Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Procházka ke štíhlé postavě aneb Kolik kroků musíte ujít, abyste spálili tuk?

Info ikona
Chůze

Možná nepatříte mezi sportovní nadšenci, kteří by svůj volný čas trávili za zdmi fitness centra. Přesto nám pravděpodobně dáte za pravdu, že pohyb je pro tělo důležitý. Jízda do práce autem či MHD, sedavé povolání a večery naplněné sledováním televize, jsou sice pohodlné, avšak tento koktejl pohodlnosti se může proměnit v časovanou bombu. Zkuste do svého běžného dne implikovat alespoň trochu pohybu – třeba chůze!

Chůze má ohromný vliv na lidské zdraví, neboť snižuje riziko vzniku nemocí, jako je diabetes typu 2, kardiovaskulárních onemocnění, demence a některých druhů rakoviny. Pouze desetiminutová svižná procházka denně snižuje riziko předčasné smrti o 15 %, což je naprosto fascinující číslo.

Mohlo by se vám líbit

Chůzí ke krásnému tělu

Ruku v ruce se zdravím jde také úbytek na váze, který se s pravidelnou chůzí může poměrně rychle dostavit. U tohoto bodu je ale nanejvýš důležité, abyste se zaměřili na kvalitu kroků. Pokud člověk chce zhubnout, musí si nastavit rychlejší tempo, při kterém se zvýší srdeční tep. Jedině tak začnete spalovat kalorie. „Pokud je vaším cílem ztráta tuku, doporučil bych zaměřit se na 5 000–7 000 kvalitních kroků - tedy buď zvýšený, nebo rychlým tempem,“ řekl osobní trenér Scott Laidler pro Woman’s Health. Zároveň dodává, že by vaše srdeční frekvence měla dosáhnout 100 až 120 tepů za minutu, a to v závislosti na vašem věku.

Pokud například ujdete svižnou chůzí kilometrovou procházku za dvacet minut, pak spálíte zhruba tři kalorie za minutu. Zvýšení tempa (12 minut na kilometr) však může zdvojnásobit spalování kalorií, což znamená, že spálíte okolo 180 kalorií za zhruba půl hodiny. Rozhodně je ale důležité vědět, že každé tělo je jiné a tyto počty mají pouze orientační charakter. 

Info ikona
Chůze

Triky pro začínající chodce

Existuje hned několik jednoduchých triků, díky kterým se chůze pomalu ale jistě stane přirozenou součástí vašeho běžného dne.

1. Vystupte o zastávku dříve

Tato rada patří mezi klasiku. Zkuste ráno vyjet do práce brzy a vystupte z MHD o stanici dříve. Postupem času můžete zvýšit tempo nebo vystoupit o dvě stanice dříve. Pokud jezdíte do práce autem, zaparkujte vůz na vzdálenějším parkovišti.

2. Na procházku s kamarádkou

Domluvila jste se s kamarádkou, že odpoledne posedíte v kavárně? Co si takhle vzít kávu s sebou a důležité věci probrat za chůze? Takříkajíc zabijete dvě mouchy jednou ranou, a navíc u toho spálíte přebytečný tuk!

3. Cesty za jídlem

Co si budeme povídat, cesty za jídlem patří k těm nejpříjemnějším! Pokud nemáte v práci kantýnu, pak rozhodně objevujte podniky nejen v blízkém okolí práce, ale i v tom vzdálenějším. To samé platí i večer. Už žádné objednání jídla před dveře bytu. Raději si jídlo předobjednete a vyzvedněte sami.

4. Aktivní procházky o víkendu

Víkendy jsou ideálním časem na dlouhou a svižnou procházku. Vezměte děti, partnera a pejska, a vyrazte na příjemnou procházku parkem nebo vaším městem. Obzvláště během nedělního odpoledne jde o hotový balzám na duši, který vás připraví na nadcházející pracovní týden.  

Mohlo by se vám líbit