízet koučink. Jde o profese, pro které potřebujete vynikající komunikační schopnosti, získat důvěru a vybudovat si dobré vztahy s klienty. Online konzultace můžete poskytovat jako lékařka, architektka, právnička, astroložka i v mnoha dalších oblastech.

Cokoliv v oblasti wellness a krásy

Odbornice na zdraví, výživu, wellness, krásu. Pokud je taková práce vaším snem, ale máte zatím jen zkušenosti z pozice klientky, byť mnohaleté, dodělejte si potřebné kurzy a certifikáty. Naučíte se ještě mnohem víc, dosavadní znalosti a dovednosti výrazně prohloubíte a ukotvíte a pak už je můžete předávat dál. Poptávka po těchto službách je ohromná.

Manažerka lidských zdrojů

Personalisté jsou odpovědní za dohled nad oddělením lidských zdrojů ve firmách. Řídí vztahy se zaměstnanci, vyvíjejí zásady a postupy a zajišťují dodržování zákonů o zaměstnanosti. Láká vás starat se o zaměstnance a vybírat nové? Staňte se HR manažerkou. I toto je profese, kde jsou nutné vynikající komunikační a navíc i vyjednávací schopnosti, umění vést lidi a v neposlední řadě kreativita.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak úspěšně skloubit rodinu a kariéru po mateřské dovolené: Nebojte se požádat o pomoc tchyni a plánujte

Jak úspěšně skloubit rodinu a kariéru po mateřské dovolené: Nebojte se požádat o pomoc tchyni a plánujte

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu