Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Sportování podle věku aneb Když věk není jen číslo

Info ikona
Sport

Říká se, že vám je jen tolik, na kolik se cítíte. Ale když dojde na fyzickou výkonnost, je mezi dvacetiletým a padesátiletým tělem pár rozdílů. Jak se správně hýbat podle věku? A co dělá našemu tělu dobře?

Eliška Vrbová | 23. 11. 2021

Rozhodla jste se zlepšit svou fyzickou kondici? Výborně, jen do toho! Pro začátek je ale dobré naučit se vnímat své tělo a nastavit si určité mantinely. Jedním z důležitých faktorů jsou předchozí zkušenosti se sportem, ale velkou roli hraje také to, kolik je vám let. S věkem se totiž mění nejen schopnosti, ale i potřeby našeho těla. 

Když je vám 20…

… je tělo v té nejlepší kondici. Nebo by alespoň mělo být. Pokud nemáte žádná zdravotní omezení, jsou vhodné všechny druhy pohybu, a to i divočejší novinky, jako například intervalové tréninky, běhání do kopců v horách či rychlá jízda na kole v náročnějším terénu.

„Základem každého sportu je důkladné protažení před aktivitou a zejména po ní,“ upozorňuje Lucie Rychetská, lektorka Školy fitness profesionálů FISAF.cz. Jakmile děláte jakýkoliv aerobní sport, mezi něž patří třeba běh, H.E.A.T program, jízda na kole nebo nějaký druh intervalového tréninku, vždy byste ho měly kompenzovat klidovější strečinkovou aktivitou. „V případě, že začnete třeba pravidelně běhat, nezapomínejte na strečink před během a intenzivně i po něm. Například jóga a běh se skvěle kombinují,“ dodává Lucie.

Mohlo by se vám líbit

Po třicítce…

… se čas na pravidelný pohyb hledá asi nejhůře. Jestli máte děti, času na sebe zbývá méně a méně. K tomu se často přidá nepravidelná strava a nevyspání a tím pádem méně energie na další aktivity. Přitom právě sport vám zajistí příval nové energie a také výsledky, které vám dodají sebevědomí. Nemáte-li zdravotní problémy, je pro vás vhodný jakýkoli sport, kde protáhnete a posílíte tělo. 

Najměte si osobního trenéra, vydejte se na skupinové lekce jógy, pilates nebo třeba zumby, a když chcete mít při sportu spíš chvíli sama pro sebe, je skvělý běh, jízda na kole či plavání. „Jestliže sedíte celé dny v kanceláři, potřebujete kombinaci běhu, aktivní chůze či nějaké aerobní aktivity a pořádně protáhnout tělo třeba jógou nebo pilates. Pokud ale celý den běháte za dětmi, je pro vás lepší si vyčistit hlavu a protáhnout permanentně natažená lýtka a ztuhlá bolavá záda,“ doporučuje lektorka Lucie.

Mohlo by se vám líbit

Ve čtyřiceti už víte...

… jaký sport vám dělá dobře a kterému se naopak vyhnout. Mohou se objevit první bolesti zad, zpravidla proto, že nefungují hluboké stabilizační svaly páteře, pánevní dno není v ideální kondici nebo je tělo přetížené k jedné straně. V takovém případě se zaměřte na cvičení, které s těmito problémy pracuje. Může to být takzvaná DNS metoda či korekce rozestupu břišní stěny. 

Možná vás také začíná trápit hormonální nerovnováha a ní spojené výkyvy nálad v rámci menstruačního cyklu. „Těmto ženám doporučuji hormonální jógovou terapii, což je soubor jednoduchých cviků, který nerovnováhu řeší. Pokud vás bolí záda a občas se probudíte s pořádně ztuhlou krční páteří či bedry, vyvarujte se otřesů, tedy zumby, aerobiku či běhu. Ideálním pohybem jsou pomalejší styly cvičení – například jóga, pilates, zdravotní lekce, dlouhé svižné procházky, jízda na kole a plavání. Krásně si při nich protáhnete i zpevníte celé tělo a jako bonus se dostaví celkové zklidnění,“ vysvětluje Lucie Rychetská.

Mohlo by se vám líbit

S příchodem padesátky...

...vám tělo vrací vše, co jste do něj investovala. Ocení, jak jste o sebe pečovala a jaké jsou vaše pohybové návyky. Úbytek svalů a bolesti kloubů se dají omezit vhodným a zdravým pohybem. „Vybírejte si sporty, které odpovídají vaší kondici. Zvolte aktivní chůzi a pro spalování tuků střídejte tempo. Dopřejte si plavání a poté se můžete odměnit pobytem v sauně, páře či vířivce,“ doporučuje Lucie. Jestliže máte chuť vyzkoušet něco nového, pořiďte si kolečkové brusle nebo se přihlaste na taneční lekce. 

Zdraví na prvním místě

V šedesáti letech pro vás určitě není problém být stále aktivní, spíš než na spalování tuků se ale zaměřte na posílení kardiovaskulárního systému, zpevnění těla a získání větší ohebnosti. Cílem je být hlavně zdravější, a tím pádem co nejdéle soběstačná. „Každý den ujděte svižnou chůzí deset tisíc kroků. Pořiďte si hole pro nordic walking, které dodají pohybu větší dynamiku a jsou spolehlivou oporou,“ doporučuje Lucie Rychetská. Cvičení v tomto věku by mělo probíhat v mírnějším tempu, takže je dobré se věnovat především protahovacím cvikům. Ty jsou ale velmi důležité v každém věku, protože díky správnému protažení předejdete nejrůznějším zraněním – ať už je vám dvacet, šedesát nebo i víc.

Mohlo by se vám líbit