Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Filmy ze školního prostředí, které vás pobaví i v dospělosti

Konec léta může být tak trochu depresivní, i když už třeba do školy dávno nechodíte. Zlepšete si náladu některým filmem ze školního prostředí a vraťte se na chvíli o pár let zpátky.

Eliška Vrbová | 31. 08. 2022

Ať už je to americká střední škola, britská internátní škola, nebo dokonce škola čar a kouzel, školní lavice jsou pro filmaře nepřetržitým zdrojem inspirace. Filmy ze školního prostředí ale nemusí být určené jen divákům školou povinným, což rozhodně platí například o snímku Lady Bird režisérky Grety Gerwig nebo o oscarové Společnosti mrtvých básníků s Robinem Williamsem v hlavní roli.

Pak jsou tu snímky ze školních lavic, na nichž si něco najdou jak školáci, tak jejich rodiče. To je například kterýkoliv z osmi filmů o Harry Potterovi. Kdo by nechtěl strávit alespoň jeden den ve škole čar a kouzel, kde se vám jídlo samo servíruje na stůl a když něco nemůžete najít, stačí si to kouzelnickou hůlkou jednoduše přivolat. 

Populární Pomádu viděl už snad každý, ale existují i další filmy z lavic amerických středních škol, kde se vždy to nejdůležitější odehrává u šatních skříněk. ČarodějkyBravo, girls! nebo Kdo s koho vás opět utvrdí v tom, že život na střední škole ve Spojených státech není žádná legrace.

Mohlo by se vám líbit

České seriály, které ovládnou podzimní televizní obrazovku

Dlouhé podzimní večery nám vrásky nedělají! Nálož nových televizních seriálů totiž zaručuje, že se rozhodně nudit nebudeme.
marianne.cz

Harry Potter

Knihy a filmy o Harrym Potterovi zaujaly nejen celou jednu generaci kolem přelomu tisíciletí. Ze sedmi knih a osmi filmů s Danielem Radcliffem, Emmou Watson a Ruppertem Grintem v hlavních rolích se stal fenomén, ke kterému se stále vrací dnes už dospělí, kteří v jedenácti letech čekali na svůj dopis z Bradavic, ale i jejich děti. Školu čar a kouzel v Bradavicích můžete navštívit na několika místech na světě - na Floridě, v Tokiu nebo ve studiích Warner Bros. nedaleko od Londýna. Pokud se ani na jedno místo v nejbližší době nedostanete, není nic jednoduššího, než si některý z osmi filmů pustit nebo se opět do příběhů o dobru, zlu a lásce začíst, tentokrát třeba v angličtině.

Deset důvodů, proč tě nenávidím

Film s Heathem Ledgerem a Julií Stiles v hlavních rolích je moderní adaptací Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. Odehrává se na americké středí škole, kde se, jak víme, mohou stát nejrůznější příběhy a životní zápletky. Zvlášť, když jsou ústředními postavami dvě sestry odlišné jako oheň a voda.

Smrtící atrakce

Před tím, než přišly moderní Protivný sprostý holky, byly tu Heathers. Není to úplně film, který by vás jemně vytáhnul z letního snění a upozornil vás, že už je školní rok. Naopak se jedná o poměrně drsný příběh o dospívání, kde dojde i na stisknutí spouště. Kromě hlavní napínavé zápletky stojí za pozornost i herecké obsazení - Winona Ryder, Shannen Doherty, Christian Slater,...

Lady Bird

Lady Bird Grety Gerwig je ten typ filmu, u kterého budete se slzami v očích vzpomínat, jak těžké bylo najít si v dospívání nějakou správnou životní cestu. Snímek si oprávněně vysloužil hned pět nominací na Oscara, dva Zlaté glóby a další ocenění. Hrají v něm vycházející herecké hvězdy Saoirse Ronan nebo Timothée Chalamet. Pochopení budete mít zvlášť pro postavu, kterou ztvárnila Laurie Metcalf - pracovitá chůva, která se snaží, aby celá rodina držela pohromadě.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Kdo s koho 

Ještě než se z Reese Witherspoon stala Pravá blondýnka, zahrála si postavu Tracy Flickové, studentky střední školy, která jde za svým studijním úspěchem přes mrtvoly. Film o lásce, volbách školní prezidentky, zlomených srdcích a dalších útrapách dospívání si vysloužil nominaci na Oscara za scénář i na Zlatý glóbus za herecký výkon v té době třiadvacetileté Reese Witherspoon.

Bravo, girls!

Pokud chce student na americké střední škole něco znamenat, musí být buď v baseballovém týmu nebo roztleskávačkou. Torrance (Kirsten Dunst) se stane dokonce kapitánkou týmu roztleskávaček, a tak si myslí, že se jí splnil sen, střední školou propluje bez problémů a všichni ji budou mít rádi. Tak to bohužel ale ve sportu nefunguje a Torrance brzy zjistí, že k úloze kapitánky patří nejen tvrdý trénink, ale také rány pod pás ze všech stran. Klasický film z americké střední školy je ideální oddechovkou.

Společnost mrtvých básníků 

Snímek v hlavní roli s Robinem Williamsem získal Oscara za nejlepší scénář a ve třech dalších kategoriích byl na Oscara nominovaný. Robin Williams zde hraje učitele anglické literatury, který přichází na chlapeckou školu ve Vermontu s úplně novými metodami. Tenhle film vás dostane do nostalgické nálady i přesto, že jste na internátní chlapeckou školu nikdy nechodili.

Čarodějky

Jestli existuje nějaký důvod, proč se na film Čarodějky podívat, je to rozhodně ta správná "back to school" devadesátková móda. Kromě toho snímek zobrazuje typický příběh nové tváře ve škole, kterou si vyhlédnou tři spolužačky a vezmou ji do party. Všechny čtyři si za pomoci kouzel začnou vyřizovat účty s ostatními spolužáky, ale to se samozřejmě zanedlouho obrátí proti nim.

Mohlo by se vám líbit

Zpátky do školy! Inspirujte se trendy outfity ze studentských let

Začátek školního roku se kvapem blíží a pokud máte doma malého či většího školáka, pravděpodobně poslední dny trávíte přemýšlením, co všechno je ještě potřeba před nástupem do školy pořídit, ať už se jedná o školní pomůcky nebo nové oblečení či boty. Ve shonu konce prázdnin ale nezapomeňte ani na sebe a klidně zavzpomínejte, co jste ve studentských letech nosila vy. My pro vás máme tipy na ty nejstylovější „back to school“ kousky, v nichž se třeba trochu vrátíte v čase.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte Sherlocka Holmese, nejslavnějšího detektiva všech dob?

Kvíz: Jak dobře znáte Sherlocka Holmese, nejslavnějšího detektiva všech dob?

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí