Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

V čem se bude lišit korunovace krále Karla III. od korunovace královny Alžběty II.?

Info ikona
Král Karel III.

Poslední královská korunovace ve Velké Británii se konala bez mála před 70 lety, když na trůn nastoupila tehdy pětadvacetiletá Alžběta II. Za tu dobu se toho spoustu změnilo a i tato korunovace bude trochu jiná než ta předchozí.

Tereza Čaladi | 24. 04. 2023

Korunovace Karla III. se uskuteční 6. května dopoledne ve Westminsterském opatství. „Bude odrážet dnešní roli panovníka a dívat se do budoucnosti, přičemž bude zakořeněna v dlouhodobých tradicích a okázalosti,“ hlásí webové stránky královské rodiny. Některé věci zůstanou stejné – i králi Karlovi III. bude nasazena koruna svatého Eduarda a vše se odehraje na stejném místě. Poměrně dost jich bude ale jinak. V čem konkrétně se budou lišit?

Mohlo by se vám líbit

Na události bude výrazně méně lidí

Letošní korunovace bude celkově skromnější. Tisková agentura AFP napsala, že král tímto rozhodnutím reaguje na moderní dobu a nynější krizi životních nákladů. Zatímco korunovace zesnulé královny se zúčastnilo 8250 hostů (podobně tomu bylo i u korunovace jejího otce – Jiřího VI.), na tu letošní bylo pozváno 2000 hostů.

Ceremonie bude kratší

Co se týče samotné bohoslužby, Karlova korunovace byla zkrácena na pouhých 60 minut. Korunovace královny Alžběty II. trvala téměř tři hodiny.

Po boku krále bude korunovaná i jeho manželka Camilla

Princ Philip nebyl korunován spolu s královnou Alžbětou II., ačkoliv zastával roli Queen’s consort (manžel královny). Králova manželka Camilla bude korunovaná spolu se svým manželem během jeho korunovace v podobném, ale jednodušším obřadu.

Využit bude i modernější kočár

Na korunovaci do Westminsterského opatství pojede král Karel III. se svou manželkou kočárem, který byl poprvé použit královnou Alžbětou II. při oslavách Diamantového jubilea v roce 2012. Ten je velice moderní, má elektrická okénka či klimatizaci. Zpět se vydají ve Zlatém státním kočáře, který je starý více jak 260 let a který byl využit při korunovaci každého britského panovníka od Williama IV. I královna Alžběta II. v něm tak absolvovala cestu na korunovaci a zpět. Kočár je navíc velice těžký a dokáže jet nanejvýš rychlostí chůze. Poskytne tak divákům rozmístěným kolem trasy z korunovace zpět do Buckinghamského paláce dostatek prostoru, aby zrovna korunovaného krále a královnu viděli.

Průvod povede jinou trasou

Celkově trasa průvodu zpět do paláce bude daleko kratší než ta, kterou absolvovala Alžběta II. Ta měla okolo 7 kilometrů. Nyní bude jeho trasa dlouhá přibližně 2 kilometry.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku