Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Nejzásadnější milníky života a vlády královny Alžběty II.

Info ikona
Královna Alžběta II.

Napravení diplomatického vztahu s Německem, první neformální procházka mezi davem i nezvládnutá situace okolo smrti princezny Diany. Čím vším si královna Alžběta II. během svého života prošla?

Když se v roce 1926 narodila Alžbětě a Jiřímu VI. dcera Alžběta II., málokdo tušil, že jde o budoucí královnu Velké Británie. Osud ale zamíchal kartami, a tak po abdikaci krále Edwarda VIII. převzal břímě „koruny“ jeho bratr Jiří VI., který vládl šestnáct let. Po jeho smrti bylo jasné, že žezlo právem patří pětadvacetileté Alžbětě. Připomeňme si u příležitostí 95. narozenin královny Alžběty II. důležité momenty, které formovaly její přístup k vládnutí i životu. A věřte, že leckdy to britská panovnice vůbec neměla jednoduché.

Korunovace královny Alžběty II.

Pokud bychom hledali datum, které Alžbětě II. navždy změnilo život, pak je to bezpochyby 2. červen 1953. Právě v tento den proběhla ve Westminsterském opatství její korunovace, kterou v živém televizním vysílání sledovalo 27 milionů obyvatel Velké Británie. Do dnešního dne je královna Alžběta II. čtvrtou nejdéle vládnoucí panovnicí na světě.

Info ikona
Korunovace

První státní návštěva západního Německa – 1965

Královna Alžběta II. se do královských povinností vrhla po hlavě, a tak hned ze začátku své vlády absolvovala několik diplomatických cest. Pravděpodobně nejzásadnější byla desetidenní návštěva Spolkové republiky Německo, neboť šlo o první oficiální návštěvu britského panovníka od roku 1913. Cílem cesty bylo nejen připomenutí dvacetiletého výročí od konce druhé světové války, ale také napravení vztahu mezi Velkou Británií a Německem, který byl po válce na bodu mrazu.

Info ikona
Královna Alžběta II.

Další důležité momenty najdete v naší galerii.