Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Zelená lékárna: Lněné zdraví

Info ikona
Lněný olej

Přadný len se dnes vidí téměř jen v pohádkách. Rozšířenější je len setý, pěstovaný na výrobu oleje. Není divu, proti různým neduhům se těžko hledá lepší pomocník. To věděli už v Mezopotámii!

Jana Kantorová | 5. 11. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ 

Díky lnu krteček ke kalhotkám přišel, to ví zásluhou pohádky Zdeňka Milera snad každé české dítě. Méně je známo, že skrze len se dá dojít i ke zdraví. Ze lnu setého se lisováním semínek získává lněný olej. Zastudena! Semena se nezahřívají, tudíž z cenných látek, jichž je požehnaně, nic neztrácejí. Lidové léčitelství využívalo lněná semena při zánětech močového měchýře, plicních potížích, křečích či zánětech střev. Při kožních potížích posloužil jako hojivé mazání. 

Galerie: Na co všechno se hodí lněný olej

ZA VŠÍM JE KYSELINA... 

Předkové věděli, že lněný olej funguje, jen netušili proč. Dnes je jasné, že účinkuje pomocí vysokého množství omega mastných kyselin. Řádku let vědci diskutují nad tím, nakolik jsou ony kyseliny pro správnou funkci lidského organismu důležité, a ukazuje se, že zásadně! Hlavně pro dobrou činnost nervové soustavy a srdce, v kvalitní kondici udržují cévy, snižují hladinu špatného cholesterolu. Též posilují imunitu, blahodárné účinky mají na kůži, podílejí se na regulaci krevního tlaku a ovlivňují průběh zánětlivých procesů.

Fungují jako prevence před vznikem trombóz, aterosklerózy či vysokého krevního tlaku... Úplně jednoduché to ale není, omega mastných kyselin existuje více druhů. Cenné pro zdraví a zároveň ty, jimiž lněný olej přetéká, nesou číslo tři. „Trojkové“ kyseliny ale nejsou v oleji jediné, obsahuje ještě omega-6 mastné kyseliny. Co ty mají na starost? Aby i kůže zůstala zdravá, krásná. Jejich nedostatek může vést ke vzniku či horšení atopického ekzému a působit kožní trable. 

Mohlo by se vám líbit

PROTI RAKOVINĚ? 

Mluví se také o významných účincích lněného oleje v boji proti rakovinotvorným buňkám. Zásluhu na tom má Johanna Budwigová, německá biochemička, odbornice na zdravou výživu i autorka medicínského objevu 20. století, za nějž byla sedmkrát nominována na Nobelovu cenu – určila lněné semínko jako zdroj vysoce nenasycených mastných kyselin. Jak? Pozorovala krev nemocných rakovinou a zjistila, že v krvi zdravých se nachází vyšší obsah omega-3 tuků. Stravu bohatší o lněný olej doporučila jako podpůrnou léčbu při nádorových onemocněních. Kolik oleje vpravit do těla, aby to fungovalo? Čtyři gramy! Jako denní dávka omega-3 mastných kyselin (cca lžička) to stačí. A lepší než jíst samotný olej je míchat ho do jogurtu, tvarohu, kefíru. S proteiny se účinné látky snáz vstřebávají. 

Mohlo by se vám líbit

Snídaňový krém, který dokáže léčit 

Co je potřeba: 3 lžíce kvalitního lněného oleje lisovaného zastudena, 2–3 lžíce čerstvého plnotučného mléka, 100–125g netučného tvarohu, 2 lžičky medu, 6 lžiček lněného semínka, 100–150g čerstvého sezonního ovoce 

Účinky: Krém je plný prospěšných omega-3 nenasycených mastných kyselin ve vyváženém poměru s omega-6 nenasycenými mastnými kyselinami. Zasytí a nabije energií, blahodárné účinky má i na psychiku – člověk se cítí vyrovnaně, „pálí“ mu to. Doktorka Budwigová jej doporučovala jako podpůrnou léčbu především onkologickým pacientům, ale jako prevence je ideální pro všechny, kdo dbají o své zdraví. 

Zajímavosti:  

  • Hippokrates předepisoval lněný olej na potíže se sliznicemi trávicího ústrojí. 
  • Před teplem a oxidací je dobré lněný olej důsledně chránit, aby si zachoval účinky. Ke skladování jsou nejlepší tmavé lahvičky uložené v chladu.  
  • Do lněné tkaniny Egypťané zavinovali mumie faraonů; ze lnu byly plachty římských lodí. 
  • Len setý se dělí na dva užitkové typy: přadný a olejný. Olejný má kratší silnější stonky s rozvětveným, zpravidla bleděmodrým květenstvím. Plodem lnu je tobolka se semeny, která umí vyklíčit už při pouhých 2 °C. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku