Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Witchcore: Jak se z generace Z stávájí moderní čarodějové

Rozkvět čarodějnictví má silný vliv na současnou generaci, která aplikuje kouzla a zaklínadla do svých každodenních životů.

Nga Luongová | 30. 04. 2021

Čáry máry v praxi

Pamatuji si, že během dospívání jsme se sestrami hrály hry na sídlišti a sledovaly naše oblíbené seriály z hranaté televize. Jedním z nich byl amerických seriál Čarodějky, který nás inspiroval, abychom zkusily vyvolávání duchů, čemuž jsem musela vnitřně odolávat, protože jsem nikdy neměla v oblibě strašidelné filmy. Nakonec jsem se s nima posadila kolem kruhu, chytily jsme se za ruce a začaly vyvolávat duchy těch největších zloduchů. Jako děti jsme jich moc neznaly, ale ta představa, že probudíte Hitlera z věčného spánku byla pro sestry naprosto vzrušující. Uprostřed kruhu jsme položily zapálenou svíčku, a jakmile začal plamínek kmitat, věděly jsme, že se nám to povedlo!

O této hře věděla naše sestřenice a upozornila nás, že je nebezpečné vyvolávat duchy poblíž těhotné ženy (naše mamka tehdy čekala malého bráchu), a proto jsme magický rituál už nikdy více neopakovaly a mně se ulevilo. Byla jsem ráda, že se náš příběh nestane scénářem pro pořad Věřte nevěřte. To bylo snad naposledy, kdy jsem se přiblížila čarodějnictví. Téma magie bylo v médiích odjakživa. Pamatujete si na Sabrinu, mladou čarodějnici nebo na Buffy přemožitelku upírů? Pravděpodobně jste také četli Harryho Pottera.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Módní značky prodávají životní styl. Umění nebo póza?

Vzhledem k tomu, že lidé kvůli pandemii tráví více času doma, poptávka po doplňcích do domácnosti výrazně vzrostla. Módní domy okamžitě zareagovaly na současnou situaci a do svého portfolia zařadily předměty každodenního života.
marianne.cz

WitchTok, čarodějnice na TikToku

Sociální síť TikTok je takové virtuální hřiště, kde mladá generace konzumuje obsah ostatních tvůrců nebo rozvíjí svou kreativní stránku. Naleznete tam nespočet videí, na kterých půvabná a (ne)vinná děvčata kroutí boky do rytmu popových písniček, kluci vystavují na odiv svůj dokonalý pekáč buchet, teenageři se chlubí majetkem svých rodičů pod hashtagem #richgirlcheck atd. Jiná videa jsou pro mladou generaci naopak přínosná. Šéfkuchaři odhalují své kuchyňské tipy a triky, gynekoložky sdílí důležité informace týkajících se pohlavních orgánů nebo můžete narazit na čarodějky, které učí, jak se za pomocí magie zbavit toxických lidí nebo jak si přivolat prince na bílém koni.

Witchcore je zajímavý fenomén, který oslovuje tisíce dívek a chlapců z celého světa. Když módní řetězec H&M před pár měsící navázal spolupráci se značkou The Vampire's Wife, jejich limitovaná čarodějnická kolekce se okamžitě vyprodala. Krajkované šaty, pláště, zvonové rukávy, talismany a prstýnky jsou must-have kousky každé moderní čarodějky. Pokud vás toto téma natolik zajímá, můžete si přečíst knihu How to Be a Modern Witch od Gabriely Herstik, podívat se na film The Love Witch (2016) nebo zapátrat po obsahu na sociálních sítích pod hashtagem #witchtok.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Astrologie letem módním světem

Čtení z hvězd neoslovuje pouze generaci Z. O tom vás přesvědčí velcí tvůrci módy, jako je například módní dům Dior, v jehož kolekci pro jaro/léto 2017 se poprvé začaly objevovat prvky z tarotových karet. Návrhářka Maria Grazia Chiuri letos vyslala do světa krátkometrážní video pod názvem Le Château du Tarot (v překladu Tarotový hrad), které je zároveň originální prezentací modelů pro letošní rok. Není však jediná, koho napadla tato tamatika.

Oděvy s dávkou magie jsme mohli vidět již v 80. letech u Vivienne Westwood (kolekce s názvem The Witches), dále u Alexandera Queena v roce 2007, který vzdal hold Elizabeth Howe, která v 17. století přišla o život kvůli obvinění z čarodějnictví. Saint Laurent za dob Hedi Slimana byl jednu sezónu opět inspirovaný mocnou ženou, americkou umělkyní a okultistkou Marjorie Cameron.

Dá se říct, že astrologie je aktuálním trendem ve světě módy. Je to něco, co nám umocňuje estetický požitek, a zároveň ukrývá hlubší, velmi osobní význam. Vznikají značky jako je například pařížská Monoki LA, která spojuje astrologii s uvolněným kalifornský lifestylem. Bundičky s veselými nášivkami, pestrobarevné potisky na tričkách či hravé šperky jsou originální kousky, s nimiž se vaše aura zbarví do všech barev duhy.

Žádná kouzla neexistují?

Zpěvačka Lana del Rey v roce 2017 vyzvala své fanoušky k účasti na třech okultních rituálech, které by mohly zastavit Donalda Trumpa – tehdejšího kandidáta na amerického prezidenta. Na Twitteru oznámila termíny událostí a doplnila detailní instrukce. Vážní zájemci si museli sehnat různé potřeby, včetně oranžové svíčky, na kterou měli vyřezat nepřítelovo jméno, a poté odříkat zaklínadlo. Jak to dopadlo? Americké volby vyhrál Donald Trump, který další čtyři roky reprezentoval Spojené státy americké a dokonce natropil víc starostí, než kdo očekával.

Do světa čarování se od mého posledního vyvolávání duchů pravděpodobně znovu nevydám. Působení různých energií a opakující se cykly je ale něco, čemuž jsem odjakživa věřila. Pokaždé, když jsem do něčeho vložila hodně energie a úsilí, tak to stálo za to. Nemusela z toho nutně vzejít nějaká pozitivní zkušenost, ale jak se říká, i špatné je k něčemu dobré. Witchcore není pro určitou skupinu lidí pouze způsobem oblékání, je to životní styl, který se stává unikátní cestou za objevováním tajuplného světa.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Proč si tolik idealizujeme Pařížanky?

Deset tipů, jak vypadat jako pravá Francouzka, v tomto článku nenajdete. Ale pokud vás zajímá, proč jsou všichni posedlí pařížskou estetikou, čtěte dál.
marianne.cz

Související články

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Móda
Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Móda
Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Móda
Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty