Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Vlasové proměny: Jste chameleon, nebo spíš umírněná konzerva?

Průměrná žena prý změní účes stočtyřikrát za život. A co vy, spadáte do škatulky průměrná žena? Jste vlasový chameleon, nebo spíš umírněná konzerva?

Markéta Vörös | 6. 06. 2021

Taky jste tolik nadšení ze seriálu Koruna?“ zeptala se zvědavě kolegyně a hned pokračovala „Googlila jsem si Claire Foy, co hraje Alžbětu II., a je to neskutečný vlasový chameleon. I když v roli usedlé královny to tak samozřejmě moc nevypadá.“ 

A protože seriál mapující život britské královské rodiny v redakci všichni milujeme – ostatně není divu, dokonce i sama královna ho sleduje –, začali jsme hned projíždět Claiřiny fotky a vášnivě diskutovat. Kdo z nás je chameleon a kdo „konzerva“ s léta neměnným účesem?

Souboj chameleona a konzervy

Zmíněná Claire Foy je opravdu ukázkovým příkladem vlasového experimentátora. Na hlavě měla snad všechno: od blond přes zrzavou, mahagonovou až po tmavě hnědou. Vyzkoušela klukovský sestřih, mikádo i dlouhé vlasy. Chameleoni jako Claire nás baví a jsou to právě oni, kdo udávají vlasové trendy.

A pak jsou tu konzervy. Ženy, které se změnami šetří, a pokud se k nim vůbec odhodlají, zůstávají u stejného, téměř neměnného účesu léta. Ten se pak stane jejich vizitkou, tzv. signature loo­kem. Vezměte si třeba herečku Reese Witherspoon nebo Jennifer Aniston – bez dlouhých světlých vlasů si je asi neumíte představit, že? Sázka na účes bez výraznějších změn se ale vyplácí, tyhle herečky působí dojmem, jako by snad vůbec nestárly.

Já sama bych se asi označila za chameleona, který ovšem postupem času přišel na to, čemu se raději vyhnout a co mu sedne. Změny mě prostě baví. Líbí se mi, jak mě i nepatrný posun tónu vlasů nebo třeba zastřižená ofina dokážou od základů změnit. Od střední jsem toho u kadeřníka stihla opravdu hodně, i když je nutno přiznat, že ne vždy se změna vydařila. Vsadím se, že moje maminka při čtení tohoto článku souhlasně pokyvuje hlavou. Jednou se chudák při pohledu na mé „nové vlasy“ rozplakala.

Info ikona
Jennifer Aniston

Rozchodové nůžky

Moje hlava prošla tolika změnami, až se někdy divím, že ještě vlasy mám. Jenže co nás, chameleony, vlastně vede k nutkavé touze měnit vizáž? Důvodů je hned několik, tak si je vezmeme pěkně popořadě.

Že jsou vlasy základem sebevyjádření, jedním ze způsobů, jak komunikujeme naše „já“ okolnímu světu, vám řekne každý psycholog i vlasová stylistka. Okamžitou změnou vizáže chceme dát ve většině případů okolí najevo, že je u nás něco jinak. Ruku na srdce – kolikrát jste se po rozchodu nechala ostříhat nebo výrazně změnila barvu? Já sama jsem kvůli vztahovým kolizím běžela ke kadeřníkovi hned několikrát. Jednou jsem si nechala ostříhat ten nejotřesnější účes na světě – asi proto, abych utvrdila kluka, se kterým jsme se rozešli, že nemohl udělat líp. 

Důvodů ke změně je ale samozřejmě víc. Schválně, kdy jste naposledy přišla do kadeřnictví s vystřiženým obrázkem (o. k., doba pokročila a dnes ho máme spíš stažený v mobilu) a přesvědčovala kadeřníka, že vám musí na hlavě vytvořit právě tenhle účes? Toužíme vypadat jako někdo jiný a často nám nedochází, že to náš nebohý kadeřník nemůže za jedno sezení zvládnout. Přiznávám, také jsem to dělávala a naprosto upřímně – dodnes to dělám. Mám pocit, že účes, co je dechberoucí na herečce Jennifer Lawrence, bude stejně úchvatně vypadat i na mně. Omyl. Bohužel. Ale asi se nepoučím. 

A poslední a nejzásadnější důvod ke změně? Nový účes nám dodává sebevědomí. Pokaždé, když odcházíme s krásně nadýchanými, čerstvě nabarvenými a ostříhanými vlasy, cítíme, že nám celý svět leží u nohou. Kdo by si nechtěl tenhle vyjímečný pocit zopakovat? 

Info ikona
Jennifer Lawrance

Účes jako cesta k věčnému mládí?

Jenže ne vždy je změna k lepšímu. Není nad to, najít kadeřníka, kterému budete bezmezně věřit, že právě medová blond je pro váš typ pleti to pravé a jiná barva prostě nepřichází v úvahu. A věřte mi, že to není nic jednoduchého! Když ale podobně spolehlivého kadeřníka najdete a s ním i účes, co vám sedne jako ulitý, máte vyhráno. A dost možná máte nakročeno stát se konzervou. Což ale vůbec není na škodu.

Vezměte si zmíněnou herečku Reese Witherspoon. Je jí pětačtyřicet, ale vypadá snad ještě lépe, než když v roce 1999 hrála v teenagerské romanci Velmi nebezpečné známosti. Důvod? Skvělé geny, dřina v posilovně i luxusní hol­lywoodská údržba – to jistě. Ale kromě toho také fakt, že se našla v barvě a střihu. Dlouhé blond vlasy jí prostě sedí, a tak nemá potřebu je měnit. Reese zkrátka ví, že některé změny mohou být jen k horšímu. A umíte si představit fashion guru Annu Wintour bez mikáda? Určitě ne, tenhle účes nosí už od svých čtrnácti let. K modelce Cindy Crawford zase neodmyslitelně patří ležérní vlny s medovými odlesky. A stejný přístup, zdá se, zdědila i její dcera, modelka Kaia, která je věrnou kopií své matky. Konzervativní přístup má ale přísná pravidla: určitě nezapomeňte pravidelně docházet ke kadeřníkovi na úpravu střihu a barvy, abyste nepůsobila zanedbaně. 

Info ikona
Anna Wintour

A co vy, jak jste na tom? Jste chameleon, nebo konzerva?

Související články

Krása
Sbohem, nudné mikádo! Vlasovým trendům pro léto 2024 vládne 5 překvapivých střihů

Sbohem, nudné mikádo! Vlasovým trendům pro léto 2024 vládne 5 překvapivých střihů

Krása
Propadněte kouzlu tichého luxusu i v barvách na vlasy: Tento odstín, který sluší všem tónům pleti, z vás udělá bohyni

Propadněte kouzlu tichého luxusu i v barvách na vlasy: Tento odstín, který sluší všem tónům pleti, z vás udělá bohyni

Krása
3 snadné a okouzlující plážové účesy: Odolají dovádění ve vlnách i teplému počasí

3 snadné a okouzlující plážové účesy: Odolají dovádění ve vlnách i teplému počasí

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami