Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Malé kroky v kosmetické rutině, které pomohou planetě i vaší peněžence

Nebojte se, nikdo po vás nechce, abyste se myli jednou týdně a používali vlastnoručně vyrobené sprchové mýdlo. Naopak, proměnit svou kosmetickou rutinu v udržitelnou záležitost je hračka, kterou zvládnete bez sebevětších problémů.

Najít rovnováhu mezi pohodlným a udržitelným životem není jednoduché. Na jedné straně se setkáváme s eko nadšenci, kteří proklínají konzumní život a všechny výdobytky moderní společnosti. Na straně druhé vidíme, jak se lidé bezohledně chovají k matce přírodě a plýtvají jejími cennými dary. Pokud chcete udělat malé krůčky k udržitelnějšímu životu, a zároveň se nechcete vzdát svého komfortu, pak pro vás máme dobrou zprávu! Existuje totiž několik drobných změn, které můžete udělat na své kosmetické poličce. A právě za tyto změny vám poděkuje nejen planeta, ale překvapivě také peněženka.

Mohlo by se vám líbit

Maličkosti, které vás každý den posunou k udržitelnému životnímu stylu

Udržitelný životní styl je nyní nejen významným trendem, ale možná už téměř nevyhnutelnou cestou. Máme pro vás několik tipů, jak se k naší planetě chovat zodpovědněji.
marianne.cz

Znovupoužitelnost nadevše

Ruku na srdce, kolik odličovacích tamponků denně vypotřebujete? Pokud každý den používáte make-up, hádáme, že číslo nebude malé. Bohužel, odličovací tampony následně nelze recyklovat, a tak šupajdí do smíšeného odpadu. Přitom není nic jednoduššího, než si pořídit látkové odličovací tampony, které vynikají příjemným materiálem, a především je lze opakovaně používat. V současné době naleznete na trhu hned několik značek, které znovupoužitelné odličovací tampony nabízí. Je libo biobavlna? Nebo biobavlněný samet? Výběr necháme na vás! Pouze vám doporučujeme, abyste si pořídili větší balení. Díky tomu nebudete muset tampony neustále prát.

U znovupoužitelných produktů ještě chvíli zůstaneme. Možná jste sami zaslechli, že jednorázové tyčinky do uší nejsou zrovna košer. I proto není od věci sáhnout po znovupoužitelných tyčinkách do učí, které jsou vyrobené z jemného silikonu. Jejich výhodou je omyvatelnost a dlouhá životnost. Je tedy pravděpodobné, že znovupoužitelné tyčinky do uší vám budou po celý život věrně sloužit.

Ach, ten kartáček

Věděli jste, že plastový kartáček má svého udržitelnějšího sourozence? Říká si bambusový kartáček a o čistotu vašeho chrupu se postará se stejnou grácií jako kartáček plastový. Jediný rozdíl spočívá v tom, že bambusový kartáček můžete po odstřihnutí štětinek kompostovat. Pokud dumáte nad tím, zda bambusový kartáček „nekrade“ pandám potravu, pak vás musíme uklidnit. Pandy si totiž pochutnávají na jiném druhu bambusu, než ze kterého jsou kartáčky vyráběny.

A co sprchové gely a šampony?

Mezi produkty, které používáme na denní bázi se bezpochyby řadí sprchový gel a šampon. I když by se mohlo zdát, že tyto výrobky nelze nahradit udržitelnější verzí, opak je pravdou. Dnes už seženete nespočet tuhých mýdel a tuhých šamponů, které se kvalitou vyrovnají produktům v plastovém obalu. Samozřejmě nemusíte být takto radikální. Pokud s tuhými šampony nemáte dobrou zkušenost a vaše vlasy si žádají klasický šampon, poohlédněte se po šamponech s náhradní náplní. A jak fungují? Po vypotřebování šamponu si ponecháte obal, do kterého „nalijete“ šampon z náhradní náplně. Jednoduché, a přitom tak účinné!

Info ikona
Mýdlo

Nezapomeňte na intimní pohodlí

V našich koupelnách se ukrývají také vložky a tampony, které životní prostředí v žádném případě nešetří. Není proto od věci, když vyzkoušíte alternativy k menstruačním pomůckám, se kterými se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Řeč je například o menstruačním kalíšku z lékařského silikonu, který při správné údržbě vydrží až 10 let. A jak kalíšek funguje? Stačí z něho vytvořit ruličku, zavést ji do pochvy a zhruba po dvanácti hodinách vyjmout. Ani po vyjmutí není s kalíškem žádná velká práce, neboť ho stačí pouze opláchnout vodou a případně znovu zavést do pochvy. Po skončení menstruace se doporučuje, abyste kalíšek vyvařily ve vodě a schovaly do textilního pytlíčku.

O pozornost se hlásí také menstruační kalhotky. Ty se pyšní třemi vrstvami – savou, vysoce absorpční a nepropustnou, které se postarají o to, aby menstruace neprosákla a ani nezapáchala. Používání menstruačních kalhotek je opravdu jednoduché. Ráno si je obléknete, večer svléknete a následně omyjete studenou vodou. Omyté kalhotky pak vložíte do pračky, klidně i s ostatním prádlem, a vyperte až na 40° v tekutém prášku. Pak už stačí kalhotky pověsit na šňůru, a po uschnutí je opět pustit do akce.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace není tabu aneb Technologické vychytávky, které ženám zpříjemní život

Toužíte po bezbolestné menstruaci? Nebo se ztrácíte v počítání plodných dnů? Ať tak či onak, svěřte se do rukou nových technologických vychytávek, které vám zpříjemní menstruační cyklus.
marianne.cz

Související články

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Krása
Nejkrásnější účes roku 2024 vhodný na dovolenou: Vytvořte si romantické plážové vlny

Nejkrásnější účes roku 2024 vhodný na dovolenou: Vytvořte si romantické plážové vlny

Krása
Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří