Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

To nejlepší z Designbloku. Co nás bavilo na tuzemském svátku designu?

Info ikona
Liběna Rochová Moravská galerie DAR

Praha v uplynulých pěti dnech žila designem. V prostorách bývalého kláštera Gabriel Loci na Smíchově, v kapli Sacré Cœur, v Uměleckoprůmyslovém muzeu a ve spoustě obchodů, showroomů, studií či ateliérů mohli návštěvníci vidět přes 200 instalací s tématem Štěstí. Nejen nábytek, světla či vázy, ale také šperky, kabelky, oblečení a další doplňky nás utvrdily v tom, že český design má skutečně co nabídnout.

Eliška Vrbová | 11. 10. 2021

Instalace plné zlatého, stříbrného či jinak barevného zdobení jsou nedílnou součástí Designbloku. Tento svátek českého designu je proto ideální příležitostí, jak si udělat přehled, co česká šperkařská scéna nabízí. A to se může hodit například při výběru snubních prstenů nebo jakéhokoliv blyštivého dárku pro blízké. Po loňském úspěchu, kdy získala Cenu Designbloku v kategorii šperk, se vrací Maria Kobelova, tentokrát s kolekcí pojmenovanou SIRI.

Ve foyer Uměleckoprůmyslového musea byly vystaveny originální šperky ateliéru K.O.V. pražské UMPRUM, které vznikly v rámci zadání „inspirace architekturou“. Nás obzvlášť zaujala tvorba Anežky Juhové, značky blueberries, její šperky vznikají metodou 3D tisku, Elišky Lhotské či Lenky Kerlické, která se představila jak se značkou 27jewerly, tak poprvé i s projektem pod vlastním jménem. Nesmíme také zapomenout na kolekci Telepatia izraelské designérky šperků Viky Mayzel, která žije a pracuje v Praze. Vika šperky vystavila v prostorách svého studia v domě Nad Museem, odkud je krásný výhled na okolí Národního muzea i Hlavní nádraží.

Nepřehlédnutelné šperky

Módním instalacím letos bezpochyby kralovala Liběna Rochová. Legenda české módní scény v Gabriel Loci připravila hned dvě instalace. Liběna Rochová totiž v letošním roce věnovala Moravské galerii v Brně výjimečný dar v podobě rozsáhlé kolekce oděvů, obuvi a doplňků. Společně s galerií tak na Designbloku představila průřez posledními dvaceti roky své tvorby. Instalace příhodně nesla název DAR a její podobu navrhla architektka Magdalena Rochová. O patro níže v prostorách schodiště Gabriel Loci vznikla netradiční instalace světelného objektu s názvem DECH, která je společným dílem Liběny Rochové a vizuálního umělce Marka Šilpocha.

Mezi další módní tvůrce, kteří na Designbloku vystavili svou tvorbu, patří například Mi fashion label Lenky Mulabegovič. Návrhářka využila redesign folklórového ornamentu v novodobém pojetí a přetavila jej do současnosti. Čím dál více designérů také věnuje pozornost brýlím. Značka Alexmonhart je známá nejen svými elegantními koženými doplňky, ale i odvážnými brýlovými obroučkami. Po úspěšném uvedení kolekce s designérkou Lucií Koldovou předvedla i nejnovější spolupráci s designérem Jiřím Krejčiříkem. Brýle na míru pro umělce Patrika Kriššáka vytvořilo Nastassia Aleinikava studio, které za brýle získalo ocenění v kategorii Nejlepší kolekce šperků. Držitelem ocenění v kategorii Nejlepší módní kolekce je značka PÁR za kolekci unisexových tenisek.

Nás také zaujala instalace návrhářky Daniely Peškové. Aktuální tvorba Daniely obsahuje minimalistické nadčasové kousky s více intuitivními možnostmi, jak je nosit. Outfity mají jasně strukturovanou siluetu a disponují oddělitelnými kusy, které jsou kombinovatelné s dalšími částmi kolekce. Ta obsahuje variabilní šaty, sukně, halenky, košile, topy, roláčky či trench coat. Modely jsou zhotovené převážně z přírodních materiálů jako jsou vlna, bavlna, modal či hedvábí. Barevnost kolekce přechází od bílé přes akcent béžové až do černé barvy. Společně s uvedením kolekce Variable Essentials Daniela Pešková spouští také svůj vlastní e-shop, kde si můžete její minimalistickou tvorbu snadno pořídit.

Šátky, kabelky, tenisky i šaty

V posledním roce a půl nabylo zvelebování našich domovů naprosto nový význam, a tak měli designéři věnující se nábytku či skleněným dekoracím plné ruce práce. I přes to se jim povedlo připravit na Designblok zajímavé a mnohdy interaktivní instalace. Mezi nejpopulárnější patřila bezesporu instalace značky venkovního nábytku Todus původem z Opavy vytvořená ve spolupráci s belgickým Studiem Segers. O jejich „Pool of happiness“, tedy bazénu štěstí, věděli zřejmě všichni návštěvníci Designbloku, a to díky mnoha a mnoha instagramovým příspěvkům obsahujícím největší atrakci – barevné konfety.

Nejen návštěvníky holdující Instagramu ale zaujala také instalace značky TON plná zrcadel nebo nepřehlédnutelná puristicky koncipovaná oranžová instalace Master & Master od architektky Lenky Míkové s „chundelatým“ křesílkem Cocon v hlavní roli. Studio Master & Master navíc uspělo v cenách Designbloku, kde získalo ocenění v kategorii Nejlepší kolekce nábytku, a to za židli Mistra vytvořenou ve spolupráci s designérkou Lucií Koldovou.

Cenu za nejlepší kolekci bytových doplňků získala bratrská dvojice Space of Space a cenu za nejlepší instalaci výrobce nebo prodejce obdrželo Qubus Design Studio známé svými barevnými vázami s nepřehlédnutelným nápisem LOVE. Jejich porcelánovými kachlíky obložený prostor v Uměleckoprůmyslovém muzeu naprosto vynikal a designéři potvrdili, že spojení porcelánu a skla rozhodně neznamená nudu.

A čím od českých designérů si v blízké době uděláte radost vy?

Zvelebování domova
Mohlo by se vám líbit