Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Módní stylista radí, jak uchopit módní trendy pro rok 2024: Jak zvolit oblečení podle typu postavy a co se bude nosit

Pokud někdo sleduje módní trendy, neznamená to, že by je měl bezhlavě následovat. Módní trendy jsou tu od toho, aby nás inspirovaly a vedly nás určitým směrem ohledně našeho stylu a vkusu. Pokud nám módní domy řeknou, že se něco bude nosit, neznamená to, že to za každou cenu obléknout musíme. Módní stylista Radek Fišer nám prozradil, co teď bude trendy a podle čeho zvolit, zda je pro nás konkrétní kousek vhodný, nebo ne.

Jak naložit s módními trendy

Když slyšíme o novém módním trendu, nemusíme hned běžet do obchodů a daný kousek oblečení nebo doplněk okamžitě kupovat jenom proto, „že se to teď tak nosí“. U všeho, co bychom si na sebe měli obléct či obout, musíme zvážit několik základních aspektů. V první řadě si musíme položit otázku, zda se nám to líbí. Nemá přece smysl pořizovat si kousek, který nám vlastně nic neříká. U výraznějších nebo kontroverznějších trendů si však s touto otázkou dejte na čas. Přestože se vám na první pohled nemusí zamlouvat, za pár týdnů můžete mít jiný názor. Lidé si přirozeně na něco nového a jiného musí chvíli zvykat. A až se tak stane, teprve potom můžete objektivně zhodnotit, zda se vám konkrétní nový trend líbí. Dále je potřeba si uvědomit, zda zapadá daný trend do vašeho stylu. Oblečení nebo boty se vám můžou líbit, ale nemusí to být věc, kterou byste si zrovna pořídili. Vyzkoušejte si to, a když se v tom nebudete cítit, nechte to pěkně ležet na regálu nebo viset na ramínku. S tímto aspektem souvisí i další otázka, kterou byste si měli položit, a sice, zda to máte s čím nosit. Pokud byste si pořídili kousek, který není ve vašem stylu, doma zjistíte, že ho nemáte s čím kombinovat, protože se k ničemu, co máte ve skříni, nehodí a s ničím neladí. Je škoda, aby pak pěkná věc ležela na dně skříně, když může zdobit někoho jiného, do jehož šatníku zapadne. A poslední ale neméně důležitá věc je postava. Ne všechny typy postavy si mohou obléct cokoliv, co si pro nás módní návrháři vymysleli.

Mohlo by se vám líbit

Trendem léta 2024 jsou džínové midi sukně. Jak je nosit?

Venku už voní jaro a i léto už je v dohlednu. V každém případě to znamená, že sezóna sukní je tu! Kromě těch dlouhých rozevlátých jsou letos trendy i ty džínové. Pokud si říkáte, že nevíte, co si k nim vzít, máme pro vás hned několik tipů.
marianne.cz

Pojďme se tedy podívat, co nám ohledně módních trendů a jejich vybírání radí pověřená osoba – módní stylista a kostýmní výtvarník Radek Fišer.

Co nám radí módní stylista

Ačkoliv existuje nějaké základní třídění postav, jako je typ hrušky, jablka, přesýpacích hodin atd. podle názoru Radka Fišera se podle toho nedá příliš objektivně řídit. „Já osobně toto kategorizování postav nemám rád. Není totiž hruška jako hruška. Každý člověk dokáže být vnímavý a vidí, co mu sluší, a co ne,“ říká Radek, čímž chce upozornit na to, jak důležité je, dívat se na sebe do zrcadla. Zní to jako samozřejmost, ale spoustu lidí si na sebe oblékne něco pěkného, ale už se důkladně neprohlédnou, aby dokázali posoudit, zda je to pro ně to pravé, zda jim to sluší a zda to lichotí jejich postavě. „Pokud je postava nevyvážená, tedy že je vršek užší, spodek širší, můžu si dopřát víc materiálu nahoře, abych vykompenzoval rozdíl a postava byla souměrná. Pokud postava nemá křivky, opticky je vytvoříme například vhodně zvoleným páskem nebo vypasovaným střihem,“ dodává stylista.

Módní trendy podle stylisty 

Co se týče módních trendů, Radek nám prozradil výčet těch základních, na které se můžeme těšit na nadcházející sezónu jaro/léto.Barvy budou bílá, zlatá, lila, bledě modrá a třešňově červená. Když vzor, tak kostka a rozhodně žádná drobotina, jedině velké vzory. Zvolte lehké a splývavé materiály a co bude opravdu hodně trendy, tak to je džínovina. Boty se budou nosit s hranatou špičkou. Co se týče střihu, tak se budou nejvíc nosit crop a oversize – čím větší, tím lepší,“ popisuje stylista a samozřejmě upozorňuje, že pro každou postavu se hodí něco jiného. Ne všechny typy postav si mohou dovolit všechny módní trendy. Stále platí, že by oblečení mělo být lichotivé,“ upřesňuje.

 

Jaký je základ šatníku a pravidla, aby nám to vždy slušelo?

S módními trendy vždy souvisí i základ šatníku, protože jedině se základními kousky, které dodržují neměnná pravidla, je pak možné kombinovat jakékoliv trendy. „Každý by měl mít ve svém šatníku tričko, sako, džíny a bílé tenisky. Tohle by měl mít v šatníku jak muž, tak žena. Já radím nakupovat kvalitní věci, záleží na tom opravdu hodně. Odráží se v tom střih i materiál. Radši budu mít dvě kvalitní trička, než deset hadrů, se kterými můžu jedině vytřít podlahu,“ říká s nadsázkou Radek. Pokud se zaměříme na oblékání s přihlédnutím na postavu, je podle Radka důležité začít již od spodního prádla. „Spodní prádlo nám může hodně pomoci, ale i hodně uškodit. Je opět třeba zainvestovat do spodního prádla, zvolit správnou velikost i tvar.“

Jak si oblečením nepřidávat kila

Existují základní pravidla, kterými se musíme řídit, abychom si zbytečně oblečením nepřidávaly kila. „Větší postava potřebuje vrstvit. Není dobré v takovém případě použít jen jednu plochu, jeden materiál, to postavu opticky ještě zvětší. Takže, pokud chceme vizuálně ubrat kila, tak radím: vrstvy, vrstvy, vrstvy! Zároveň je velice důležité, volit správné velikosti. Není dobré kupovat si malé oblečení, které nadělá víc škody než užitku,“ radí Radek Fišer. Na závěr dodává poslední důležitou radu, a sice, že přesto, že je oversize trendy, nemůže si ho dovolit každý. „Pokud je moje postava větší, nebudu na ni pokládat ještě další hmotu, tím by se ještě zvětšila."

 

 

Zdroj článku

Související články

Móda

<span>Kožená saka i šaty ve stylu Kate Moss: 5 trendů z 90. let, které hlásí comeback</span>

Kožená saka i šaty ve stylu Kate Moss: 5 trendů z 90. let, které hlásí comeback

Móda

<span>Nadčasové trenčkoty, zdobené korzety i vysoká krejčovina. Co nás nadchlo na MBPFW?</span>

Nadčasové trenčkoty, zdobené korzety i vysoká krejčovina. Co nás nadchlo na MBPFW?

Móda

<span>Hudební festival, nebo módní přehlídka? Nejlepší trendy z letošního ročníku Coachelly</span>

Hudební festival, nebo módní přehlídka? Nejlepší trendy z letošního ročníku Coachelly

Móda

<span>Nejkrásnější kabelky na telefon: Trendy módní doplněk, který ozdobí každý outfit a uvolní vám ruce </span>

Nejkrásnější kabelky na telefon: Trendy módní doplněk, který ozdobí každý outfit a uvolní vám ruce