Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Australan Joshua Smith vytváří dokonalé miniatury chátrajících domů

Info ikona
Joshuovy miniatury jsou dokonale realistické do nejmenšího detailu, jako jsou pytle s odpadky.

Lákají ho opuštěné domy a části měst a umí je proměnit v originální umění. Australan Joshua Smith totiž vytváří jejich miniatury, které vás dostanou naprosto dokonalým provedením do nejmenšího detailu i svojí netypickou krásou.

Anna Černotová | 2. 01. 2019

Jeho práce se primárně zaměřují na městská zákoutí a pomalu upadající čtvrti, které ho fascinují svým genius loci. Joshua nezmenšuje jen domy, ale veškeré jejich detaily od grafitti a samolepek pouličníc umělců na zdech až po cigaretové nedopalky. Pracuje s barvami ve spreji, šablonami, dřevěnou překližkou, plechem, kartonem a spoustou dalších materiálů. Své předlohy obvykle nezná naživo, tvoří podle fotografií. "Většinu budov reálně nevidím, dokud je sám nepostavím. Je to zvláštní pocit," říká. 

galerie: městská dekadence v miniaturách Joshuy Smithe

Tvoření přesných miniatur má svá úskalí, třeba graffiti na zdech. "Kontaktuji kvůli nim jejich autory, abych dostal svolení vytvořit jejich přesné kopie. Používám k tomu stejné spreje, jako oni," říká Joshua. Zajímavé ja také třeba to, jak vytváří městskou špínu na fasádách a chodnících: "Nemůžu použít opravdové bláto nebo svoje miniatury jinak znečistit, protože by to nebylo hygienické, a tak používám speciální pigmenty," vysvětluje.

Joshua Smith má za sebou na dvě stovky výstav po celém světě a jeho práce můžete vidět třeba na jeho webu nebo na instagramu, kde ho sleduje skoro 90 tisíc lidí. 

Foto: Iknowjoshuasmith.com

Zobrazit příspěvek na Instagramu