Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Nevíte, na jaké seriály se dívat s vašimi dospívajícími dětmi? Máme pro vás 7 tipů

Když děti dospívají, je těžší a těžší najít aktivity, které můžete dělat společně. Časem už nechtějí hrát fotbal a do kina chodí s kamarády. Dobrou cestou ovšem je společné sledování seriálů.

Tereza Čaladi | 19. 01. 2023

Jistě, nikdo nechce, aby jeho děti trávily u televize více času, než je potřeba. Pokud se ovšem budete dívat s nimi, můžete dobu před obrazovkou jednak regulovat a druhak si příjemně užít společný čas. Ale varujeme vás, zvolíte-li takový seriál, který bude bavit i vás, nejspíš se nebudete chtít odtrhnout ani vy, ani děti.

Dnes existuje mnoho takových, které se týkají teenagerů a oblastí, které je, ale i rodiče, zajímají. Navíc je to opravdu skvělý způsob, pokud se s nimi chcete sblížit. Když vyberete dobře, vtáhne vás příběh do děje a vy budete mít nové společné téma k hovorům. Zároveň je výhodou, že dnes mnoho seriálů otevírá témata, která byla dříve tabu a která se dotýkají dětí v pubertě. Mezi ně patří například objevování své sexuality, mentální problémy či sebepoškozování. Během sledování tak můžete na nějaké z nich navázat a otevřít ho.

Jaké seriály tedy teď můžete společně sledovat?

1. Wednesday

Když jste byli malí, tak jste se možná dívali na příběh extravagantní Addamsovi rodiny s nadpřirozenými schopnostmi. Wednesday na ni volně navazuje, jelikož se zaměřuje na dceru z této rodinky. Wednesday je samotářka, feministka a soustředí se na své vzdělání. Po nástupu do nové školy ale objevuje nové záhady a zjišťuje, že je fajn mít nějaké přátele i jak poznat, komu věřit. Navíc se ukazuje jako velice hodná a obětavá osoba, na jakou na první pohled vůbec nevypadá. Příběh vás bude nejen bavit, ale zároveň připomíná rčení „nesuď knihu podle obalu“.

2. Ginny & Georgia

Druhá série Ginny & Georgie měla nedávno premiéru na Netflixu a sklízí stejný úspěch jako ta první. Tento seriál připomíná Gilmorova děvčata, jelikož jeho hlavní hrdinkou je žena, která svou dceru porodila v 15 letech. Tato matka s dcerou spolu mají také přátelský vztah, ale řeší úplně jiné věci než Gilmorky. Seriál ukazuje zoufalé kroky, které lidi občas udělají, když nic nemají. Zároveň zobrazuje, jak svou minulost, na kterou nejste pyšní, řešit s dětmi. Navíc je velmi inovativní v tom, že otevírá a vykresluje důležitá témata týkající se mentálního zdraví (deprese, panické záchvaty, terapie…), ale i rasismu.

3. Stranger Things

Stranger Things jsou mezi pubertálními dětmi velice populární, jelikož ho téměř všechny sledují, a to přestože je poněkud strašidelný. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak pojednává o událostech v americkém městečku Hawkins, kde je otevřená brána do obráceného světa s poněkud děsivými a nebezpečnými tvory. Skupina dětí, teenagerů a dospělých to zjistí a snaží se ji ze všech sil zavřít. Šance jim zvyšuje jedna dívka, která má nadpřirozené schopnosti. Seriál má zároveň skvělý humor. Připravte se ale, že se budete trochu bát.

Mohlo by se vám líbit

O čem je deprese po dokoukání seriálu a co má společného s rozchody

Také se vám to určitě stalo – objevíte skvělou televizní show, kterou si zamilujete. S hlavními hrdiny prožíváte jejich životy, každý den po práci se těšíte na jejich nová dobrodružství, skvěle si u toho odpočinete...a potom to všechno najednou skončí. Co teď. Přichází prázdnota, možná dokonce i úzkost a smutek. My pro vás ale máme lék.
marianne.cz

4. Atypický

Tento snímek je jedním z těch nejlepších, co vyobrazují autismus. Jeho hlavním hrdinou je Sam, u kterého byl diagnostikován v útlém dětství, a v seriálu je ukázáno, jak vypadá jeho život jako autisty. Ale nejenom to, i jeho rodiny. Jelikož je to něco, co se dotýká všech v jeho okolí. Díky seriálu můžete dětem vysvětlit, co to je a jak se k autistům chovat. Či, je-li vaše dítě autistické, pak se možná dokáže se Samem ztotožnit a bude se cítit viděno a pochopeno.

5. Alexa   Katie

I tento seriál se zabývá těžkým tématem, které je v něm velmi dobře zapracované. Příběh vypráví o dvou nejlepších kamarádkách, které zrovna začínají střední školu. Jedna z nich má ovšem rakovinu. V seriálu je tak ukázáno, jak zažívat strasti i slasti života s touto zákeřnou nemocí.

6. Outer Banks

Outer Banks je o partě kamarádů, kteří žijí na ostrově – denně tak surfují – a kteří se rozhodnou, že se vydají hledat legendární poklad související se zmizením otce jednoho z nich. A to samozřejmě nebude bez komplikací. No a koho by nebavil klasický hon za pokladem? Seriál navíc zobrazuje důležitost role rodičů i jak si dospívající formují vztahy mezi sebou. Třetí série vyjde na Netflixu 23. února.

7. Winx Safa: Osud

A na závěr pro vás máme ještě trochu magie, která vypráví o vílách. Možná znáte původní kreslenou verzi tohoto příběhu. Ale pozor, nenechte se zmást, i tak je snímek určený spíše pro starší děti, jelikož je chvílemi podobný Stranger Things. Je na něm hezky zobrazeno zejména to, jak vznikají přátelství mezi dívkami a jak jsou pro ně důležitá. Pro maminky s dcerami je to tak optimální volba.

Mohlo by se vám líbit

Vývoj Disney princezen: od chudinek, co potřebovaly zachránit, po silné a nezávislé ženy

Pohádky od Disney provází a ovlivňují celou řadu dětských životů již téměř jedno století. A stejně jako se mění genderová pravidla ve společnosti, tak se inovují i v pohádkách. Zde se to projevuje zejména u hlavních postav, což jsou v tomto případě především princezny. Jak tento vývoj vypadal a kde jsou Disney příběhy dnes?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací