Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Kde se vzala plesová sezona?

Nalíčit se, učesat, obléct plesové šaty, nezapomenout lístky, mít dostatek drobných. A po půlnoci se táhnout domů s nechtěným pytlem brambor nebo bažantem z tomboly. Plesová sezona je v plném proudu.

Eliška Vrbová | 5. 01. 2020

Jakmile odezní vánoční atmosféra a euforie z příchodu nového roku, přichází v Česku velmi populární plesová sezona. Městské, obecní, hasičské, sportovní, myslivecké, maškarní, univerzitní a samozřejmě maturitní plesy spolehlivě zaplní nejrůznější sály po celé republice od ledna až do března. Každoročně nás nemine přemýšlení nad tím, zda je vhodné jít opět v těch stejných šatech jako loni, jestli si ještě pamatujeme nějaké taneční kroky a kolik lístků do tomboly je nejlepší si koupit, aby byl alespoň jeden výherní. Odkud vlastně tenhle druh zábavy pochází a chodí se v zahraničí v zimě na plesy stejně jako u nás?

Z francie do celé evropy

Historie plesů podobných těm, jaké známe dnes, sahá do 17. století. Byly určené především pro vyšší společenské vrstvy a odehrávaly se na dvorech panovníků zejména ve Francii. Jedním z průkopníků plesů se stal král Ludvík XIV., který nejrůznější setkání a společenské akce přímo miloval. V té době se však na plesech ještě netancovalo v párech, ale ve skupinách, jak můžeme krásně vidět například ve filmech podle románů Jane Austenové, jako je třeba Pýcha a předsudek. Elizabeth Bennetová a pan Darcy sice tancují naproti sobě, ale v průběhu se střídají i s ostatními tanečníky a při tanci se nedrží. V párech se začalo tančit až v 19. století.

Francouzské plesy byly většinou striktně na pozvánky. Jedním z mezníků se stal až Le bal des if pořádaný v roce 1745 v zrcadlovém sále ve Versailles, na který mohla přijít i veřejnost. Maškarního plesu se tehdy účastnilo rekordních patnáct tisíc návštěvníků! Stal se osudovým pro Jeanne Antoinette Poisson známou jako Madame de Pompadour a Ludvíka XV., kteří se právě tady seznámili.

Pokud byste v dnešní době chtěli zažít ples v podobném stylu a podobných rozměrů, nemusíte jezdit zas až tak daleko. Plesovou tradicí je proslulá...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LEDNOVÉ MARIANNE.

titulka