Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Halloween se blíží a my vám přinášíme 10 způsobů, jak se slaví ve světě

Téměř všude na světě se dnes vyřezávají dýně. Ale Halloween má spoustu dalších stylů oslav.

Tereza Čaladi | 30. 10. 2022

Že jsou v Americe 31. října před domy umístěny dýně se svítícím obličejem a děti v kostýmech chodí koledovat, to ví každý. I to že u nás má Halloween podobu Dušiček, během kterých si připomínáme zesnulé příbuzné a blízké osoby návštěvou hřbitovů a ozdobením hrobů věnci, květinami a svíčkami. Ale jak vypadá tento svátek v dalších zemích?

1. Irsko

Irsko je zemí, z jejíž keltských kořenů Halloween pochází, a slaví se zde podobně jako ve Spojených státech amerických. I zde se děti oblékají do kostýmů a chodí koledovat. Mimo to se zapalují ohně a večer se sousedi obvykle sejdou na posezení a hrají nějaké společenské hry.

Tradičním jídlem, které se na Halloween v Irsku konzumuje, je barnbrack – druh ovocného koláče, který lze koupit v obchodech nebo upéct doma. Uvnitř dortu je schovaný poklad, o kterém se říká, že může předpovídat budoucnost jedlíka. Pokud se najde prsten, znamená to, že se daná osoba brzy ožení; kousek slámy znamená, že úspěšný rok je na cestě.

2. Polsko

Polské slovo pro Dušičky je Zaduszki a probíhají podobně jako u nás. Rodiny během nich pokládají na hroby svých příbuzných lucerny, věnce a drobné dárky. Připadají na 1. listopadu.

3. Itálie

V Itálii se Halloween nazývá Tutti i Morti a je zasvěcený drahým, kteří zemřeli. Hřbitovy začínají lidé navštěvovat již několik dní předem, aby o dvou svátečních dnech (1. a 2. listopadu) byly na hrobech hezké barevné květiny. K lidovým tradicím patří rozsvícení červené svíčky na okenních parapetech při západu slunce a prostření stolu pro zesnulé, kteří přicházejí na návštěvu. Zároveň se pro ně obvykle zdobí ulice dýněmi a oni na oplátku ponechávají dětem nějaké dárky.

4. Mexiko

V Mexiku se Halloween nazývá svátkem Día de los Muertos neboli „Dnem mrtvých“, který se každoročně slaví 2. listopadu. Místní si na obličej obvykle namalují masku lebky, aby uctili své předky. Zároveň pro ně vytvářejí soukromé oltáře, na které jim pokládají dary – od cukrovinek po tequilu. Mexičané věří, že v tento den mohou duchové navštívit svět živých a zúčastnit se oslavy na jejich počest.

Info ikona
Mexický Halloween

5. Čína

V Číně mají festival Hungry Ghost, který se slaví po celý měsíc, počínaje sedmým dnem sedmého měsíce v lunárním kalendáři. Letošní oslava začala 12. srpna. Slavnosti zahrnují průvody, opery, pálení kadidla, jídlo pro zesnulé a operní představení pro pobavení duchů.

6. Anglie

Ve Velké Británii je Halloween spojovaný s Guy Fawkes Day, který připadá na 5. listopadu. Ten se ohlíží za neúspěšným pokusem o atentát na tehdejšího krále Jakuba I. pomocí střelného prachu. Muž jménem Guy Fawkes a skupina radikálních anglických katolíků se tehdy pokusili vyhodit do povětří Sněmovnu lordů parlamentu. Ale neúspěšně. Dnes Britové tento den oslavují zneškodnění nepřítele a přežití svého krále pálením podobizen Fawkese, zapalováním ohňů a odpalováním ohňostrojů.

7. Indie

V Indii nemá Halloween žádné národně specifické oslavy. Spíše se v posledních letech připojil k těm globálním. Mnoho restaurací připravuje menu se strašidelnou tématikou, konají se akce pro děti a párty v kostýmech pro dospělé.

8. Skotsko

Skoti mají halloweenský rituál, který prozrazuje, zda se svým partnerem mají skutečně být. Ten vypadá tak, že hodí ořechy do ohně. Pokud prasknou hlasitě, svatba je v nedohlednu. Pokud je ani neslyšíte, vztah bude mít hladký průběh.

9. Japonsko

V Japonsku má Halloween podobu svátku Obon. Jedná se o buddhistický festival, který trvá tři dny a jeho datum zahájení se liší od poloviny července do poloviny srpna. Uctívá duchy předků místních obyvatel poutěmi ke hrobům a místům spojeným s rodinnou historií a součástí slavností je i řada slavnostních tanců.

10. Německo

Halloween se v Bavorsku začal prosazovat teprve před 20 lety. Nemá tedy žádnou dlouhou tradici a Němci během něj obvykle navštíví Dýňové slavnosti v Retzer Land nebo jedou na prohlídku starých zřícenin hradu Burg Frankenstein, který je známý svou strašidelnou legendou.

Mohlo by se vám líbit

Sháníte kostým na Halloween? Inspirujte se celebritami

Čeká vás halloweenská party a nevíte, za co se převlečete? Místo strašidel si raději vyberte nějakou svoji oblíbenou filmovou postavu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití