Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Český lev 2023: Podívejte se, v čem vyrazily české herečky na červený koberec

Info ikona
Jenovéfa Boková, Český lev

Jubilejní 30. ročník udílení Českých lvů je za námi. A my se rozhodli za tímto dnem ohlédnout pomocí připomenutí rób, v nichž české herečky na tuto událost vyrazily.

Tereza Čaladi | 6. 03. 2023

V sobotu, 4. března, se konala každoroční nejvýznamnější událost české kinematografie – udělovaly se sošky Českých lvů. Do pražského Rudolfina na červený koberec tak vyrazily osobnosti českého filmu ocenit významné filmové momenty uplynulého roku. A zároveň zjistit, kdo letos získá křišťálovou sošku lva za nejlepší film, nejlepší dokument, nejlepší herecký výkon v hlavní roli, ve vedlejší a v dalších kategoriích. Celkem jich je 24.

Vzhledem k tomu, že se letos konal jubilejní 30. ročník, je na místě připomenout první České lvy a zběžně zabrousit do historie této události. První rok byl soškou v kategorii nejlepší celovečerní film oceněn snímek Šakalí léta od režiséra Jana Hřebejka. Za dobu konání Českého lva přitom získal nejvíckrát sošku v kategorii nejlepší herec (v hlavní i vedlejší roli) Ivan Trojan, který jich má doma celkem sedm. Z žen má ve stejné kategorii nejvíce sošek Aňa Geislerová, která jich má po pěti kusech. A jaké snímky a jací herci a herečky byli ocenění letos?

Snímek večera

Filmem roku 2022 se stal snímek Il Boemo – historický velkofilm inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Ten získal nejenom ocenění v kategorii Nejlepší celovečerní hraný film. Ale i v pěti dalších! Konkrétně se jedná o následující – Nejlepší režie, Nejlepší zvuk, Nejlepší scénografie, Nejlepší kostýmy a Nejlepší masky.

Nejlepší herecké výkony

Herečku Aňu Geislerovou letos dohnala Klára Melíšková, která si svou rolí ve filmu Podezřelí vysloužila sošku designéra Ronyho Plesla v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli a získala tak svého pátého Českého lva. Z mužů v této kategorii zvítězil Michal Kern za svou roli ve snímku Arvéd. Sošku za nejlepší výkon ve vedlejší roli si odnesla Martha Issová a z herců Marsell Bendig.

Róby českých hereček na červeném koberci

Je známo, že Český lev není pouze o udílení cen v oblasti filomgrafie. Tuto událost mají všichni rádi i z toho důvodu, že se těší na to, v jakých róbách české herečky na červený koberec vyrazí. Letos velkou pozornost sklidila Jenovéfa Boková, která se na červeném koberci objevila v dlouhých tmavěmodrých šatech s poloprůhlednou kápí. Celkově letos byly ve hře zejména černé outfity, nebo ty ve světlých jemných barvách – bílé a starorůžové – obvykle doplněny krajkovým vzorem. Mnoho šatů letos zdobily i poloprůhledné látky.

Róby českých hereček z předávání Českých lvů 2023
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku