Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Češkám vzrostlo sebevědomí, říká Michaela Verbeek, majitelka půjčovny luxusních šatů

„Nekupujte si drahé šaty, my je koupíme za vás.“ Tak zní motto butiku Soline v centru Prahy, kde Michaela Verbeek (45) půjčuje luxusní black tie šaty od věhlasných značek. V nabídce má i model, který vynesla Helen Mirren.

Eliška Vrbová | 13. 11. 2023

Čeká vás slavnostní večer, na pozvánce stojí slovní spojení black tie a vy si nevíte rady, co na sebe? Má před sebou vaše ratolest maturitní ples a přála byste si zazářit? Nebo se zkrátka pravidelně potýkáte s nedostatkem dlouhých společenských šatů a na důležité večerní pracovní akce by se vám hodilo rozšířit garderóbu, ale zároveň nechcete investovat mnohatisícové částky za několikery nové šaty? Přesně na všechny tyto a mnohé další situace myslí butik Soline, který před dvanácti lety otevřela v Dušní ulici v Praze Michaela Verbeek.

Mám tři děti a o butiku jsem začala přemýšlet v době, kdy se mi kvůli porodům neustále měnila velikost. Tehdy jsem potřebovala manžela doprovázet na různé společenské akce a výběr společenských šatů moc nebyl – ani v obchodech, ani online. Od kamarádky jsem věděla, že se přes stylisty v buticích v Pařížské šaty zapůjčit dají, ale musíte být klient dané značky, což já jsem nebyla. V Americe už tehdy existoval projekt Rent the Runway, online půjčovna společenských šatů. Řekla jsem si, že by mě něco takového bavilo, a tak začal pomalu vznikat Soline,“ vzpomíná Michaela na začátky svého projektu.

Od koktejlek k black tie

Původně chtěla půjčovnu šatů rozjet také pouze v online světě, ale když začaly chodit první klientky, bylo jasné, že si šaty před zapůjčením zkrátka chtějí pořádně vyzkoušet. „Musela jsem svůj původní nápad trochu změnit. Začínala jsem s koktejlkami a red carpet modely, měla jsem i pár šatů, které oblékla Sarah Jessica Parker v Sexu ve městě. Ale poptávka byla spíš po black tie šatech, tak jsem tomu sortiment přizpůsobila,“ vypráví Michaela, ale přiznává, že by do budoucna do Soline koktejlky chtěla přeci jen vrátit.

Info ikona
butik Soline

Když do velkorysého prostoru butiku vkročíte, čekají na vás štendry plné luxusních rób přehledně rozdělených podle barev. Soline se nezaměřuje na jeden konkrétní styl šatů, najdete zde jak úplnou minimalistickou a nadčasovou klasiku odolávající všem trendům ve splývavých či postavu objímajících střizích, tak i odvážnější šaty s krajkami, tylovým zdobením či modely poseté flitry. Právě poslední zmíněné jsou podle Michaely jedny z nejoblíbenějších.

Velmi sofistikovaně a decentně umí s flitry pracovat česká návrhářka Klára Nademlýnská, přestože pro její tvorbu nejsou úplně typické,“ ukazuje majitelka butiku modely, které má ráda. Česká tvorba je v Soline zastoupena ještě značkou WWO a také šaty vytvořenými Ivanou Mentlovou pro Pietro Filipi.

Na cestě k dress codu

Světově známá návrhářská jména, jako je Diane von Furstenberg, Halston, Badgley Mischka, Elie Saab, Roksanda nebo Marchesa Notte nejsou v butiku Soline nic neobvyklého, přestože na českém trhu tyto značky vůbec nefigurují. Michaela doplňuje sortiment v podstatě neustále, nejčastěji šaty nakupuje online, ale některé modely dovezla například z Las Vegas nebo z Dubaje. Velkou obměnou prošla nabídka šatů poté, co do Soline přišli filmaři z Hollywoodu.

Občas se mi tu někdo z Ameriky objeví a tehdy v covidu filmaři potřebovali výpravu nejspíš pro hodně početné herecké obsazení, vykoupili tu asi 100 šatů,“ vzpomíná Michaela. Některé její srdcové modely na prodej nejsou, ale u většiny platí, že pokud se s vypůjčenými šaty klientka sžije natolik, že by je chtěla mít doma v šatníku, není problém si je ze Soline odkoupit. Půjčovné se většinou pohybuje mezi 10 a 15 procenty původní ceny šatů. Zapůjčují se na tři až sedm dní, ale není problém se individuálně domluvit na delším časovém úseku.

„Klientky už většinou mají svůj vlastní styl a vědí, co jim sedí, do butiku často přijdou s jasnou představou. Když jsem se Soline začínala, ženy nechtěly být moc vidět. Sahaly hlavně po černých modelech a nenápadnost byla důležité kritérium. To se k mému potěšení přibližně před sedmi lety změnilo, zákaznice začaly oblékat červenou a další výrazné barvy. Češkám najednou vzrostlo sebevědomí. Když se cítíte dobře, chcete být vidět a líbit se.“

Info ikona
butik Soline

Se snahou sladit se barevně s partnerem se Michaela u klientek zase tak často nesetkává. Muži mají ve většině případů tmavý oblek, a tak dámy vybírají šaty samy za sebe.

Dodržování předepsaného dress codu se podle Michaely v českém prostředí stále zlepšuje. „Někdy možná zvítězí snaha se prodat, nebo naopak určitá pohodlnost. Podle mě je dodržení dress codu slušnost. Když už si někdo udělal čas na to, poslat pozvánku, měli by si pozvaní udělat čas na to, aby si sehnali adekvátní oblečení. My se klientkám vždy snažíme poradit a sestavit outfit tak, aby se cítily skvěle, a já věřím, že dobře a komfortně se cítí spíš lidé, kteří dress code dodrží,“ myslí si Michaela.

Zároveň podotýká, že se výběrem šatů specializuje skutečně na normální ženy všech velikostí. V Soline není problém najít velikosti od XS až po XXL. Modely je navíc možné upravit přímo na míru.

Michaela a její tým nabízejí nejen zapůjčení šatů, ale i kompletní styling. V Soline tak můžete outfit doplnit například kabelkou značek Diane von Furstenberg, Bottega Veneta, Yves Saint Laurent či Jimmy Choo nebo třeba šperky od Oscara de la Renty. Jediné, co je třeba mít vlastní, jsou boty. Se Soline navíc spolupracuje make-up artistka Natálie Hostačná, u které je možné se objednat na líčení i účes. Butik Soline najdete na adrese Dušní 22, Praha 1, nabídku šatů si můžete prohlédnout i na soline.cz.

Mohlo by se vám líbit

Barbie

Je jí 64 a vypadá pořád stejně. Jak vznikla? A má co říct i dnešním dětem?
burdastory.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Těšíme se, v čem Anna Geislerová letos na KVIFF zazáří. Podívejte se na její nejlepší modely z červeného koberce

Těšíme se, v čem Anna Geislerová letos na KVIFF zazáří. Podívejte se na její nejlepší modely z červeného koberce

Móda
6 způsobů, jak v létě nosit obyčejnou košili: Kdy ji zastrčit a kdy nechat volně vlát?

6 způsobů, jak v létě nosit obyčejnou košili: Kdy ji zastrčit a kdy nechat volně vlát?

Móda
Letní trendy 2024: Co obléct přes plavky na pláž či k bazénu? Vsaďte na pánské košile, pyžamové kalhoty či sarongy

Letní trendy 2024: Co obléct přes plavky na pláž či k bazénu? Vsaďte na pánské košile, pyžamové kalhoty či sarongy

Móda
Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni

Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni