Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Australan Joshua Smith vytváří dokonalé miniatury chátrajících domů

Info ikona
Joshuovy miniatury jsou dokonale realistické do nejmenšího detailu, jako jsou pytle s odpadky.

Lákají ho opuštěné domy a části měst a umí je proměnit v originální umění. Australan Joshua Smith totiž vytváří jejich miniatury, které vás dostanou naprosto dokonalým provedením do nejmenšího detailu i svojí netypickou krásou.

Anna Černotová | 2. 01. 2019

Jeho práce se primárně zaměřují na městská zákoutí a pomalu upadající čtvrti, které ho fascinují svým genius loci. Joshua nezmenšuje jen domy, ale veškeré jejich detaily od grafitti a samolepek pouličníc umělců na zdech až po cigaretové nedopalky. Pracuje s barvami ve spreji, šablonami, dřevěnou překližkou, plechem, kartonem a spoustou dalších materiálů. Své předlohy obvykle nezná naživo, tvoří podle fotografií. "Většinu budov reálně nevidím, dokud je sám nepostavím. Je to zvláštní pocit," říká. 

Tvoření přesných miniatur má svá úskalí, třeba graffiti na zdech. "Kontaktuji kvůli nim jejich autory, abych dostal svolení vytvořit jejich přesné kopie. Používám k tomu stejné spreje, jako oni," říká Joshua. Zajímavé ja také třeba to, jak vytváří městskou špínu na fasádách a chodnících: "Nemůžu použít opravdové bláto nebo svoje miniatury jinak znečistit, protože by to nebylo hygienické, a tak používám speciální pigmenty," vysvětluje.

Joshua Smith má za sebou na dvě stovky výstav po celém světě a jeho práce můžete vidět třeba na jeho webu nebo na instagramu, kde ho sleduje skoro 90 tisíc lidí. 

Foto: Iknowjoshuasmith.com