Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Zamilovali se do bydlení na vodě, starému hausbótu vdechli nový život

Info ikona
Hausbót Mali spustili Linda s Martinem na vodu začátkem letošního léta.

Linda Vrňáková - Charvátová je designérka, která se nikdy nebála velkých výzev ani vybočení z komfortní zóny. Její láska k objevování nových věcí se promítá do všeho, co dělá, ať už je to série relaxačního nábytku, který začala navrhovat už na vysoké, nebo renovace starého hausbótu, do které se pustila společně s manželem Martinem.

Terezie Benoni | 12. 07. 2022

Když se půjdete projít okolo slapské přehrady nedaleko Štěchovic, padne vám do oka nádherný, minimalisticky jednoduchý a přitom romantický hausbot, který se zlehka pohupuje na vlnách. Příď má netradičně zakončenou kovovou konstrukcí s houpací lavicí, která rozšiřuje obytný prostor až přímo nad vodní hladinu. Určitě by vás nenapadlo, že tohle stylové a komfortní bydlení na vodě bylo ještě před pár měsíci skoro vrak, s protékající podlahou, prohnilým dřevěm a spoustou vad. Jenže když Linda s Martinem do něčeho nasměrují svou energii, nebojí se ani těch největších překážek. A když náhodou dojdou peníze, sami se naučí řezat, svářet, lepit, brousit i lakovat. A tak v průběhu několika náročných měsíců vznikl hausbót Mali. Pro Lindu bylo velkou výzvou poradit si s malým prostorem, ale nakonec to dokázala: na dvanáct čtverečních metrů se vešlo spaní až pro čtyři lidi, kuchyň, lednice, jídelní stůl, sedačka, houpačka, záchod i sprcha.

Galerie: Bydlení v hausbótu
Mohlo by se vám líbit

Ekonomičtí, ekologičtí a udržitelní

Kromě navrhování interiéru, které připomínalo hraní tetris, ale manželé museli vyřešit ještě otázku běžného provozu. „Naše vize byla vždy taková, že bychom byli rádi ekonomičtí, ekologičtí a udržitelní. Ekonomičtí proto, že nemáme moc peněz, ekologičtí, protože máme rádi přírodu a rádi bychom využívali jejích zdrojů a udržitelní proto, že nám to prostě dává smysl, nevytvářet odpad a snažit se využívat to, co už máme kolem sebe,“ vysvětluje Linda a dodává: „Proto tu máme biologický záchod, elektřinu na našem hausbótu vyrábějí solární panely a voda se přefiltrovává na užitkovou přímo z přehrady. A při výrobě jsme použili hodně zrecyklovaného materiálu.“ K hausbótu patří i kotviště s posezením a minizahrádkou. Linda s Martinem tu tráví hodně času, ale hausbót také pronajímají. A abyste mohli prozkoumat i jeho blízké okolí, půjčují k němu i pramici a paddleboard.

Zdroj informací: Linda Vrňáková - Charvátová

Mohlo by se vám líbit