Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Bez těchto věcí se zkrátka neobejde žádný dokonalý piknik

Přichází měsíce, kdy raději než uvnitř, trávíme většinu času pod širým nebem. Připravte si dokonalé jídlo v přírodě a nachystejte pro své blízké nezapomenutelný zážitek.

Terezie Benoni | 26. 06. 2023

Klasické grilování je už takovým evergreenem, kde nás máloco překvapí. V horkých dnech přitom často nemáme ani na teplé jídlo chuť. Zkuste ho nahradit příjemným piknikem, kdy si jídlo nabalíte s sebou a můžete strávit den na dece. Historie pikniku sahá až do první poloviny 18. století, kdy si jej oblíbili zejména Francouzi. Nejprve byl piknik, tedy stravování pod širým nebem, zvykem lovců, ale záhy se rozšířil mezi šlechtu a poté i obyčejný lid. Samotné slovo piknik pochází z francouzštiny „picque“ = výzva k jídlu, „nique“ = malá věc, slovo by se tak dalo interpretovat jako „pojďme něco malého sníst“. S velkou oblibou se pak pořádání pikniků setkalo v průběhu 19. století. Bez čeho se dokonalý piknik neobejde?

1. Kde ho uspořádat?

Může se to zdát jako triviální záležitost, ale opak je pravdou. Najít místo pro piknik může být oříšek. Jestli neplánujete nic velkého a máte přírodu na dosah, jistě najdete nějakou vhodnou louku u lesa, kde s rodinou strávíte hezké odpoledne. Ve městě to může být trochu komplikovanější. Oblíbený park může mít svá úskalí. Vyhněte se místům, která využívají pejskaři, jestli chcete raději soukromí, vyhledejte klidnou část, raději se posaďte dál od restaurace nebo záchodků. Jistě oceníte vzrostlý stín, abyste se mohli schovat před sluníčkem, příjemnější je rovinatější povrch. Nezapomeňte na repelent a na nějakou mast, kterou použijete, když vás nebo děti píchne nějaký ten hladový hmyz. A co si s sebou zabalit?
 

Galerie: Co potřebujete pro dokonalý piknik
Mohlo by se vám líbit

Rustikální pohádkový domek v uklidňujících odstínech bílé a šedé

Interiér jednoduché dřevostavby je doslova nasáklý světlem. Rustikální domov je propojený s okolní přírodou a poskytuje dokonalé pohodlí.
marianne.cz

2. Na co se posadit

Nejzásadnější ingrediencí pro piknik je deka. K dostání jsou speciální piknikové deky, které mají ve spodní části izolační vrstvu, která zajistí, že ani ve večerních hodinách deka neprovlhne, nemusíte se bát položit ji do orosené trávy. Podle velikosti vaší party popřemýšlejte, kolik dek budete potřebovat, nebo pořiďte jednu ve větším rozměru. Pro větší pohodlí na ni můžete rozmístit podsedáky nebo polštáře. Deku si vždy při balení umístěte tak, abyste ji měli hned po ruce a mohli ji na vybrané místo umístit jako první a pak na ni vyskládat občerstvení a nádobí.

3. Kam všechno zabalit

Léty prověřenou klasikou jsou piknikové koše. Můžete si rovnou pořídit již vybavený koš, kde je šikovně umístěná sada nádobí i pikniková deka. Nádobí může být plastové, ale i klasicky keramické. Záleží na tom, jak daleko budete piknikové vybavení nosit. Papírové či plastové nádobí je výrazně lehčí, navíc nerozbitné. Pořídit si také můžete dřevěné příbory, které jsou lehké a navíc ekologické. Nezapomeňte na krájecí ostrý nůž. Nejběžnější složení piknikových košů představují obložené sendviče, masové i zeleninové tortilly, variace sýrů, pečivo, čerstvá i nakládaná zelenina, ovoce a nějaký sladký koláč, nebo muffiny. Co rozhodně nesmí chybět, je karafa s vodou nebo limonádou a ideálně láhev dobrého vína. Milovníci kávy a dobrého čaje jistě nepohrdnou termoskou s teplým nápojem. Jestli chcete, aby připravené jídlo vydrželo co nejvíc „fresh“, uložte ho do termotašky. Přibalte s sebou i několik tvrdších podložek, na které položíte sklenice nebo jídlo. Při prostírání pouze na deku totiž hrozí převrácení talířů i šálků. Jistě oceníte něco na mytí rukou a ubrousky, hodit se bude také pytel na odpadky, abyste vše uklidili.

Info ikona
Piknik
Mohlo by se vám líbit

Rekonstrukce bytu v pražských Dejvicích jako každodenní oslava bydlení

V pražských Dejvicích by chtěl bydlet každý. Dobrá lokalita však nestačí. Bydlet na správném místě je pak výzvou, kterou je teprve třeba odpovídajícím způsobem zhodnotit. Před jednu takovou byli postaveni také No Architects.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete