Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Dokážete určit malíře těchto světoznámých obrazů?

Info ikona
Obraz Mona Lisa a lucerna

Významná výtvarná umělecká díla a významné malíře zná zvlášť téměř každý. Dokážete si je ale spojit? Otestujte se.

Tereza Čaladi | 16. 06. 2023

Výtvarná umělecká díla tu jsou s námi po staletí. Mají jedinečnou schopnost vyvolat v nás emoce a přenést nás do jiných světů. Dnes ale už nemusíme do galerií, abychom se na ně mohli dívat (ačkoliv to samo o sobě má své kouzlo), ale můžeme si spoustu z nich najít i na internetu. A stejně tak zajímavosti o jejich autorech. Nejprve zjistěte, zda dokážete správně přiřadit k jednotlivým obrazům toho, kdo je namaloval. Zajímavosti si poté můžete přečíst níže.

Co jste možná nevěděli o světoznámých malířích

V kvízu jsme připomněli některá jména světoznámých výtvarných umělců a o některých z nich pro vás máme zajímavosti, které jste o nich možná nevěděli. Jednou z těch známějších je, že si Vincent van Gogh uřízl část ucha, s čímž souvisely jeho nevyrovnané duševní stavy. O něco méně známé je, že autor Mony Lisy, Leonardo da Vinci, se kromě malování zabýval také konstruováním a vynalézáním. Mezi jeho nápady patří návrhy létajících strojů, potápěčských skafandrů, padáků a mostů. Další zajímavostí je, že ačkoliv od Pabla Picassa zná mnoho lidí pouze pár uměleckých děl – například Guernica a Avignonské slečny, za svůj život jich vytvořil neskutečné množství. Odhaduje se, že okolo 50 000, včetně obrazů, soch, kresby, keramiky, grafiky a dalších forem umění. Zároveň jste možná nevěděli, že jedna z nejvýznamnějších ženských umělkyň, Frida Kahlo, která se proslavila svými autoportréty a svým ikonickým obočím, byla vážně zraněná v 18 letech při dopravní nehodě autobusu. Kromě jiného si zlomila páteř a vážně poškodila pánev. Proces hojení a rekonvalescence byl pro ni bolestivý a obtížný a měla časté zdravotní problémy po zbytek svého života. Malování se stalo pro ni způsobem vyjádření jejího utrpení a osobních prožitků a díky nehodě se mu začala věnovat intenzivněji.

Čeští malíři

Na závěr bychom chtěli připomenout i významné české malíře, jelikož takové máme a máme být na koho hrdí. Patří mezi ně například Alfons Mucha, který se proslavil svým ikonickým stylem art nouveau a především svými elegantními plakáty. Dalším významným malířem je František Kupka, který se stal jedním z průkopníků abstraktního umění. Jeho díla se vyznačují geometrickými tvary, jasnými barvami a dynamickými kompozicemi. Nezapomenutelný je také Josef Lada, známý především svými ilustracemi knih a pohádek, které jsou plné nostalgického a poetického českého venkova. Tito malíři mají významnou roli v české malířské tradici a jejich díla jsou ceněna jak v České republice, tak i po celém světě.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku