Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Král Karel III. a jeho kladný vztah k České republice: Návštěva Mostecka i moravské vesnice

Info ikona
karel

Korunovace krále Karla III. je za námi. A tak vyvstává otázka, zda se nový král Velké Británie vydá během svých zahraničních cest také do České republiky. Nutno dodat, že by nešlo o jeho první návštěvu naší země.

Možná si sami vzpomenete, že král Karel III. už v minulosti Českou republiku několikrát navštívil. Poprvé, ještě jako princ Charles, přiletěl do Československa 6. května 1991. Doprovod mu dělala jeho první manželka princezna Diana. V jejich itineráři nechyběla návštěva školy pro sluchově postižené nebo návštěva Karlovy Univerzity. Zároveň Karel III. vyrazil také na Mostecko, konkrétně na zámek Jezeří. Společnost urozenému páru dělal nejen tehdejší prezident Václav Havel, ale také kníže Karel Schwarzenberg.

Mohlo by se vám líbit

Za rok znovu!

Druhá návštěva Karla III. na sebe nenechala dlouho čekat. Už v prosinci 1992 dorazil Karel III. znovu do Prahy. Tentokrát jeho cesta měla jasný cíl. Společně s Václavem Havlem připravovali založení Pražského památkového fondu. Jeho návštěva trvala tři dny.

A do třetice všeho dobrého. V červnu 1994 přiletěl Karel III. na benefiční akci Pražského památkového fondu. Během třetí návštěvy navštívil Karel III. také Jižní zahrady Pražského hradu, mši v chrámu sv. Víta nebo Památník národního písemnictví ve Strahovském klášteře.

Vzhůru do Brna

Také při jeho další návštěvě České republiky sehrál důležitou roli Pražský památkový fond. Na podzim roku 2000 si totiž Karel III. dorazil prohlédnout barokní zahrady v terasách pod Pražským hradem, na jejichž renovaci se podílel právě Pražský památkový fond. Následující den zavítal do Brna, kde navštívil Technologický park a ve Vyškově zahájil činnost Britského vojenského poradního a výcvikového týmu.

Zdá se, že na Moravě se Karlovi III. zalíbilo. Také během čtyřdenní návštěvy České republiky v březnu 2010 vyrazil nejen na prohlídku pražských pamětihodností, ale také na Moravu. Jeho cílem byla návštěva ekologické vesnice Hostětín na Uherskohradišťsku a také prohlídka Masarykovy univerzity v Brně.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku