Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kdo je Camilla Parker Bowles alias královna choť Camilla?

Všichni ji znají jako bývalou milenku Karla III. a současnou královnu choť, málokdo ale zná její životní příběh. Podívejte se s námi na to, z jaké rodiny pochází, jaké jsou její záliby i čeho se nejvíce bojí.

Tereza Čaladi | 27. 04. 2023

Camilla Parker Bowles se dostala do povědomí veřejnosti jako milenka Karla III., s níž měl poměr během manželství s princeznou Dianou. A to rozhodně není lehká startovní pozice. Dlouho dobu ji tak (nejen) britská veřejnost vnímala v nepříznivém světle. Její popularita se mezi Brity ale v průběhu let zvýšila, když vstoupila do své role pracující královské rodiny. A příští sobotu (6. května) bude po boku krále Karla III. oficiálně korunovaná jako královna choť. Proto je dobré znát její životní příběh.

Pochází z aristokratické rodiny

Rodiče královny manželky, Bruce a Rosalind Shandovi, byli bohatí aristokraté. Camillin otec byl majorem v britské armádě a dědicem otcova baronství. Její matka (dcera třetího Barona Ashcombe) pracovala v adopční agentuře a dělala charitativní práci. Rodina trávila většinu času na venkovském statku ve východním Sussexu.

Byla nejstarší ze tří dětí

Její sestra Annabel Elliotová je interiérová designérka. Pomohla královskému páru předělat jejich Restormel Manor v Cornwallu. Její bratr Mark byl autor cestopisů a ochránce přírody. Bohužel v roce 2014 náhle zemřel v roce 2014 v 62 letech poté, co upadl a udeřil se do hlavy.

Je vysoce vzdělaná

Poté, co vystudovala Queen's Gate School v South Kensington, pokračovala ve škole Mon Fertile ve Švýcarsku a na Institut University of London v Paříži.

Předtím, než si vzala Karla III., byla vdaná

V roce 1970 se poznala se současným britským panovníkem. Vzájemně se okouzlili, ale zanedlouho poté byl tehdejší princ Charles povolán na zahraniční misi ke královskému námořnictvu, a tak ze začínajícího románku nic nebylo. V roce 1973 se Camilla provdala za Andrewa Parkera Bowlese, s nímž byla ve svazku do roku 1995 a s nímž má dvě děti – Toma a Lauru. Tom je autor kuchařek a kritik restaurací, zatímco Laura pracuje jako kurátorka umění. 

Karel III. Je kmotrem jejího syna

Charles zůstal blízkými přáteli Camilly a jejího manžela během jejich manželství. Ve skutečnosti, když se Camille a Andrewovi narodilo první dítě, Tom, byl Charles požádán, aby se stal jeho kmotrem, a on to přijal.

Za Karla III. se provdala v roce 2005

Zasnoubili se v únoru 2005 a v dubnu se vzali. Její zásnubní prsten má v královské rodině historický význam. Kdysi patřil královně matce, babičce krále Karla. Jejich svatba byla velice komorní.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v královské šperkovnici? Poznejte historii klenotů britské královské rodiny

Korunovace krále Karla III. se blíží a jak název napovídá, roli zde hraje zejména ona symbolická koruna. Víte ale, jakou konkrétní korunu si na hlavu nasadí? A celkově jaké další významné šperky kolují v královské rodině?
marianne.cz

Po svatbě odmítla titul princezny

Technicky vzato, po svatbě se stala princeznou z Walesu. Oznámila však, že si nepřeje být nazývána princeznou, protože tento titul byl úzce spjat s princeznou Dianou, a rozhodla se pro titul vévodkyně z Cornwallu (jednalo se o jeden z Charlesových juniorských titulů).

Její přijetí královskou rodinou nějakou chvíli trvalo

Okolo roku 2000 stále ještě neměl pár oficiální souhlas královny s jejich vztahem, což znamenalo, že Camilla nemohla veřejně vystupovat na královských akcích. Připojovat se začala v roce 2002. A v roce 2022 královna Alžběta oznámila, že je jejím „nejupřímnějším přáním“, aby, až princ Charles nastoupí na trůn, měla vévodkyně Camilla titul královna choť (původně nechtěla být nazývaná královnou, ale Její královskou výsostí princeznou chotí).

Mohlo by se vám líbit

ELLE KVÍZ: Korunovace se blíží! Jak dobře znáte královskou rodinu?

Korunovace britského panovníka je slavnostní ceremonií s tisíciletou tradicí. Vzhledem k dlouhé vládě královny Alžběty II. se ale více než 70 let nekonala. Není proto divu, že se k ní už nyní upírají zraky a očekávání celého světa. Neuškodí si tak v našem kvízu osvěžit, kdo je v královské rodině kdo, jaké jsou rodinné vazby, nebo kteří návrháři měli tu čest vytvářet šaty pro urozené členky monarchie.
elle.cz

Mezi její záliby patří venkovní aktivity

Ráda zahradničí, jezdí na koni a v oblibě má i lov. Kromě toho vede online knižní klub s názvem The Reading Room, kde sdílí svá doporučení knih a nabízí diskuse s autory na instagramovém účtu klubu.

Věnuje se charitě

Od svatby s Charlesem v roce 2005 se stala patronkou nebo prezidentkou více než 90 charitativních organizací. Podporuje charitativní organizace zaměřené na zdraví a gramotnost; oběti znásilnění, sexuálního zneužívání a domácího násilí; posílení postavení žen; jídlo; zvířata;  dědictví a umění. Také zdědila některé charitativní organizace od královny Alžběty II., včetně Barnardo's, Battersea Dogs & Cats Home a The Royal School of Needlework.

Miluje psy

Má dva psí společníky rasy Jack Russell Terrier. Jejich jména jsou Beth a Bluebell. 

Bojí se létat a nerada cestuje

Její fobie jí bránila cestovat s králem Karlem III. na několik míst po Austrálii a jižním Pacifiku (letěla do australského Brisbane na Hry Commonwealthu, ale z dalšího cestování vycouvala). Podle serveru Express, Camilla používá metodu poklepávání zvanou EFT, aby jí pomohla vyrovnat se se stresem z létání.

Mohlo by se vám líbit

Korunovace Karla III.: Vše, co potřebujete vědět o této vyjímečné události

V sobotu 6. května se uskuteční velkolepá korunovace nového krále Velké Británie. V nových rolích poprvé uvidíme krále Karla III. a královnu Camillu. Příznivci královské rodiny si možná všimli, že poprvé byla Camilla označena královnou právě na oficiální ručně malované pozvánce ke korunovační oslavě. Stejnou pozvánku pak dostalo na 2000 hostů, šperky i koruna jsou již připraveny, nový portrét v modravých barvách nafocený... prostě už se to blíží!
svetzeny.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě