Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Věčná košile: Jaká je historie nejvděčnějšího kousku šatníku?

Info ikona
Marilyn Monroe

Když nevíme, co na sebe, košile je jistota. Vzít si kousek z partnerova šatníku je to nejmenší, výsledek leckdy vypadá lépe než dámský střih probraný v pase. A víte, že za košili vděčíme mimo jiné rozverné Marii Antoinettě?

Eliška Vrbová | 24. 05. 2021

Žehlení se sice rovná utrpení, přesto každá z nás vlastní alespoň jednu košili a na mužích je zkrátka milujeme. Obyčejná bavlněná varianta patřila téměř odjakživa k neodmyslitelným základům pánského šatníku, v dnešní době už košile samozřejmě dávno nosíme i my ženy. Hodí se k sukni, kalhotám, dá se nosit místo šatů, přes plavky nebo jako pyžamo. Nejpraktičtější je bavlněná, v teplejším počasí však rády saháme i po lehounké lněné variantě, kterou ostatně celý košilový příběh kdysi dávno ve starověkém Egyptě začal. 

Z faux pas trendem

Jakou cestu musel tento kus látky s knoflíky, límcem a manžetami urazit, než se stal populární? Asi není překvapením, že v historii košile sehrála velkou roli Francie, země do dnešních dnů považovaná za mekku módy. Když se královna Marie Antoinetta nechala v roce 1783 vyobrazit v bavlněných šatech, připomínajících dnešní košilové, navíc s minimem šperků, způsobila poprask. Obdobné oděvy byly považovány spíš za spodní prádlo a o bavlně se u dvora smýšlelo jako o materiálu chudých. Marie Antoinetta se ale projevila jako pravá influencerka – poptávka po bavlně se díky ní enormně zvýšila a na nějakou dobu byla považována za luxusní materiál.

Košiloví vizionáři

Důležitý milník košilové historie si může připsat i druhá strana Atlantiku. Za to, že se košile a límce dodnes neprodávají zvlášť, jak bylo dřív zvykem, může americká značka Brooks Brothers. Ta působí už přes dvě staletí a její kabát oblékal i Abraham Lincoln. Když se byl vnuk zakladatele John E. Brooks podívat v Anglii na zápas v pólu, všiml si, že límce hráčů byly připevněny k tělu košile, aby se ve větru nehýbaly. Tento detail ho nadchnul a brzy se zrodila košile button-down se zapínacím límečkem, klasika domu Brooksových, a jak někteří říkají, nejkopírovanější prvek v historii módy. Kromě límců vděčíme firmě Brooks Brothers také za nemačkavou košili vhodnou na cesty, kterou uvedli už v 50. letech a její vylepšenou verzi na přelomu milénia.

Dnes nás za pánskou košili nikdo nebude soudit, je považována za základ šatníku. Při výběru si ohlídejte neprůhledný materiál a vhodný střih – musí sedět. Jisté je, že volbou bílé klasiky nic nezkazíte.