Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Objevte barvy, které vám sluší nejvíce. Módní stylistika radí, jak na to. Jedna barva ale sluší všem

Když si vyberete správné barvy oblečení, nádherně vás rozzáří, podtrhnou vaši krásu a zvýrazní přednosti. Pokud naopak sáhnete vedle, nevhodně zvolená barva z vás udělá nevýraznou bledou osobu s našedlou či nazelenalou pletí. Přitom stačí třeba jen trochu proniknout do tajů barevné typologie a naučit se kouzlit s barvami ve svůj prospěch. Jak na to? Co vám bude určitě slušet? Na tyto i další otázky pro Marianne odpovídá módní stylistka Veronika Saic.

Liv Boková | 1. 04. 2024

Co je barevná typologie

Barevná typologie je metoda sloužící k určení barev, které jsou pro konkrétního člověka na základě posouzení vybraných charakteristik ty nejlepší, myšleno nejlichotivější. „Je to ale velmi komplikovaná záležitost a nebrala bych ji jako dogma. Určitě to však může být fajn pomocník pro vás a váš šatník,” říká módní stylistka Veronika Saic. „Zároveň si vážím odborníků, kteří se typologii věnují do hloubky, protože barvy na nás mají velký vliv a je skvělé umět využít jejich potenciál,” dodává. Jestliže některé barvy podle barevné typologie nejsou pro vás vhodné, neznamená to, že je musíte zcela zavrhnout. Podle Veroniky totiž „záleží na konečném stylingu, neboli kombinaci všech barev”. 

Která barva sluší všem?

Klíčové je vždy vycházet z neutrálních barev, které se dají dobře kombinovat: Snížíte tím množství kusů oblečení a zároveň se obléknete rychleji, i když nemáte zrovna čas přemýšlet a zkoušet. Zkrátka sáhnete po jistotě.Obecně se leckde dočtete, že barva, kterou může obléknout každý, je červená. „Mám zkušenost, že záleží na tom, jak se nakombinuje, jaký je střih šatů, na zvolených doplňcích a tak dále. Podle mne sluší všem béžová, bílá, černá, které se pak mohou nakombinovat s výrazněji barevným kouskem,” vysvětluje Veronika Saic. Tím odpovídá také na otázku, jestli existuje barva, která nesluší vůbec nikomu.

Jen barva vlasů nerozhoduje

Při výběru barev oblečení, ale třeba také líčení, je třeba se řídit i dalšími záležitostmi, než jen barvou vlasů. Které barvy sluší blondýnkám, brunetkám, zrzkám? Na to není jednoduchá odpověď. Důležitější, než barva vlasů, je totiž barva a tón pokožky. Barevná typologie se provádí přikládáním barevných desek nebo látek k vaší pleti bez make-upu. Pouze tímto způsobem se dá jednoznačně určit, jaký jste typ a používat pak barvy, které vás nejvíce rozzáří. „Když vynechám neutrální bílou, béžovou, černou, blondýnkám, které jsou chladnými typy, sluší studené odstíny, mezi které patří všechny chladné pastelové barvy, a naopak blondýnkám s výrazně teplým odstínem pleti budou více sedět teplé barvy, jako je výrazná červená. Brunetkám sluší lahvově zelená a tmavší tóny oranžové, červené a hnědé,  velmi slušivá je i šedá. Zrzkám sluší výraznější barvy, než ty pastelové, všechny odstíny hnědé, červené a velmi slušivá je zelená.” Barva, kterou někdo nesmí vzít na sebe a nedala by se nakombinovat, prakticky neexistuje. Určitě je ale dobré dávat si pozor na příliš barevné a divoce barevné tisky a vzory. „Pokud podle typologie nemáte určenou nějakou barvu, kterou máte ve skříni, neznamená to, že ji nemůžete nosit. Jen si někdy musíte dát více práce se stylingem, aby to dohromady fungovalo,” uklidňuje stylistka, protože z toho vyplývá, že například pokud černá není podle typologie vaší barvou a vy máte komplet černý šatník, nemusíte hned všechno oblečení vyhodit. Stačí ho vhodně doplnit a zkombinovat.

Mohlo by se vám líbit

Módní trendy pro rok 2024: Stylista radí, jak zvolit oblečení podle typu postavy a co se bude nosit

Pokud někdo sleduje módní trendy, neznamená to, že by je měl bezhlavě následovat. Módní trendy jsou tu od toho, aby nás inspirovaly a vedly nás určitým směrem ohledně našeho stylu a vkusu. Pokud nám módní domy řeknou, že se něco bude nosit, neznamená to, že to za každou cenu obléknout musíme. Módní stylista Radek Fišer nám prozradil, co se teď bude trendy a podle čeho zvolit, zda je pro nás konkrétní kousek vhodný, nebo ne.
marianne.cz

Jste jarní, letní, zimní nebo podzimní typ?

Aby bylo určení, zda jste jarní, letní, zimní nebo podzimní barevný typ, stoprocentní, je potřeba vyhradit si klidně celé odpoledne na práci s barvami a jejich zkoušení přikládáním k obličeji. Pokud bychom pro začátek a seznámení se s barevnou typologií měli vybrat nejzákladnější charakteristiky, pak letní typ má podle Veroniky Saic velmi jemnou pleť, obvykle patří brunetkám se světlýma očima, kterým velmi sluší pastelové barvy. Jarní typ je většinou světlý, má blond nebo světle hnědé vlasy, světlé zelené, modré i hnědé oči, slušivé jsou intenzivnější barvy a zlaté šperky. Podzimní typ je ten, kterému sluší teplé barvy krásného barevného podzimu, zpravidla jde o nositelky zrzavých vlasů. Zimní typy se velmi dobře opalují a mají tmavé odstíny hnědých a černých vlasů, sluší jim stříbrné doplňky. Barevně jim sedí tmavší studené a teplé tóny. Každý z těchto základních typů má ještě teplý nebo chladný podtyp.

Chladný nebo teplý barevný typ

Barevný podtyp vám pomůže odhalit jednoduchá pomůcka: Když se podíváte na zápěstí, pokud máte žíly spíše se zeleným nádechem, jste teplý, pokud s modrým či fialovým, jste chladný (používá se také označení studený) typ. „Dá se celkem dobře určit i podle očí a kůže. Světlejší odstíny očí, mezi které patří určitě modré a zelené, jsou typy chladnější. Při opalování jde kůže dočervena. Teplé typy mívají hnědé oči, dobře se opalují rovnou dohněda,” doplňuje stylistka. Barevný typ i podtyp máme na celý život, ale v průběhu roku nám umožňuje obměny. „V barevné typologii jde hlavně o barvu očí a kůže, které ji nejvíce ovlivňují. Menší změny můžeme udělat změnou barvy vlasů. Když se například v létě opálíme, budou nám sezónně sedět i jiné barvy, než jindy v průběhu roku,” vysvětluje Veronika.

Mohlo by se vám líbit

Stylistka doporučuje: Tento doplněk by vám neměl chybět u žádného outfitu

Pokud patříte k ženám, které si na doplňky nepotrpí, věřte, že nastal čas to změnit. Podle personální stylistky, která se zaměřuje především na obyčejné ženy – myšleno ne modelky, herečky, nebo zpěvačky – je outfit bez doplňků jaksi nedokončený. Doporučuje přitom jeden, se kterým je dobré začít, jelikož je decentní, jde ke všemu a zároveň oblečení hezky doplní.
marianne.cz

Barevný typ se netýká jen oblečení

Zjištění barevného typu a obléknutí se podle pravidel barevné typologie ještě není všechno. Důležité je umět barvy kombinovat a zvolit také správný střih a materiál oblečení. „Záleží i na tom, jakou použijeme rtěnku a tvářenku, jaký zvolíme účes, jestli necháme vlasy rozpuštěné nebo je vyčešeme do culíku, jaké zvolíme náušnice, protože nemusí být jen zlaté a stříbrné, ale i různě barevné. V neposlední řadě bych nerada opomněla pokrývku hlavy.”  

Inspirujte se osobnostmi, které to s barvami umí

Až budete znát svůj barevný typ, který zjistíte nejlépe tak, že se objednáte k profesionálovi, a spolu s ním ho spolehlivě určíte, pak se nejlépe naučíte čarovat s barvami ve svůj prospěch napodobením někoho známého, kdo je stejný typ. Samozřejmě do doby, než získáte jistotu, pak vám to bude nejvíce slušet, když budete sama sebou. „Pro mě byla vždy nejinspirativnější ženou Iris Apfel, která to s barvami uměla tak, že byla i při kombinaci spousty barev a vzorů vždy zároveň velmi vkusná,” doporučuje styl jedné z celosvětových módních ikon Veronika Saic. „U nás v Česku máme také řadu inspirativních žen, které se velmi dobře oblékají. Ale většina z nich se radí nebo mají svého osobního stylistu. Pro mě je z mužů nejvíce inspirativní návrhář a stylista Filip Vaněk a z žen si velmi vážím Kamily Vodochodské.”

Zdroj článku

Související články

Móda

<span>Kožená saka i šaty ve stylu Kate Moss: 5 trendů z 90. let, které hlásí comeback</span>

Kožená saka i šaty ve stylu Kate Moss: 5 trendů z 90. let, které hlásí comeback

Móda

<span>Nadčasové trenčkoty, zdobené korzety i vysoká krejčovina. Co nás nadchlo na MBPFW?</span>

Nadčasové trenčkoty, zdobené korzety i vysoká krejčovina. Co nás nadchlo na MBPFW?

Móda

<span>Hudební festival, nebo módní přehlídka? Nejlepší trendy z letošního ročníku Coachelly</span>

Hudební festival, nebo módní přehlídka? Nejlepší trendy z letošního ročníku Coachelly

Móda

<span>Nejkrásnější kabelky na telefon: Trendy módní doplněk, který ozdobí každý outfit a uvolní vám ruce </span>

Nejkrásnější kabelky na telefon: Trendy módní doplněk, který ozdobí každý outfit a uvolní vám ruce